ALESO: Beklenen destek gelmezse bacasız sanayi batacak

Esnaf ve sanatkarlar için acil olarak yeni bir destek paketi oluşturulmasını isteyen ALESO Başkanı Demir, özellikle turizm esnafının zor bir süreçten geçtiğini açıkladı

ALANYA Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, açıklanan ekonomik destek paketlerinin yetersiz olduğunu belirterek kapsamı genişletilmiş yeni destek paketlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Tüm esnafların sıkıntılı olduğunu belirten Demir, özellikle turizm esnafının inde bulunduğu duruma dikkat çekti. Demir açıklamasında,“ Koronavirüs (Covıd-19) salgınından halkımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız kademeli olarak birçok tedbir aldı. Bazı meslek guruplarını geçici olarak kapattı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı koydu. Bizlerin de talebi doğrultusunda vergi ödemeleri, SSK,Bağ-Kur ödemeleri, kısa çalışma ödeneği, kira sözleşme fesih iptali ötelendi. Esnaflarımıza yönelik 25 bin TL kredi ve kredi kartı verildi, verilmeye de devam edilmekte. Tüm bu destekten dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, ilgili bakanlarımıza, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel başkanı Bendevi Palandöken’e ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere'ye teşekkür ediyorum.

‘İHTİYACI OLAN BİR ÇOK ESNAF YARARLANAMADI’

Ancak açıklanan bu paketlerden ihtiyacı olan birçok esnafımız yararlanamadı. Özellikle turizm esnaflarımız,. O yüzden esnaf ve sanatkarlarımızı daha kapsayıcı yeni desteklere ihtiyaç var. Bizim esnaflarımızın hemen hemen hepsinin geliri turizme dayalıdır. Konfeksiyon, butik, bijuteri, hediyelik eşya, çanta, ayakkabı, tekstil gibi. Esnaflarımız yazın yoğun çalışır, kışın 6 ay dinlenir, yani kapalıdır. Tüm harcamalarını da ona göre yapar. Turizm esnaflarımız sezona hazırlanırken hastalık dolayısı ile sezon bir anda yok oldu.. Turizm sezonu öncesi bu salgın hastalığın baş göstermesi bütün esnafımızı özellikle de turizm esnaflarımızı olumsuz yönde etkiledi. Turizm ülkemizin bacasız sanayisidir. Şu anda bu sanayinin batmaması için, acil bir şekilde esnaf ve sanatkarlarımıza yeni destek paketleri hazırlanarak desteklenmesini talep ediyoruz. Yeni destek paketi daha kapsayıcı ve esnafımızın koşulsuz şartsız faydalanabileceği bir paket olmalıdır. Turizm esnaflarımızın ayakta kalabilmesi için Ahilik Fonu yada herhangi bir fondan 3 ay süreyle ya da salgın bitene kadar geri ödemesiz asgari ücret kadar nakit desteği sağlanmalı. Çek ve senetlerin 2021 yılına ötelenmesi yönünde bir çalışma yapılmasını, KVK kredisinin yüzde 80 den, yüzde 100’e çıkartılmasını ve limitlerin çoğaltılmasını istiyoruz. Bir yıl geri ödemesiz beş yıl vadeli 50 bin TL faizsiz kredi verilmeli. Bu süreçte tüm esnaflara kira yardımı yapılmalı. Esnafımızın elektrik, su ve doğalgaz faturaları devlet tarafından sübvanse edilmeli ya da 3 ay ertelemeli. Dükkanlarımızın kapalı olduğu sürelerdeki SSK ve Bağ-Kur primleri devlet tarafından karşılanmalı. Çek ve senet ödemeleri süreç boyunca ötelenmeli yada dondurulması öncelikli taleplerimiz arasındadır. Esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik yeni destek paketinin acil olarak çıkmasını bekliyoruz” dedi.

20 Nisan 2020 Antalya/ Alanya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?