Salgın krizi nasıl yönetiliyor? 20 yıldır Alanya'da yaşayan Alman profesörden çarpıcı tespitler!

Yaklaşık 20 yıldır Alanya’da yaşayan Alman Filozof ve Dünya Profesörler Derneği Başkanlığı da yapan 92 yaşındaki Alfred Kosing koronavirüs krizinin Türkiye’de yönetimi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayrıca Kosing tek hayalinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak olduğunu da söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

20 YILDIR Alanya’da yaşayan ve Dünya Profesörler Dernek Başkanlığı da yapan Alfred Kosing ülke gündemi ile ilgili Yeni Alanya’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünlü Profesör salgın sürecini ailesiyle birlikte Alanya’da geçirdiği için kendini şanslı hissettiğini söyledi. Ulu Önder Mustafa Kemal’in oluşturduğu devlet politikalarının 2002 yılından sonra Ak Parti iktidarıyla birlikte net bir şekilde uygulandığını ondan öncesinde ise politikaların devlet yönetiminde yerini tam olarak alamadığını belirten Kosing ömrünün geri kalanını da Alanya’da geçireceğini ve vasiyetinin öldükten sonra da burada gömülmek olduğunu dile getirdi. .

‘BÜYÜK BİR AMELİYATIM OLSA TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDERİM’


Koronavirüs salgınının Türkiye tarafından erken bir şekilde koordine edildiğini belirten Alman Profesör Avrupa ülkelerine karşı Türkiye’nin salgını daha çabuk kontrol altına aldığını söyledi. Salgın öncesinde de büyük bir ameliyatı olsa yine Türkiye’yi tercih edeceğini belirten Alman Filozof Kosing, “ Almanya’daki hastanelere nazaran Türk Hastaneleri daha iyi. Hastanelerde enfeksiyon riski salgın öncesinde de daha azdı. Ben daha önce de Türk Hastanelerini seçerdim ama koronavirüs sürecini yine Türkiye’de geçirdiğim için şanslı hissediyorum” dedi. Ayrıca Kosing Türk Hastaneleri ve Türkiye hakkındaki açıklamasını şöyle devam ettirdi: “Türk insanının yardımseverliği takdire şayan. Türk Hastanelerinin güzelliği ve ve hijyen hassasiyeti övgüyü hak ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında da ülkenin aldığı önlemler oldukça başarılı. Ailem ile birlikte Alanya’da yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

‘TÜRKİYE’NİN FARKI BU SALGINA ERKEN HAZIRLANMASI’

Türkiye’nin Çin’de başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs salgınıyla mücadelede farkının önlemlere erken başlaması olduğunu belirten Alman Filazof şunları söyledi:
“Korona virüsü malum dünyada salgın haline geldi. Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı bu salgına erken hazırlanması oldu. Bunun da neticelerini görmekteyiz. Bu bakımdan Türk hükümetini tebrik ederiz. Türkiye kendi yaralarını sarmakla beraber, medyada da duyduğumuz şekilde İngiltere, İspanya ve İtalya gibi diğer ülkelere de yardım ediyor. Solgunum cihazları, tıbbi tulum, eldiven ve maske gibi ürünlerin yardımında bulundular. Ülkelerin bu şekilde kendi araların yardımları çok güzel ve bu çok memnun edici bir durum.”
‘TÜRKLERİN ALMAN EKONOMİSİNE ETKİSİ TARTIŞILMAZ’
Doğu Almanya Profesörü olduğu için Türk işçileri çok gözlemleme şansı olmadığını ama tecrübeleri dahilinde Türklerin Almanya’ya büyük emek verdiklerini dile getiren Kosing, bir seyahati sırasında tanıştığı Türk Mühendis ile sohbetleri sırasında Almanya’da Türk olduğunu bildiği kişilere iş imkanı sunulmadığını öğrendiğini belirtti. Kosing konuyla ilgili şunları söyledi:
“ Almanya’da Türklerle fazla diyalog halinde olmadım. Ancak seyahat esnasında Türk profesörle tanışarak sohbet ettik. Bana ifadesi şu oldu; ‘Ben bir yere çalışmaya gittiğim zaman illaki biyografimi veriyorum. Türk adını gördükleri zaman bize iş şansı olmuyor’ şeklinde konuştu ama şu açıdan da bakmak lazım. Türklerde bizim vatandaşlarımız gibi vergilerini ödemekteler. Onlarında Alman ekonomisine katkısı tartışılmaz.”

‘ERDOĞAN’IN ATTIĞI HER ADIMI DESTEKLİYORUM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetin attığı her adımı canı gönülden desteklediğini belirten Profesör Kosing, “Milli Dayanışma Kampanyası’nı nasıl görüyorsunuz sorusuna da yanıt veren , “Böyle bir salgında insanların bir birlerine yardım etmesine kim ne diyebilir ki bundan daha güzel bir şey olamaz. Kampanyayı canı gönülden destekliyoruz. Maalesef Almanya medyası Türkiye’nin yardım etmesi konusunda neden eleştirileri yapıyor. Halbuki bir nedeni yok, insanların şu kriz esnasında bir birine yardım etmesi kadar doğan bir şey yok. Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu bir hükümetin yaptığı tüm şeylerden son derece memnunuz” ifadelerini kullandı.

‘ALANYA’DA YAŞLI EVİ OLMASINI İSTİYORUZ”

Kosing ailesiyle birlikte aynı sitede yaşayan Toplum ve Kültür Elçisi Fatma Sema Özsüer, annesi ve babasını kaybettikten sonra Alfred ve Biritte çiftinin kendi anne ve babasının yerine koyduğunu söyledi. Özsüer, “Bizim Alman dostlarımızın bir isteği var. Sayın HÜRTÜRK Başkanı Fahri Yiğit’in de isteği bu yönde. Biz Alanya’da yerleşik yaşayan yabancı vatandaşlar için bir Yaşlı Evi’nin insaa edilmesini istiyoruz. Sayın Profesör ve eşinin ihtiyaçlarını dışarıdan ben alıyorum. Onlar 65 yaş üstü oldukları için salgın sürecini evlerinde geçiriyorlar. Kosing ailesi Türkiye’de yaşamaktan oldukça mutlular. Öldükten sonra da bana vasiyetleri var. Burada gömülmek istiyorlar. Ayrıca Sayın Profesör ve eşi Brigitte kendileri gibi uzun süredir Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşlar için Göç İdaresi’nden süresiz oturma izni olmasını talep ediyorlar” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER
Gülşah Anak

22 Nisan 2020 Antalya/ Alanya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?