Herkes Zoom'luyor ama özeliniz kimin elinde?

Koronavirüs süresince yoğun olarak kullanılan video konferans programı Zoom'un güvenilirliği tartışma konusu oldu.

VİDEO konferans programı ' Zoom' koronavirüs salgını nedeniyle evde kalınan şu günlerde çoğu kişinin görüşme yapmak için yoğun olarak kullandığı bir uygulama haline geldi. Video konferans yönetmiyle önemli görüşmeler ve toplantıların yapıldığı uygulama güvenlik zafiyeti konusunda endişe doğuruyor. Talebin gittikçe arttığı programda, şirket içi görüşmelerin kaydedilmesi ve kişisel bilgilerin çalınmasının söz konusu olduğu ortaya çıktı. İstanbul'da 'Zoom' uygulamasıyla video konferans yapan öğretmenlerin kişisel bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Ayrıca bankalarında güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına uygulamayı kullanmayı yasakladığı öğrenildi.

MEB AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin kişisel verilerinin çalındığını doğrularken, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) soruşturma başlattığını açıkladı.MEB’den sozcu.com.tr‘ye yapılan açıklamada “BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi programa hacker saldırısını 13 Nisan’da tespit etti. Bakanlığımız, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Sorumlular hakkında da soruşturma açıldı” ifadelerine yer verildi.Sanal korsanlık skandalı kapsamında 4 bin 552 öğretmenin ad/soyad, kimlik numarası ve e-posta adresinin de yer aldığı iletişim bilgileri www.readtiger.com adlı sitede yayınlandı.MEB, hacker saldırısının ilk belirlemelere göre Üskürdar’daki program bazında gerçekleştiğini ve genele yayılmadığını açıkladı.

DEV BANKALARDA ZOOM'A İZİN YOK

Citigroup video konferans görüşmeleriyle alakalı iç yönergelerinde bankanın müşterilerle olan kurumsal görüşmelerinde Zoom’un kullanılmasının bir sakıncasının olmadığını fakat şirket içi görüşmelerde güvenlik endişelerinden ötürü bankanın kendi sistemlerinin kullanılmasının gerektiğini belirtiyor. JPMorgan büyük ölçüde dış toplantılar için rakip uygulama BlueJeans kullanıyor, ancak aramalar kaydedilmesi gerekmiyorsa personelin Zoom kullanmasına izin veriliyor. Deutsche Bank ve BNP Paribas’ın da Zoom uygulamasından düzenleyici sorunlar ve güvenlik sebebiyle uzaklaştığı söyleniyor. UBS bankacılarına Skype dahil olmak üzere alternatiflerin kullanılması konusunda teşvik ediyor. Bununla birlikte çalışanların müşterilerin isteği doğrultusunda Zoom’u kullanabileceği bildiriliyor. Deutsche Bank’ta ise bankacılar müşteri görüşmelerini dahi Skype üzerinden yapıyorlar.

KORONAVİRÜS ZOOM'A YARADI

Kovid-19 önlemlerinin ortaya çıkmasıyla beraber Zoom uygulamasına olan talep patlamış durumda. Uygulama kullanımı son 3 hafta içerisinde 300 milyonu bularak %50 arttı. Şirket yükselen popülaritesiyle birlikte artan güvenlik endişelerini kontrol altına almak amacıyla giriştiği 90 günlük plan kapsamında ilk güncellemesini yaptı. Aldığı önlemler arasında davetsiz misafirlerin toplantıları kilitlendiği 'Zoombombing' adı verilen yeni şifreleme yer alıyor.
Küresel hisse senedi piyasaları korona virüs salgını sonrasında çökmüş olsa da, Zoom'un hisse değeri bu yılın başından beridir %135 arttı.

28 Nisan 2020 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?