Dim TV'de sordu: Bu kirliliği kim temizleyecek?

Dim TV Ana Haber Bülteni’nin canlı bağlantı konuğu olan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt koronavirüsün medyaya etkileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

KORONAVİRÜSÜN ortaya çıkmasıyla dijital medya ve mobil tüketimde belirli bir artış söz konusu oldu. İnsanları tedirgin eden yanlış bilgiler, virüse yakalandığı iddia edilenler ve daha fazlası. Dim TV Ana Haber Bülteni’nin canlı bağlantı konuğu olan Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Bayazıt, ‘’Covid-19 tüm sektörlerde olduğu gibi iletişim sektöründe de birçok değişikliğe sebep oldu. Öncelikle 3 ana soruyu sormamız gerekiyor. Neler oldu? Neler yapacağız? Nasıl yapacağız? Sorularının cevabını vermemiz gerekiyor. Covid-19’un meydana gelmesiyle beraber hayatımızda bir sürü şey değişti. Dijitalleşmenin önünün hiçbir zaman kapatılamayacağını hep söyleniyordu. Bu dijitalleşme, günümüzün gelinen süreç içerisinde hızlı değişken rolünü toplum hayatında gösterecek. Dijitalleşmenin ana faktörleri içerisinde neler olması gerektiğiyle ilgili kontent dediğimiz içeriklerin, sağlam olan yayınların, bir şekilde daha aktive, daha bilinçli hale gelmesi gerekiyor. Bu noktada teknolojinin son versiyonlarını kullanabilecek bilincine de sahip olmamız gerekiyor’’ dedi.

‘SOSYAL MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ ÇOK FAZLA’

Sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliğini olduğunu belirten Bayazıt, ‘’Sosyal medyadaki bilgi kirliliği regülasyon dediğimiz normal iletişim hayatı sürmeyecek. Sosyal medyada da Türkiye’nin regülasyonu uygulayacak ve alt yapı gelecek. İnsanlar belli zamanlarda Facebook, Twitter’da şikâyetleri yapıyorlardı. Ama sosyal medyadaki bu kadar kirliliği, medyana getireceği kanuni regülasyon maalesef mümkün değildi. Ama bundan sonra bütün dünyanın sosyal medyadaki bu kirliliğin önüne geçilmesi açısından kanunları düzenleyeceğini ve toplumun daha temiz bilgi almasını kolaylaştıracak alt yapıyı şekillendireceklerini umuyorum’’ diye konuştu.

20 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?