Alanyalı sektör temsilcileri yüreklere su serpti

Koronavirüs salgını kapsamında işletmelerin çalışma saatleriyle ilgili yapılan son düzenleme hakkında iş dünyasının temsilcileri Yeni Alanya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

ÖZEL HABER
Gülşah Anak

ANTALYA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere'nin sosyal medya üzerinden duyurduğu karara göre, Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulu bazı işletmelerin çalışma saatlerini yeniden düzenledi. Perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, kozmetik, elektronik ürünler, beyaz eşya, klima, kuyum, kırtasiye, otomotiv ve otomotiv yan sanayi ürünleri satan ve son tüketiciye hizmet veren işletmelerin çalışma saatleri sokağa çıkma yasağının olmadığı günlerde 09.00-20.00 olarak değiştirildi. İl genelindeki akaryakıt ve LPG istasyonlarının çalışma saatleri ise 06.00-23.00 olarak düzenlendi. Yaşanan bu gelişme akıllara ‘ Alanya’da sosyal hayat normale mi dönüyor?’ sorusunu getirdi.

‘KURALLARA SIKI SIKI UYDUĞUMUZ SÜRECE BU SAYI ARTACAK’

Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan ve çoğu işletmenin çalışma saatleriyle ilgili yeni düzenlemeden son derece mutlu olduklarını belirten Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Durusoy, “Sürecin il sınavı olan sağlık sorunundan sonra ekonomik zorluklar belirginleşmeye başladı. Alanya ve Antalya gibi turizm geliri fazla olan ülkeler için bu süreç fazlasıyla zor oldu. Ancak Antalya genelinden gelen vaka, tedavi ve vefat sayısıyla ilgili haberlerdeki iyi eğilim üzerine Antalya Hıfzısıhha Kurulunun işyerlerinin çalışma saatleri başta olmak üzere rahatlatmaya yönelik aldığı kararlar iş dünyası temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir milletçe biz önlemlere sıkı sıkıya uyduğumuz sürece kısa süre içerisinde açılacak işyeri sayılarının da artacağına inanıyor ve alınan kararları destekliyoruz. İnsanlık olarak Covid19 'la sığındığımız bu süreçte ülke olarak her yönüyle süreci iyi yürütüyoruz ben buradan devletimize ve milletimize bu başarı için teşekkür ediyorum” dedi.

TABAKLAR: ‘MAYIS AYI İÇİNDE DAHA İYİ HİSSEDECEĞİZ’

Türkiye’deki vaka ve vefat sayılarının azalmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Akın Tabaklar, “ Korona virüs sebebiyle çok şükür vefat eden ve yoğun bakımda olan hasta sayımız azalıyor. Mayıs ayı içerisinde bunu daha iyi hissedeceğimizi umuyorum. Tedbirler konusunda aceleci olmamak lazım, hayatın normale dönmesini yapay olarak çabuklaştırırsak, eski normale dönmemiz daha uzun zaman alabilir. Sağlık Bakanlığı kararları doğrultusunda, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar, yerinde ve salgının gelişimine paralel alınan tedbirlerdir. Şu an için bu kurallara uymak en doğru yapılacak iştir. Son alınan kararlar, sokağa çıkma yasağının olmadığı günler haricinde 09-20 saatleri içerisinde birçok işyerinin açık kalmasına müsaade edilmiştir. Buda ihtiyaçların karşılanması açısından yeterlidir. Esas sorun mağaza ve işyerlerinin açık olmasından çok, insanlardaki alışveriş isteğinin olması, gelecek korkusu yaşamamalarıdır” ifadelerini kullandı.

‘HOŞGELDİN YENİ NORMAL’

Salgın kapsamında alınan önlemlerin yıllar boyunca hatırlanacağını belirten ALSİAD Başkanı Tabaklar şunları söyledi: “Bence bu hastalık boyunca alınan bir takım yaşamsal önlemlerin, biz yaşayanların hafızasında iz bırakacak ve büyük bir çoğunluk, kapalı ortamlardan uzak duracak, belli bir izolasyon mesafesi içinde hareket etmeyi alışkanlık haline getirecektir. Bu davranış biçimide özellikle hizmet, ulaşım, alışveriş sektörlerinde yeniden yapılanma ve yeni hizmet türlerini ortaya çıkaracaktır. Hoşgeldin Yeni Normal’

27 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?