Alanya'da çifte bayram umudu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı “Türkiye'de vaka sayıları dengeleniyor, iyimserlik içindeyiz” açıklaması yeni bir umudun fitilini ateşledi. Açıklamayı değerlendiren iş dünyası, turizmci ve esnaf temsilcileri “Böyle giderse Ramazan sonu normalleşme başlayabilir, akabinde de turizm ve ticaret canlanır. Biz de çifte bayram yaparız” dediler

ÖZEL HABER

HER şeyin çok güzel olacağı günlerin yakın olduğunu belirten Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi ülkemizde vaka sayılarının azalması ve bununla beraber dengeye oturmaya başlaması, herkesi mutlu ettiği gibi en çok biz turizmcileri heyecanlandırdı. Umut ediyoruz ki olumlu bir yön bulan bu sürecin bugünden sonra da bu şekilde devam etmesidir. Vatandaş olarak alınan önlemleri terk etmediğimiz sürece, iyileşen sayımız artacak ve yeni vakalar oluşmayacaktır. Bu durum olumlu gittiği sürece hep arzu ettiğimiz, hayalini kurduğumuz Alanya’mızda ise Ramazan Bayramı’ndan sonra normale dönmek için yavaş yavaş çalışmalar başlatılacaktır. Şundan çok eminim ki güvenli olduğumuz güzel günler bir gelse yurtdışından insanlar tekrar şehrimize akın etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Zira henüz Haziran ayı için iptal rezervasyonları almamamız bunun bir göstergesidir. Her şeyin çok güzel olacağı günler yakındır” dedi.

‘TURİZM ÇARKLARIN TEKRAR DÖNMESİNİ SAĞLAYACAK’

Turizm sektörünün bugüne kadar defalarca çeşitli badireler atlattığını ama her seferinde kendini toparlayarak yeniden rekor kırmayı başardığını hatırlatan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19'un ülkemizde ve dünyadaki son durumunu ve alınan önlemleri MÜSİAD olarak yakınen takip ediyor, MÜSİAD şubeleri olarak devletimizin ve milletimizin ihtiyaç duyduğu her yerde yardıma koşuyoruz. Cumhurbaşkanımızın ilk kez 20 Nisan’da yaptığı açıklamada bir tarihi hedef koyarak eğer milletçe tedbirlere uyarsak Ramazan Bayramı sonrasına normalleşmenin başlayacağı ve çifte bayram yapabileceğimizin müjdesini vermişti. Ardından dün (önceki gün) akşam ise başarıları ile dünya tarihine adını yazdıran Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın ve ekibinin "Virüs kontrol altında" açıklaması sonrası onları teyit eder manada Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen bu açıklama vatandaşlarımızı ve iş dünyamızı ziyadesi ile mutlu etmiştir. Ramazan Bayramı itibari ile normalleşmenin başlaması bir turizm şehri olan Alanya başta olmak üzere dünyanın en büyük 6. turizm destinasyonu olan ülkemiz ekonomisi için de bu yıl geç de olsa turizmin başlayacağı umudunu doğurmuştur. Turizm, ülkemiz ekonomisine sağladığı ciddi döviz girdisinin yanında sağladığı istihdam ve beraberinde tedarik zinciri ile yüzlerce sektörün kalkınmasına, çarkların tekrar dönmesine zemin hazırlamaktadır. Bize göre devletimiz sağlık alanında tüm dünyaya örnek olacak başarısını turizm alanına taşıyarak devletimiz inisiyatifi işletmelere bırakmadan ama onlarla istişare ederek 'Turizmde Pandemi Eylem Planı' oluşturmalı, yerli ya da yabancı bir turistin evinden çıkıp tekrar evine dönene kadar tüm seyahat ve konaklama süreci sağlık, hijyen ve güvenlik açılarından yeniden ele alınmalı, süreçlerin tamamı için yeni kriterler oluşturulmalı ve hazırlanacak bu standartlara göre de tesislere belgelendirme işlemleri yaparak tüm dünyaya tesislerimizin güvenilirliğini ilan etmelidir. Turizm sektörümüz bugüne kadar bu şiddette olmasa da defalarca çeşitli badireler atlattı ama her seferinde kendini toparlayarak yeniden rekorlar kırmayı başarmıştır. Bakanlığımız vakit kaybetmeden özel sektörle birlikte çalışarak 2023 için belirlediğimiz 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir hedefine ulaşabilmek için 2021 yılı için tanıtım ve PR çalışmalarına hız vermelidir” diye konuştu.

‘İNŞALLAH ÇİFTE BAYRAM YAŞARIZ’

Alanya Keykubat Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı da olan Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp ise “Gün geçtikçe iyileşen hasta sayısı artıyor ve ölüm oranı azalıyor. Durum böyle olunca biz de iyimserlik içindeyiz. Türkiye’de bunun en büyük etkisini gören yer hiç şüphesiz Alanya gibi turizmle ilgilenen bölgeler. Ramazan sonrası inşallah çifte bayram yaşarız. Bayramdan sonra da sezon açılmış olur. Esnaflarımız çok zor durumda, onlar da bir nefes alırlar. Şu anda esnaf kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. Birçoğunun dükkanı bu nedenlerden dolayı kapalı. İnsan yoğunluğunun en çok yaşandığı yer şu anda bankalar. İnşallah sezonu bayramla beraber açmış oluruz” ifadelerini kullandı. (ŞERİFE ÇOBAN)

23 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?