KGK temsilcisi anlattı:‘İngiltere’de en ölümcül hafta’

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Londra temsilcisi Alpaslan Düven, Dim TV ekranlarından koronavirüs vakalarının en çok yaşandığı İngiltere’deki son durumu aktardı

KORONARÜSLE mücadeleden en çok etkilenen ülke olan İngiltere’ de bilanço ağırlaşıyor. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Londra temsilcisi Alpaslan Düven, İngiltere’deki son durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Düven, ‘’Bugün İngiltere’de 874 kişi daha yaşamını yitirdi. Şuana kadar da korona nedeniyle 17 bin 800 civarlarında kayıp var. Diğer yandan gerçek sayının yüzde 40 daha fazla olabileceği belirtiliyor.Aslında 25 bine yakın bir sayıdan bahsediliyor. İngiliz basınında bugün için en ölümcül hafta başlıkları atılıyor. Cumartesi günü 888, pazar günü 592, pazartesi gibi günü 429 bugün ise 874 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Pandeminin başladığı şubat ayından bu yana 125 binden fazla vaka olduğu belirtiliyor. Daha da var ama hükümet bunları tespit etmeye çalışıyor.Diğer yandan hükümetin ellerinizi yıkayın uyarısından sonra vaka sayısında azalma gözlemlendi. Bu arada ölenler arasında 100’den fazla sağlık görevlisi bulunuyor. En önemli konu tabi İngiltere’de korona salgını dolayısıyla sağlık çalışanlarından geliyor. Sağlık yetkililerinden tek kullanımlık tulumların yıkanarak yeniden kullanılması isteniyor. Sendika üyeleri yeterli ekipman bulunmaması halinde sağlık çalışanlarının çalışmama kararı alabileceğini açıkladı. Böyle bir şeyi düşünmek dahi İngiktere açısından çok zor olur. İngiltereTürkiye’den gelecek yardımda 400 bin koruyucu önlüğün 24 saat gecikmesinin bütün sağlık hizmetlerini durdurabileceğini ifade ediyor. Hayati olarak nitelendiriliyor ve bu sevkiyatın yapılması gerekiyor. İngiltere’nin 80 tona yakın bir beklentisi var. Zira İngiltere Kraliyet Havayolları’na ait bir kargo uçağı pazar günü Türkiye’ye gitmişti. Uçak hala Türkiye’de ve bu malzemeleri alıp buraya getirmesi gerekiyor. Uçağın Türkiye’ye gittiği şeklinde başlıklar atıldı. Sevinç kaynağı olarak gösterildi. Diğer yandan Covid- 19‘un bağışıklık sağlaması için potansiyel aşının insanlar üzerinde test edilmesine başlanacağını İngiltere’deki yetkililer tarafından açıklandı. Şuan da klinik testleri yapılıyor. Oxford Aşı Grubu tarafından geliştiriliyor. 18 ile 55 yaşlarındaki 510 gönüllü üzerinde denenilecek bir aşıdan bahsediyoruz. Bu klinik denemelere gelecek ayın ortasında başlanacak. Araştırmacılar tabi klinik denemelerin sonraki aşamasında 5 bin kişide denemeyi hedefliyorlar. Söz konusu aşı şempanzelerde dahi adanovirüs dedikleri bir genetiği değiştirilmiş. Virüsun genetiği insan vücudunda gelişmesini engelleyecek şekilde geliştirilirken, yeni tip corona virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlar eklenmiş. Bu aşıya ve virüsün ürettiği proteine yapışarak onun hücrelerine nüfus etmesini önleyecek. Aşıyla ilgili oldukça ciddi bir çalışma var’’ dedi.

21 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?