Side’de şok yıkım! Yalı Motel Manavgat Belediyesi tarafından yıkıldı

Side Mahallesi Barbaros Caddesi No:50 adresinde bulunan ve 1972 yılından beri faaliyette bulunan Yalı Hotel, Danıştay kararı Manavgat belediyesi tarafından yıkıldı.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

KONYA Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma başvurusunda bulunduklarını belirten Yalı Otel sahibi İhsan Aral, belediye tebligatına rağmen işyerindeki malzemeleri boşaltmayınca, çok sayıda belediye çalışanı otelde bulunan malzemeleri dışarı çıkardı.

Side Mahallesi Barbaros Caddesi No:50 adresinde 1972 yılından beri faaliyette bulunan Yalı Hotel’in, Antalya Valiliği ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’yla Manavgat belediyesinin birlikte yürüttüğü Side İmar Uygulama Planı Antik Side Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yıkımına başlandı.
Edinilen bilgiye göre; Yalı Hotel’in yıkım kararı otel sahibi İhsan Aral’a 2 sene önce tebliğ edildi. İhsan Aral’ın, tebligatın ardından hem imar uygulama planına hem de yıkım kararının durdurulması için yaptığı itiraz Antalya 5’nci İdare Mahkemesi tarafından 8 Nisan’da itiraz yolu açık olmak üzere reddedildi. İhsan Aral, karara karşı Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu.
Manavgat Belediyesi ekipleri iş makineleri sabahın erken saatlerinde Yalı Hotel’e geldi. Binayı ve eklentileri olan işyerlerindeki ürünlerin belediye çalışanları tarafından boşaltılmasının ardından binanın yıkımına başlandı.
Otelin aynı zamanda kendi ikametgahı olduğunu, yürütmeyi durdurma kararı için başvuruda bulunduklarını belirten İhsan Aral, Side’de, Yalı Hotel’in olduğu yerde 4 nesildir yaşadıklarını, kendilerinin başka evi olmadığını anlattı. Yalı Hotel’in Side bölgesi SİT alanı ilan edilmeden 1972 yılında hizmete açıldığını, çeşitli defalar davalara konu olduğunu söyleyen Aral, “Danıştay, 1986 yılında ‘Taşınmaz üzerindeki yapının ömrünü tamamlayana kadar 18/07/1985 gün ve 1313 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu kararı doğrulturunda korunacağı tabiidir’ diyerek binalarımızın kendileri yıkılmadan yıkılamayacağı yönünde karar aldıç Buna rağmen Manavgat Belediyesi, bu karara karşın ısrarla bizim binamızı yıkmak istiyor. Geçen Çarşamba günü akşam saat 16:30 sıralarında otele gelen zabıta görevlisi, çalışanımıza ‘binayı boşaltmamız gerektiğini, Pazartesi yıkım yapılacağını’ söylemiş. Ben bunu duyunca Manavgat Belediyesi’ne faks çektim, kontrol için aradığımda faksın mürekkebinin bittiğini söylediler. Bunun üzerine mail attım bu seferde bilgi işlemdeki çalışanın yerinde olmadığı söylendi” dedi.
Yürütmeyi durdurma kararının kendisine tebliğinin geçen pazartesi olduğunu anlatan İhsan Aral, kendisinin tebligatı alır almaz Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz ettiğini ve gerekli belgeleri PTT’yle gönderdiğini anlatan İhsan Aral, “Yürütmeyi durdurma kalkar kalkmaz belediye anında yıkıma geldi. Ben itiraz belgelerimi PTT’yle gönderdim. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle postalar işlemiyor. Postane çalışanlarının hepsi izinde. Postalar gitmediği zaman hakimler karar veremiyor. Esasında tamamıyla haklıyım. Danıştay kararlarım var” dedi.
Yürütmeyi durdurma kararının olmasına rağmen 8-9 tane zabıtanın kendi mülkünden şiddet uygulayarak zorla çıkardıklarını söyleyen İhsan Aral, “Bugün başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olmak üzere bütün sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hem ceza davası hemde tazminat davası açacağız. Danıştay kararına rağmen evimizi yıktıklar” diye konuştu. Aral, yürütmeyi durdurma kararının UYAP’a yüklenmesinin ardından belediye başkanının emriyle diğer binanından yıkılmaya çalışıldığını, merdivenlerin ve balkonların kullanılamaz hale getirildiğini belirtti.
Aynı yerde ikamet eden İhsan Aral’ın annesi Gülnihal Aral (75) ise ikametgahının Side’de olduğunu, salgın başladıktan sonra kalmak için Antalya’ya kızının yanına gittiğini söyledi. Gülnihal Aral, “Benim her şeyim burada, ailemin mezarları burada. CHP’li Manavgat Belediyesi koronavirüs salgınında evimiz yıkıyor” dedi.
Yıkım çalışmasını izleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise Side’nin sadece Manavgat’ın değil, Antalya’nın hatta Türkiye’nin gözbebeği olan bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Side’de tarihin gün ışığına çıkarılması Antalya Valiliği ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’yla birlikte proje yürüttüklerini anlatan Başkan Sözen, “Bu projeyle Side değerini katlayacak. Side eski haline geri dönecek” dedi. Başkan Sözen, 75 yaşındaki Gülnihal Aral’ın bugün sabah saat 07:00’de geldiğini bunun da kameralarla tespit edilebileceğini söyleyerek, bina hakkında verilen Danıştay kararının ise eski bina için olduğunu o binanın şimdi yerinde bulunmadığını söyledi.

(Arif Kaplan)

27 Nisan 2020 Antalya/ Manavgat- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?