Turiste 'Antalya'yı hayal et' mesajı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2019'da kente gelen 16 milyon yabancı turistin her birine tek tek ulaşılıp 'Stay home, dream Antalya' yani 'Evde kal, Antalya'yı hayal et' mesajı gönderileceğini söyledi

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, Instagram'da ünlü turizmci Cem Kınay ile canlı yayına katıldı. Karaloğlu, başta turizm ve tarım sektörleri olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu. Turizmcilerle aylık toplantının video konferans şeklinde yapılacağını belirten Vali Karaloğlu, “Şu anda bir krizin ortasındayız ama bizim iletişime devam etmemiz lazım. Hem müşterimizle, hem dünyayla iletişime devam etmemiz lazım. Şunu dünyaya anlatmamız lazım; Antalya, dünyanın en güvenilir şehri, iki dünyanın sağlıklı şehri ki, bu pandemiyi dünyada en iyi yöneten şehir olduğuyla ilgili de iletişim geliştirmemiz lazım" dedi.

16 MİLYON TURİSTE E-POSTA

Bu konuda yapılacak çalışma planını anlatan Vali Karaloğlu, “Niyetimiz şu, bir defa geçen sene bize 16 milyon insan geldiyse, bu 16 milyonun her biriyle ayrı ayrı iletişim kuralım istiyoruz. Onlara diyelim ki; 'Stay home, dream Antalya', 'Evde kal ama Antalya'yı hayal et'. Geçen sene Antalya'ya gelen 16 milyona bunu söylemek, iletişime geçmek istiyoruz. Onlara elektronik mektupla, başka elektronik araçlarla ulaşıp tekrar kendimizi hatırlatmak istiyoruz ve pandemiden sonra da kendileri için güvenli ve sağlıklı bir şehir hazırlama noktasında gayret ettiğimizi de iletmek istiyoruz" diye konuştu.

ANTALYA HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ

Vali Karaloğlu "Antalya'nın vaka sayıları diğer illerden düşük seyrediyor. Bu konuda Antalya halkının çok bilinçli olması biz idareciler için çok büyük şans. İnsanların kendilerine inanması, itibar etmesi büyük bir şanstır. Bütün Antalyalı hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bu süreci bizimle beraber götüren, kurallara uyan ve Antalya'da nispi olarak diğer illerden hastalık ve vaka sayısı daha düşük olmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

SERTİFİKALI OTEL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından gündeme getirilen sertifikalı otel konusunun çok önemli, mutlaka hem yapılması, hem de iletişimin çok iyi kurulması gerektiğini belirten Vali Karaloğlu, “Benim de çok aklıma yattı. 'Biz tesislerimizi bir denetimden geçirdik, şu anda tesislerimizde hem hijyen, hem sağlık tedbirleri konusunda herhangi bir problem yok ve biz onlara bir sertifika verdik ve siz onlara güvenebilirsiniz' dememizin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. İnşallah onu gerçekleştiririz" dedi.

'İL İL, HAVAALANI HAVALANI AÇACAĞIZ'

Türkiye veya Antalya'nın bütün dünyaya açılması diye bir şey olmadığına işaret eden Vali Karaloğlu, “İl il, havaalanı havaalanı, şehir şehir açacağız. Onun için bizim Antalya'yı diri ve koşar halde tutmamız çok önemli. Zaten Antalya'nın otelleri altyapı olarak diğer ülkelere göre çok önde. Kesinlikle herkesin hazır olması lazım. Yani 'Otelime kilidi vurdum, yarın aç dediklerinde açarım' anlayışında kimsenin olmaması lazım. Bu süreci herkesin çok iyi değerlendirmesi lazım" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE İLK AÇABİLECEĞİMİZ
ŞEHİR ANTALYA OLABİLİR'

Süreç sonrasında bizi nasıl bir dünya bekliyorsa, ona mutlaka hazırlıklı olunması ve öncülük edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Karaloğlu, “Türkiye'de ilk açabileceğimiz şehir Antalya, ilk açabileceğimiz havaalanı Antalya Havaalanı olabilir" dedi.

DESTİNASYON TANITIMI ÖNE ÇIKIYOR

Gelinen noktada artık ülke tanıtımından çok destinasyon tanıtımının öne çıktığını belirten Karaloğlu, “Şehir şehir, havaalanı havaalanı açacağız diyoruz ya, yani biz Almanya ile ilişki kurarken de bütün Almanya'yı değil, örneğin kuzeyi açtık, güneyi de 20 gün, 1 ay sonra açıyoruz diyeceğiz. Onun için destinasyon tanıtımı her zamankinden daha çok öne çıkacak bu dönemde" diye konuştu.

'BU KRİZDEN ÇIKIŞTA ÇOK ÖNEMLİ OLACAK'

Zaten dört yıldır hep 'destinasyon tanıtımı' dediklerini hatırlatan Karaloğlu, “Türkiye'yi tanıtalım, eyvallah bizim şemsiye markamızdır. Ama destinasyon tanıtımı olarak da Antalya'yı çok güçlü tanıtmamız lazım. Bu kriz döneminde, bu çok daha büyük önem arzedecek. Destinasyon tanıtımı ülkenin belki var olacak problemlerini taşımadan destinasyonu öne çıkararak pazarlama bu krizden çıkışta çok önemli olacaktır" diye konuştu.

VİRÜS SORUNU OLAN ÜLKE VE
ŞEHİRLERE AÇILMAYACAK

Antalya'nın turizme yeniden açılması halinde, turistlerin virüs taşıma tehlikesine ilişkin endişeleri yanıtlayan Vali Karaloğlu, “Sayın bakanımızın anlattığı sistem onu sağlayacak. Hem bizim tesislerimizdeki hijyeni, sağlık koşullarını iyileştireceğiz. Hem de hangi ülke veya şehre havaalanımızı açarsak, oradaki koşulları takip edeceğiz. Eğer o şehir veya ülke koronavirüs noktasında istediğimiz seviyeye gelmediyse, zaten o şehre açmayacağız. Buna rağmen gelenler arasında virüslü çıkabilir mi, çıkabilir" şeklinde konuştu.

'HALKIMIZ ENDİŞE ETMESİN'

Her tesisin getirdiği müşteride koronavirüs çıktığında otelin veya tur operatörü veya acentenin nasıl davranacağıyla ilgili koşulların da o sertifikada bulunacağını kaydeden Karaloğlu, “Hasta çıktığında tesis nasıl davranacak, nasıl bildirecek, bildirdiğinde biz ona devlet olarak nasıl müdahale edeceğiz, bunların hepsi planlanmış olacak. Halkımız endişe etmesin. Yani turizm hareketi başladığında eğer virüslü biri Antalya'ya gelirse, biz onun tedbirini alırız. Hem gelen müşteriyi, hem de buradaki vatandaşımızı korumak elbette bizim boynumuzun borcu. Ne gerekiyorsa, onu yapacağız" diye konuştu.

'BU KRİZDEN EN HIZLI ÇIKACAK
SEKTÖR TURİZM OLACAK'

Bu sürecin en iyi şekilde yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Antalya olarak biz kriz bittiğinde de koşmaya hazır olmalıyız ki krizden çok hızlı çıkalım. Tabi ki en çok etkilenen turizm oldu, haklı olarak kepenkler kapatılınca, herkesi eve hapsedince, turizm sıfırlanmış oldu. Ama herkes şunu bilsin ki; bu krizden en hızlı çıkacak sektör de turizm olacak" dedi.

TROPİK MEYVELER EN ÖNEMLİ SEKTÖR OLACAK

Son dönemde Antalya'nın özellikle tropik meyveler konusunda çok önemli gelişmeler gösterdiğini belirten Karaloğlu, “Önümüzdeki 5-10 yıl içinde Antalya'nın en önemli sektörü tropik meyveler olacak. Şu anda Türkiye'de 850 bin ton muz tüketimi var, bu sene 550 bin ton yerli muz ürettik. Manavgat'ta geçen sene 7 bin dönüm sera oluştu. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye muz konusunda artık ithalatçı bir ülke olmayacak, ihracatçı bir ülke olacak" dedi.

İTHAL MUZDAN DAHA KALİTELİ ÜRETİM VAR

Eskiden Antalya muzlarının lezzetinin çok iyi ama görüntü olarak çok küçük olduğunu anlatan Karaloğlu, “Şimdi kesinlikle ithal muzdan ayırt edemezsiniz, ithal muzdan daha kaliteli muz yetiştiriyoruz Antalya'da. Manavgat, Alanya, Gazipaşa merkezidir tropik meyvelerin. Avokado ihracatı da bu sene ilk defa başladı. Şimdi sırada mango var. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde de mango konusunda çok iddialı bir konuma geleceğiz" ifadelerini kullandı. (DHA)

20 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?