Alanyalı turizmcileri sevindirecek haber Almanya’dan geldi

Koronavirüs sonrası turizmle ilgili art arda gelen felaket senaryolarının ardından Almanya Kalkınma Bakanı Müller’in Alman vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat edebileceği öngörüsü Alanyalı turizmciyi bir nebze de olsa rahatlattı. Alman basınında gündem olan bu açıklamayı sektörün önemli temsilcileri Yeni Alanya’ya değerlendirdi

ALMANYA Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Türkiye’nin içinde yer aldığı Akdeniz çanağına seyahatin önümüzdeki günlerde mümkün olabileceği öngörüsünde bulundu. www.morgenpost.de “Korona krizi: Akdeniz’e seyahat ümidi” başlığı ile yer alan haberde, sadece seyahat acentelerinin değil Almanya Kalkınma Bakanı Müller’in de koronavirüs salgını sonrası Akdeniz’e seyahatin mümkün olacağını düşündüğü değerlendirmesi yer aldı.

‘HİJYEN KAVRAMI AVRUPA
STANDARTLARINA GÖRE İŞLEMELİ’

Almanya‘nın Kalkınma Bakanı Gerd Müller (CSU) daha önce Almanya’da ve başka ülkelerde de tatil yapmanın mümkün olamayacağını söylemişti. Müller Morgenpost’a yaptığı konuşmada, "Kuzey Afrika da dahil olmak üzere Akdeniz bölgesi içinde bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ön koşul, hijyen kavramlarının Avrupa standartlarına göre işlemesidir" dedi. Müller, turizmin Kuzey Afrika'daki devletlerin istikrarı açısından önemini vurguladı. Morgenpost’un haberine göre Alman sektör lideri TUI ise, özellikle Akdeniz'de olmak üzere, önemli hedef ülkelerin hükümetleriyle yoğun görüşmeler yapıldığını belirtti. TUI sözcüsü Aage Dünhaupt, yaz tatili gezilerini tekrar mümkün kılmak için hazırlandıklarına dair net sinyaller verdi. Haberde, “Tur operatörü FTI henüz yaz sezonunu kaybetmedi ve TUI gibi, örneğin otellerde mesafeyi düzenleyerek korona koruma kavramları üzerinde çalışıyor. Mayorka için girişte elektronik sağlık pasaportu ve ateş ölçümlerini düşünüyor” ifadeleri yer aldı.

‘TÜRKİYE DİĞER DESTİNASYONLARI GERİDE BIRAKACAK’

Yapılan açıklamaları Yeni Alanya’ya değerlendiren Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, yapılan anketler sonucu yurtdışındaki misafirlerin tatil taleplerinin salgın sonrasında da canlı kaldığını söyledi. Turizmin binlerce insanın çalıştığı bir endüstri olduğunu belirten Cimrin, “Bu durum birçok farklı sektörü de etkiliyor. Bu bizde olduğu gibi Almanya’da da aynı şekilde. O yüzden de genel kanaat turist hareketinin bir şekilde gerekli sağlık koşullarının oluşmasının ardından başlayabilmesi. Hiç kimse kötü senaryolar üzerinden gitmek istemiyor. O yüzden de Almanya’dan böyle bir açıklama gelmesi ümitleri yeşertecek konumda. Hijyen konusunda çok ciddi çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Gerekli açıklamalar da önümüzdeki günlerde yetkililer tarafından açıklanacaktır. Türkiye bu aşamada provaktif davranıp diğer destinasyonların önüne geçecektir. Şu andaki yapılan çalışmalardan, aldığımız bilgilerden edindiğimiz izlenim bu. Çünkü Türkiye’de herkesin önceliği kesinlikle sağlık. Turizm konusunda ciddi bir endişe var ve bu bizim geçirdiğimiz ilk kriz değil. Çok fazla ders aldık. Şu anda gerçek bir turizmci olan bir Turizm Bakanımız var. Çok iyi bir ekiple çalışıyor. Çok tecrübeli bir sektörüz ve çok dinamiğiz. Bu zor günleri biz de yaşıyoruz ama diğer ülkelerden çok daha kolay atlatacağımıza inanıyoruz. Bu konuda çok ciddi çalışmaların olduğunu biliyoruz. Alınacak önlemler kapsamında sağlık pasaportu ve ateş ölçümü gibi adımların olup olmaması konusunda ise şu an konuşmak için erken. Bu konuda önümüzdeki 1 ay belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA’DA SEYAHATİ EN ÇOK ALMANLAR SEVER’

Avrupa’da en çok seyahati seven ülkenin Almanya olduğunu belirten Alanya Türk-Alman Dostluk Derneği (HÜR-TÜRK) Başkanı Fahri Yiğit, “Almanlar seyahat etmeyi çok sever. Seyahat ettikleri ülkeler arasında tabii ki İspanya ve İtalya da var. Fakat şu anda o ülkelere gitmenin çok tehlikeli olduğunu ve o ülkelerde koronavirüsün çok ağır atlatıldığını biliyorlar. Bu salgın Türkiye’de de var ama bu bahsettiğim ülkelere göre biz önlemlerimizi daha iyi aldık. Almanların bu nedenlerle Türkiye’ye geleceklerini düşünüyorum. Yakınen tanıdığım Almanlar da bu şekilde söylüyorlar. Zaten Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan ve koronavirüsle ülkeleri dışında mücadele eden Alanya’daki Almanlar durumlarından çok mutlu. Önlemlerin Türkiye’de kendi ülkelerine nazaran daha sıkı olduğunu söylüyorlar. Almanya’da bulamayacakları önlemleri Türkiye’de bulduklarını söylüyor ve ülkelerine gitmek istemiyorlar. Rusya için bir şey söylemek erken. Çünkü Rusya’da bu virüs yeni başladı. Ama Alman turistin geleceğine inanıyorum” dedi.

‘ALMAN PAZARINDA ALANYA’NIN AYRI BİR YERİ VAR’

Salgın sonrasında Alanya’nın Alman pazarında hak ettiği değeri eski günlerdeki gibi göreceğini belirten Konaklı Otelciler Derneği Başkanı Ali Orkan, “Alman pazarında Alanya’nın ayrı bir yeri olduğu yıllardır kanıksanmıştır. Virüs krizinin aşılmasının ardından uçak seferlerinin başlamasıyla Alanya’mız diğer ülkelerde olduğu gibi Alman pazarında da hak ettiği eski günlerine dönecektir. Bizim ümit ettiğimiz şey bu. Rusya ve diğer ülkelerden son dönemde gelen olumsuz haberlerden sonra havanın ısınması ve şartların biraz daha olumlu seyretmesi bizleri sevindiriyor. İnsanlarda da bir tatil özlemi var. Tüm bunların ışığında salgın sonunda turizmin canlanmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘KUZEY AFRİKA ÜLKELERİNDEN DAHA AVANTAJLIYIZ’

Exzotic Tur Sahibi Cengiz Topçu ise Antalya ve Alanya bölgesinin Kuzey Afrika ülkelerine göre daha avantajlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Seyahat sektörü kaynak pazarlarımızdan Almanya içinde ekonomik döngüye sağladığı katkı açısından önemli. Bu yüzden sektörün önde gelen markaları gibi bakanlık düzeyinde de bununla ilgili öngörüler sektörün nasıl ayakta kalması ile ilgili yönde yapılıyor. Burada özellikle salgın sonrası oluşacak talep , oluşan yeni şartları sağlayan ve bu dönemi nispeten az vaka ile atlatan destinasyonlara yönelme ihtimali yüksek. Burada Antalya bölgesinin diğer Akdeniz ülkelerine oranla ki buna Kuzey Afrika ülkeleri de dahil avantajlı olabileceğini düşünüyorum. Alt yapımız ve salgın sürecinin şu ana kadar yönetilme biçimi bu konuda umutlu olmamızı sağlıyor. Salgının bir an önce bitmesi ve hayatın normal akışına dönmesi en büyük arzumuz. Sonrasında oluşacak kısıtlı talebi bölgemize yönlendirme çabalarımız olacak.” 

21 Nisan 2020 - Turizm

Muhabir Gülşah Anak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?