Turizmcilerin Mayıs heyecanı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yaptığı ‘’Oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek’’ açıklaması Alanya’da sevinç yarattı

KORONAVİRÜS salgınından en çok etkilenen  sektör olan turizmde iyileşme için yol haritası belirlendi. Hükümetin ve Kültür ve  Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen yol haritasına göre, oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek. Konuya ilişkin Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan turizm sektörü temsilcileri alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘BEKLENTİ İÇİNDEYİZ’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, ‘’ Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm sezonunun başlamasıyla ilgili açıklaması turizm sektörü için sevindirici bir haber. Ümit ediyoruz ki sayın bakanın dediği tarihlerde turizm başlar. Koronavirüsün etkisinin azalmasının akabinde bütün dünyada bir canlanma olacağını beklentisi içerisindeyiz. Tabi ki Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı doğrultuda turizmciler hijyen açısından gerekli tedbirlere ve çeşitli kıstaslara tesisler uymak durumunda kalacaklar. Bu konu daha çok yeni olduğu için henüz tesislerde bu yönde bir çalışma mevcut değil. Mayıs sonlarına doğru başta iç pazar olmak üzere turizm canlanabilirse bu tedbirleri alan tesisler ön plana çıkacaktır. Çok yoğunluk olan noktalar değil, daha sakin yerler tercih edilecektir. Bunların biraz daha zaman alacaktır. Ülke ve dünya genelindeki tablonun netleşmesiyle birlikte daha somut görüşler belirtilebilir.’’ diye konuştu.

‘HİZMET VERMEKTE, ALMAKTA ZORLAŞACAK’

Bu sene hizmet vermenin de almanın da zorlaşacağını belirten Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, ‘’Turizmin mayıs sonu açılacak olması turizmcileri heyecanlandırdı. Fakat listede yer alan kısıtlamalar ve düzenlemeler bizi biraz düşündürdü. Bu sene hizmet vermekte almakta zorlaşacak. Tatile gelen kişiler tatilden zevk alamayacak gibi görünüyor. Bir sürü şartlar öne sürülüyor. Kuralların uygulanmasını isteriz ama bu şartlarda turizm yapmak çok zor görünüyor’’ ifadelerini kullandı.

‘ZOR VE BELİRSİZ BİR SÜREÇ’

Incoming temsilcilerinden Egzotic Turizm sahibi Cengiz Topcu, ‘’Hem Avrupa da hemde ülkemizde salgının seyri aşağı doğru dönmeye başlarken bütün sektörler gibi turizmde de normalleşme çabaları var. Bu talebi karşılayacak konaklama sektöründe, ulaştırmada ve diğer hizmetlerde yapılması gerekenleri ve başlaması ile olası tarihi, bakanımız açıkladı. Ancak ben bu talebin oluşacağını bu kadar kısa dönemde hem iç pazarda hem dış pazarda öngöremiyorum. İyi niyetli bir takım açıklamalar var. Ama biraz gerçekçi olmak gerekirse bu aşamada bu önlemlerin tamamının alındığı konaklama tesislerine ve ulaşım araçlarına ne kadar talep olur? Bunu şimdiden görmek zor. Bu süreçte tatil yapanlar doğal olarak kendilerini daha rahat hissedeceği bir ortamda tatil yapmak isteyecektir. Buda belki ilk aşamada taleplerinin farklı şekilde oluşması beklenebilir. Kendi araçları ile seyahat ve farklı konaklama alternatifleri gibi. Ayrıca konaklama ve ulaşımda yeni uygulamalar, düşük kapasite kullanım gerekliliği maliyetlerde de yeni yükler getirecektir. Bu yükün misafire nasıl yansıyacağı da önemlidir. Ayrıca mayıs sonu iç turizm hareketlenmesi için iyimser bir tahmindir. Dış pazarla ilgili Avrupa’da hayatın normalleştirme çalışmaları adım adım yapılmaya çalışılıyor. Ancak tatil amaçlı seyahat kısıtlamalarının çok kısa dönemde kaldırılması öngörülmüyor. Önümüzdeki hafta ve mayısın ilk haftası kaynak pazarlarımızdaki ana oyuncu durumunda olan tur operatörlerinden son çalışmalar hakkında yeni bilgiler almayı umut ediyoruz. Zor ve belirsiz bir dönemden geçiyoruz. Açıklanan bu şartları kolayca uygulayacak otellerimizin sayısının oldukça fazla sayıda olduğuna inanıyorum. Ancak iç turizmdeki hareketlenmenin seyahat kısıtlamaları kalkması ile mayıs sonu ve haziran başında başlasa dahi çok bireysel seyahatler olarak kalacak ve sektöre o istenen hareketlenmeyi sağlamayacaktır. Misafir gerek ekonomik gerekse psikolojik anlamda henüz tatil yapma fikrine hazır değildir. Belki Temmuza kadar oluşacak pozitif ortamdan sonra bu ay ve takip eden aylarda bu talebin oluşmasının daha kolay olacağını öngörebiliriz’’ dedi.

(Şerife Çoban)

26 Nisan 2020 - Turizm

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?