Topçu Dim TV'de açıkladı: 'Tarih bu günleri yazacak'

Koronavirüs gündemini değerlendiren Exotic Tour Sahibi Turizmci Cengiz Topçu, ‘’Zor bir dönemden geçiyoruz ve çok zarar görüyoruz. Tarih bu günleri yazacak’’ dedi

DİM TV Ana Haber’e canlı bağlantıyla konuk olan Exotic Tour Sahibi Turizmci Cengiz Topçu turizmle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Krizin en büyük sorununun belirsizlik olduğunu belirten Topçu, "Şuanda sektörün bütün paydaşları sıkıntı yaşıyor. Biz yıllardır hem acenteler, hem konaklama işletmeleri olarak sezonu nasıl daha fazla uzatabiliriz? Nasıl 12 aya yayabiliriz? Nasıl ülkeye 12 ay daha turist getirebiliriz? Nasıl bölgeye turist getirebiliriz? Diye düşünüyoruz. Hem çalışanlar sürekli bir işe sahip olsun hem de kazançlarımız 12 ay boyunca devam etsin istiyoruz. Şuanda bu sorunu sadece biz değil, tüm ülkeler yaşıyor. Belirsiz olması bu krizin en büyük sorunu. O yüzden devlet de dâhil kimse plan, program yapamıyor. Devlet bile ilk günden beri çıkardığı teşvikleri veya yardımları sürekli güncellemek zorunda kalıyor. Çünkü onlar da süreyi tam olarak kestiremiyorlar. Temmuz başı itibariyle bir hareketlenme başlar diye umut ediyoruz’’ diye konuştu.
‘TARİH BU GÜNLERİ YAZACAK’
Tüm dünyanın var gücüyle korona virüsle mücadele ettiğini belirten Topçu, ‘’Bazı ülkeler koronavirüsle mücadeleyi farklı yöntemlerle çözmeye çalışıyor. İngiltere’de herkes bağışıklık kazansın diye bir ara vatandaşlar serbest bırakıldı. Fakat sürecin öyle yürümediği anlaşıldı. Biz her şeyden önce bölgemize olan talebi oluşturmaya çalışıyoruz. Vakaların bir an önce aşağı doğru seyretmesini bekliyoruz. En azından koronavirüsü konuşmadığımız günleri düşünmeye çalışıyoruz. Ondan sonra da ne yapabiliriz? diye düşüneceğiz. Bu iş daha fazla sürerse devlet farklı teşviklerle durumu kurtarmaya çalışacak. Zor bir dönem ve çok zarar görüyoruz. Tarih bu günleri yazacak’’ dedi.
‘KISA VADEDE SERT ÖNLEMLER ALACAĞIZ’
Turizmcilerin alacağı önlemlere de değinen Topçu, ‘’Hijyen konusunda kısa vadede sert önlemler alacağız. Konaklama sektöründe birçok işletmenin yeni verilecek sertifika ile ilgili çok fazla problem yaşayacağını düşünmüyorum. Hepsi zaten bu kurallara uyuyorlardı. Orta ölçekli seyahat acenteleri için kısa çalışma ödeneğinden başka ciddi yardım gelmedi. En azından getirdiğimiz misafir sayısına göre bir yardım yapabilir. Kriz yeni önlemleri de arka arkaya getirecektir. Eminim destekler ve teşvikler devam edecektir " ifadelerini kullandı.

22 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?