Alanya'da buruk sevinç

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası pek çok sektör durma noktasına gelirken, tarım sektöründe ise üretim sürüyor. Yeni Alanya’ya konuşan Alanyalı sektör temsilcileri salgının tarım sektörüne etkilerini değerlendirdi

DÜNYA genelinde olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle baş gösteren ekonomik krizden en az etkilenen sektörlerin başında tarım geliyor. Turizmden sonra kentin en büyük geçim kaynağı olan tarımda üretim sürüyor. İnsanların bu dönemde daha çok gıda alışverişine yönelmesi, üreticinin salgın sürecini en az zararla atlatmasını sağlayacak gibi görünüyor.

‘BUNA DA ŞÜKÜR’

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen,
Türkiye’de bulunan diğer sektörlerin yüzde 80’inin tamamen kapalı olduğunu belirterek, “Bu süreçte halciler olarak şanslıyız. Çünkü en azından elimizdeki malı satabiliyoruz. Ancak tarımcılar olarak bir yanımız da buruk. Çünkü şu zamanlarda 3-4 TL’den satılması gereken domates, patlıcan ve salatalık 1.5-2 TL arasında satılıyor. Ama buna da şükür. Her şey daha kötü olabilirdi. Bizlere de satış yapmayın diyebilirlerdi” ifadelerini kullandı.

‘BU DURUM TÜKETİCİYE YARADI’

Ürün fiyatlarının düşük gitmesinin bu dönemde geliri düşen tüketiciyi sevindirdiğini belirten Sevilgen, “Çünkü kimsenin elinde para yok. Kısıtlı paralarla insanlar pazar alışverişlerini yapmaya çalışıyorlar. Her şeye rağmen hizmet vermeye devam ediyoruz. Tatlı sert bir havamız var. Fiyatların düşük olması bizi üzüyor. Ama en azından da ürünlerimizi satabiliyoruz. Kısıtlı paralarla alışverişini yapmak zorunda kalan vatandaşlar da bu sayede evine bir ürün fazla götürebiliyorlar” şeklinde konuştu.

‘ÜRETİCİNİN İŞİ ZOR’

Sevilgen, sulama suyuna yapılan yüzde 20’lik indirimin kaldırılmasıyla üreticinin işlerinin daha da zorlaştığını belirtti. Ayrıca üreticilerin kullandığı kredilerin ötelenmesi gerektiğine de değinen Sevilgen yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Şimdi bu indirimi kaldırdılar. Evdeki elektrik neyse tarım sulama elektrik suyunu da aynı paradan alıyorlar. Bu konuda da çiftçiler olarak biz mağdur oluyoruz. Çünkü çiftçiler büyük paralar kazanmıyor. Hiçbir sektörde çok kazanan bir çiftçi ismi duyamayız. Çok az kazanıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 20 bir indirim var iken şimdi bu indirimi kaldırdılar. Tarımda birçok insan kredili yatırım yapmak zorunda kaldı. En azından kredileri bir yıl öteleseler çiftçiler açısından da çok sağlıklı olur. Mesela çiftçi bahçesine tadilat yaptı, serasının naylonu eskidi bunları yapmak için özellikle muzcuların kullandığı sera kredileri var. Çiftçilerin kullandıkları ihtiyaç kredisi, zarar kredilerinin ödemeleri ötelendi. Çünkü satış fiyatlarının yüzde 50 düşük olması demek üreticinin karının gitmesi sadece ihtiyacını karşılaması demek. İhtiyacını karşılarken bir de kredi ödemek zorunda kalınca çiftçi zor durumda kalıyor. Tarımda korona sonrası oluşabilecek hiçbir sıkıntı yok. Zaten bizim bu ekimlerimiz 9’uncu ayda yapılan ekimler. Temmuz ayına kadar üretim devam edecek. Temmuz ayından sonra yaz sezonu dediğimiz ekimlerimiz de şu an başladı. Zaten 4’üncü ve 5’inci ayda yapılıyor o ekimler. Herhangi bir sıkıntı yok. Tüketiciler kaygılanmasın, tarım sektöründe hiçbir sıkıntı olmadan üretime devam ediliyor.”

‘AYAKTA KALAN TEK SEKTÖR

Salgın sonrası ayakta kalan tek sektörün tarım olduğunu söyleyen Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, salgının tam bahar dönemine geldiğini ve bu dönemde tarla ve bahçelerde yapılması gereken işlemlerden dolayı üreticinin İçişleri Bakanlığı izniyle sokağa çıkma yasağında izinli olarak işlerine devam ettiğini söyledi. Bu dönemde tarıma yönelmede de bir artış olduğunu belirten Göktepe, “Koronavirüs sonrası tarıma yönelme yüzde 5 ve yüzde 10 arası arttı. Bu dönemde ayakta kalan tek sektörüz. Bu konuda avantajlıyız. Ama ihracatın açık olmamasından dolayı iç piyasadaki mal fazla kalabiliyor. Örneğin önümüzdeki dönemde kiraz mevsimi ve mevcut kiraz miktarı iç piyasaya fazla gelecek. Bir de salgın sürecinde alınan önlemler kapsamında hale mal girişinin sabah 06.00 – 18.00 arasında kısıtlandırılması başka şehirlere gidecek olan malların yetişmemesine neden oluyor. Ancak bu önlemlere uymak zorundayız. Bu süreci hep birlikte atlatacağız” ifadelerini kullandı.

‘HAZİNE ARAZİLERİ KOŞULSUZ TARIMA AÇILMALI’

Salgın süreciyle birlikte vatandaşın lüks harcamalarını bitirdiğine değinen Alanya Ziraat Odası Başkanı Göktepe şunları söyledi: “Sokağa çıkma yasağının da girmesiyle birlikte kimse dışarıya çıkıp altın, mücevher, lüks araba almaya çıkmıyor. Herkes gıda alışverişine çıkıyor. Bu nedenle üreticiye daha çok destek verilmesi gerekiyor. Hazine arazilerinin koşulsuz olarak tarıma açılması ivedi bir şekilde gerçekleştirilmeli. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda ‘Ekilmedik bir karış toprak kalmayacak’ demesi neticesinde süreç uygun bir hale geldiğinde destek olacaklardır. Ekim dikim devam edecektir. Tarımda çalışan işçi sayısı şu anda fazla. Çünkü oteller kapalı olduğundan ve diğer iş kolları kapalı olduğundan dolayı eleman sıkıntısı yaşamıyoruz. İlaç ve gübre dediğimiz bitki koruma ürünlerinde hala bir artış devam ediyor. Çünkü dolar kuru da artıyor. Diğer bir olumsuz yönü de her şeye rağmen çalışıp üretmek zorundayız. Bu konuda gerekli tedbirleri üyelerimiz almaya çalışıyor ama yine de bir risk altındayız. Çünkü üretici hale gidiyor ve birçok insanla karşılaşıyor. Ama biz bunları yapmaya razıyız. Zaten görevimiz. Biz odamızda hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün başlayacak sokağa çıkma yasağı ile birlikte de üretici belgeleri yanında olanlar üretimlerine devam edebilecekler. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız evde kalacaklar. Bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Çünkü 65 yaş üstü üreticilerimiz dışarıda olup toprakla ilgilenmek için sürekli talepte bulunuyorlar. Özellikle kırsaldaki üreticilerimiz. Ama buna müsaade gösterilmediğini ve hassasiyet gösterilmesi gerektiğini kendilerine söylüyoruz. Bu süreci bu şekilde atlatacağız.”

‘KORONAVİRÜS GIDA SEKTÖRÜNE ZARAR VERMEDİ’

Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte haldeki satış fiyatlarının düştüğünü ve kısa bir süreliğine sıkıntı yaşandığını belirten Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Adem Kaya ise şunları söyledi:
“65 yaş üstü ve 20 yaş altının sokağa çıkma yasağı başladığı zaman fiyatlarda bir düşüş meydana geldi. Tüm Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla birlikte herkes alışveriş yaptı ve eve kapandı. O dönem bir hafta gibi bir sıkıntı yaşadık. Ancak bir haftanın sonunda halk tekrar alışverişe başlayınca, lokanta ve otellerin kapanmasıyla da artan sıkıntı bir nebze de olsa azaldı. Çünkü halk sürekli gıda alışverişine yöneldi. Bu sayede fiyatlardaki sıkıntı hafifledi. Fiyatlar şu anda sebze grubunda zarar etmiyor. Meyve grubu da daha iyi. Salgın sürecinin bir dezavantajı olmadı tarım ve hal sektörüne.”

22 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Surble07 - Hilmi Sevilgen, nerede yaşıyor acaba? Hangi pazarlar ucuzmuş ,söylesin oraya gidelim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 08:20Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?