Türkiye’den komşu Bulgaristan’a korona yardımı

Bütün dünyayı saran koronavirüs pandemisi ile mücadele eden en yakın komşumuz Bulgaristan’a ilk yardım elini uzatan ülke Türkiye oldu.Bulgaristan Haber Ajansı İstanbul Temsilcisi Nahide Deniz, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’den Yeni Alanya’ya özel açıklamalar aldı

Haber albümü için resme tıklayın

KOVİD-19’A karşı tıbbi koruyucu malzeme sıkıntısı çeken Bulgar sağlık kurumlarına ilk aşamada 50 bin maske, 100 bin koruyucu elbise ve 100 bin gözlük gönderildi. Talebi Bulgaristan başbakanı Boyko Borisov Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 3 Mart 2020 tarihinde Ankara’da yaptığı görüşmede bizzat iletmişti ve kısa sürede gerçekleştirildi. Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, ”Türkiye, resmi kurumlarıyla, özel sektörü ve sivil toplum kuruluşlarıyla Covid-19 karşısında Bulgaristan’la büyük bir dayanışma gösteriyor. Şu ana kadar yapılan yardım, bağış ve işbirliği projelerinin bedeli neredeyse yarım milyon leva, yaklaşık 250 bin Avro’ya ulaştı” dedi.
Türkiye’nin Bulgaristan’a en büyük yatırımcısı Trakya glas şirketi tarafından Targovişte bölge hastanesine solunum cihazları bağışlanmış. Bulgaristan’da Türk yatırımcı Fikret İnce’nin başkanlığındaki Alcomet şirketi Şumnu hastanesine 25 bin avro değerinde tıbbi malzeme sağlamış. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 33 gün süreyle karantinaya alınan Bansko Kayak Merkezi'nde bir Türk otelin genel müdürü işadamı  Burhan Nemutlu, ‘Zor zamanlarda sıcak yemek’ adını verdiği yardım kampanyası ile ihtiyaç sahibi yoksullara ücretsiz sıcak yemek dağıtıyor. Liste epey uzun, fakat Türk asıllı soydaş Nadiye Mehmet’in de bağış hikayesini de anlatmadan geçemeyeceğim.

‘NADİYE NİNE MİLYONLARCA BULGARIN KALBİNE DOKUNDU’

İsperih/Kemallar/ adlı Bulgar kasabasında yaşayan 80 yaşındaki Nadiye nine, 700 Türk lirasına denk gelen emekli maaşını kasaba hastanesine bağışlıyor. Bulgar TV kanalları Nadiye ninenin bu jestine geniş yer verdi övgü dolu sözlerle. Ve Nadiye Mehmet nine milyonlarca Bulgaristan vatandaşın kalbine dokundu.

RAMAZAN’DA DA FAALİYETLER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Bulgaristan Sofya Büyükelçiliği himayesinde faaliyetlerini sürdüren Türk-Bulgar Kadınları Dostluk Derneği (TUBUKADD), Bulgaristan'da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı projesi başlattı. Ruen Belediyesi'ne yapılan nakdi yardım ile hazırlanan 150 gıda kolisi ihtiyaç sahibi hanımlar ile yetim çocuklara dağıtıldı. Türk- Bulgar kadınları 3 bin levayı (1500 euro) Belediye Başkanı İsmail Osman'a sundu. Bu paralarla nüfusunun yoğun olarak Türklerden oluştuğu bölgede tek başına yaşayan yaşlı kadınlara, dul ve işsiz kadınlar ile yetim çocuklara gıda yardımları ile erzak paketleri sunuldu. Birçok köylere ulaşan yardımlar yüzlerce kadın ve çocuğun yüzünü güldürdü.
Ramazan ayının arifesinde  Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nün ülke genelinde camileri kapatma kararı aldığını açıkladı. Öte yandan, camilerde toplanmalar, toplu ibadetler, toplu iftar oragnizasyonları ve diğer toplu etkinlikler yapılmasına imkan olmayacağını göz önünde bulundurarak bu çok özel bir dönem olan mübarek Ramazan ayında Bulgaristan’da Müslüman toplulukla iletişim halinde olması ve onun manevi ihtiyaçlarını karşılaması için zengin içerikli çevrimiçi programlar düzenlenecek. İftarların çok az sayıda insanla gerçekleştirilmesi, Ramazan yardım paketlerinin ihtiyaç kişilere dezenfeksiyon sonrası iyi paketlenmiş halde verilmesi diğer uygulamalar kararlar arasında geliyor. Yardımlar etnik, din, ırk, dil farkı gözetmeksizin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı da takdir-i şayan bir gerçek. Bulgaristan savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, Kovid-19’a karşı mücadelede Bulgaristan Ab üyesi olmasına rağmen, Türkiye’den en büyük desteği gördüğünü belirtirken, Avrupa ülkelerini geçtiğini öne sürdü ve teşekkür etti. Bulgaristan’ın en yüksek tirajlı 24 Chasa Gazetesi Türkiye’den Kovid-19 kapsamında yapılan yardımlara geniş yer verdi. Görünen o ki, koronavirüs salgını ile mücadele ülkeler ve halklar, hele gene yakın komşu olanların arasında dayanışma ve destek kavramlarına yeni boyutlar getiriyor. Belki ileride bunların daha çok ve olumlu örneklerini göreceğiz ve Kovid-19’un öğrettiği en önemli ders olabilir. Boşuna dememiş büyüklerimiz atasözümüzde denildiği gibi ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’.

28 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?