Alanya'da yabancılara maske dağıtımı bu hafta

Alanya başta olmak üzere turizm kentlerinde yerleşik yaşayan yabancı vatandaşların maske temin etmede zorlandıklarını Yeni Alanya duyurmuştu. Alanya'daki 31 bin 500 yerleşik yabancıya müjde geldi

KORONAVİRÜSE karşı uygulamaya konan kısıtlamalar kapsamında maske satışları yasaklandı. Gelen yasağın ardından yaşanan belirsizlik üzerine vatandaşlık numarasıyla telefonlara gönderilecek PIN kodu sistemi devreye girdi. Maskelerin gelecek PIN kodlarıyla eczaneler üzerinden de dağıtılacağı açıklandı. Ancak maskeler eczanelere henüz ulaşmadı. Dolayısıyla yasağın ikinci haftasında maske sorunu devam ediyor. Vatandaşlar maske bulamıyor. Eczaneler olmayan maskeleri dağıtamadığı için vatandaşla karşı karşıya geliyor. Sadece vatandaş değil Alanya'da yaşayan 31 bin 500 yerleşik yabancı da maske krizi yaşıyor. Üstelik yerleşik yabancılar Türk vatandaşı olmadıkları için telefonlarına maske PIN kodu gelmesi de söz konusu değil.

‘MASKELER SABİT FİYATLA
ECZANELERDE SATILMALI’

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama beklediklerini belirten Antalya Eczacılar Odası Alanya Temsilciliği Başkanı Okan Ahmet Yılmaz, yerleşik yaşayan vatandaşlar gibi ülkede bulunan göçmenlerin de aynı sorunu yaşadığını belirterek “Evet böyle bir sorun var maalesef. Maskelerin eczanelerden satışı yasaklandı. 20-65 yaş arası olan T.C. vatandaşlarımıza maskeler eczanelerimizden ücretsiz dağıtılacak. Pazartesi öğleden sonra Alanya’da da bu uygulama başlayacak. Cep telefonuna SMS olarak kod gelen herkes eczaneden 5 adet maske alabilecek. Fakat yabancılar için süreç hala sıkıntılı. Onların maskeye ulaşabilmesi için bir çalışma yok maalesef. Biz maskelerin devletin belirleyeceği sabit bir fiyatla eczanelerden satılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

ALANYA BELEDİYESİ’NİN GİRİŞİMLERİNİ DESTEKLİYORUZ’

Alanya’da bulunan yabancı derneklere Alanya Belediyesi tarafından maske dağıtılacağını duyduklarını belirten Alanya Türk Alman Dostluk Derneği (HÜR-TÜRK) Başkanı Fahri Yiğit, “Biz Alanya’daki yabancı vatandaşların üyesi olduğu derneklere Alanya Belediyesi tarafından maske dağıtılacağını duyduk. Ama biz bu konuda henüz bir girişimde bulunmadık. Alanya Belediyesi’nin böyle bir hizmeti olursa çok iyi olur. Çünkü biz devletten gelecek olan kodlarla eczanelerden de maske temin edebileceğiz. Ancak Türkiye’de yaşayan yabancılar için de bu konuda bir formül bulunmalı. Bildiğim kadarıyla şu ana kadar bir dağıtım olmadı. Alanya Belediyesi tarafından bu konu hakkında yapılacak olan girişimleri destekliyoruz. Ancak biz dün dağıtımın yapılacağını duyduk. Hafta içi gerekli görüşmeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘MASKELER HAFTA İÇİ DERNEK
BAŞKANLARINA VERİLECEK’

Alanya’da yaklaşık 31 bin 500 yerleşik yabancının yaşadığını belirten Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in talimatıyla üretilen maskelerin dernek başkanlarına verileceğini belirtti. Karaoğlu açıklamasında şunları söyledi: “ Maske dağıtımı önümüzdeki günlerde başlayacak. Alanya’da bulunan bütün yabancı derneklerle Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi olarak görüştük. Her derneğe ne kadar maske gerektiğini öğrendik. Başkan Yücel de Alanya’da maske yaptırıyor. Bu maskeler dernek başkanlarına verilecek.”

19 Nisan 2020 - Sağlık

Muhabir Gülşah Anak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Yunus K - Yerleşik yabancının benim alanyalımdan farkı nedir ne bu üstün görmek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 00:12Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?