Adeta virüs kovucu! Alanya'nın gizli hazinesine talep yağıyor

Alanya'da yetişen virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen cistus bitkisine bugünlerde talep patlaması yaşanıyor.

Video için play'e tıklayın

ALANYA'DA birçok yerli ve yabancı tarafından rağbet gören cistus bitkisinin medyada gündem olmasının ardından virüs kovucu bitkide talep patlaması yaşandı.Ülkenin her noktasından çok sayıda yerli ve yabancı kişiler şifacı Bora’ya ulaşarak bitkiyi temin etme konusunda talepte bulundu. Korona virüs tedbirleri kapsamında evlerinde kendilerini izole ederek karantinada olan vatandaşların ise talepleri doğrultusunda Bora, günlük dağdan topladığı Cistus bitkisini gönüllü olarak ulaştırıyor.

'KARANTİNADAKİ VATANDAŞLARIN EVLERİNE GÖNDERİYORUZ'

Cistus bitkisinde taleplerin aşırı derecede artış gösterdiğini aktaran Cumali Bora Türkiye’nin birçok bölgesinden sayısız telefon aldığını söyledi. Bora, “Biz fahri olarak dağlara çıkıp topladığımız Cistus’u evde karantinada olan kişilere götürüyoruz. Bugün de korona virüs karantinası olan bir ailemiz için Cistus topladım birazdan onlara götüreceğim” dedi.

'BİTKİNİN TANITILMASI İÇİN BAKANLARDAN YARDIM İSTİYORUZ'

Bakanlardan Cistus’un tanıtımı konusunda yardım isteyen Bora, “ Türkiye’de bu 1 bitkinin 1 ay sonra hasat dönemi geliyor. Bunun çok stratejik durumu var. Biz bu bitkiyi Mayıs ayında toplamazsak kış dönemi karanlık geçecek. Orman Genel Müdürlüğü’ne 3 yıldır Cistus’un projesini götürüyoruz. Biz yaklaşık 200 Cistus ürünü geliştirdik bunların tescillenmesini istiyoruz” diye konuştu.

' ALMANYA'DA BU BİTKİ UZUN SÜREDİR BİLİNİYOR'

Yaklaşık 2 aydır ailesiyle beraber Alanya’da ikamet eden Alman vatandaşı Denise Wedelise (36) ise solunum rahatsızlığı yaşayan 9 aylık ve 4.5 yaşındaki çocuklarının Cistus bitkisi ile sağlığına kavuştuğunu söyledi. Wedelise, “ Yaklaşık 2 aydır Alanya’da yaşıyoruz. 9 aylık ve 4.5 yaşında çocuklarım var. Bunların solunum rahatsızlığı vardı. Düzenli olarak bu bitkiyi içen çocuklarıma fayda sağladı. Cistus bitkisi Almanya’da 30 senedir biliniyor. Gribal enfeksiyon hastalıklarında kullanıyor” şeklinde konuştu.

24 Nisan 2020 Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?