'Yerel basına acil destek şart'

Dim TV Ana Haber’e Kayseri’den canlı bağlantıyla katılan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ‘’Yerel medya zordaydı. Virüs daha da zora soktu. Devletin acil destek vermesi lazım. Aksi halde yok oluyoruz’’ dedi

DİM TV Ana Haber Bülteni’nin canlı bağlantı konuğu olan Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, koronavirüsle mücadelede Kayseri’deki son durumu aktardı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Altınkaya, ‘’ Koronavirüs Anadolu’nun 4 bir yanını ciddi anlamda etkiledi. Kayseri’de dün itibariyle yaklaşık 700’e yakın pozitif vaka tespit edildi. 20 civarında hayatını kaybeden vatandaşımız var. 17-18 sağlık çalışanı da pozitif vakayla karşı karşıya. Kayseri’de sağlık hizmetleri kapsamında baktığımızda bir sıkıntı yok. Kayseri Şehir Hastanesi önceki yıl açıldı. 661 yoğun bakım yatağı var. Yoğun bakıma hemen çevrilebilecek bin civarında yatak kapasitesi var. Dolayısıyla yoğun bakım veya diğer yatak açısından baktığımızda doluluk oranı yüzde 15-20 civarında. Kayseri Şehir Hastanesi ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde günde ortalama 400-450 kişiye test yapılıyor. Vatandaşların yüzde 80-90’ı kurallara uyuyor. Pazar esnafı stantlar arasındaki 3 metre mesafeyi muhafaza ediyor. Kayseri ticaret ve sanayi şehri. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık bin 200 fabrika var. Bu fabrikaların önemli bir bölümü koronavirüs nedeniyle kapalı. Dolayısıyla ticaret durmuş durumda. Hijyen sektörlerinin olduğu yerlerde kısmen faaliyet var. Türkiye’deki mobilyanın yüzde 40’ı Kayseri’de üretiliyor. Dolayısıyla kademeli bir çalışma var. Üretim dönüşümlü olarak devam ediyor. Ticarette ciddi manada bir sıkıntı var’’ dedi.

‘YEREL MEDYAYA DESTEK ŞART’

Yerel medyanın yaşadığı sorunlara da değinen Altınkaya, ‘’Basın sektörü ciddi bir sıkıntı içerisinde. Zaten bir süre önce konjektörel olarak sıkıntılı ve zor bir döneme girmişti. Dijital medya geleneksel medyayı ve gazeteleri 5-6 yıldır boğmak üzereydi. Korona virüsü bu süreci hızlandıracak gibi görünüyor. Gazetelerin tirajında ciddi manada kayıp var. Onlarca, yüzlerce iş yeri kapanmış. Hafta sonu gazete bayilerinin yüzde 99’u kapalı oluyor. Bunların ötesinde kamuda bütün işler durdu. Alım satım hiçbir ihale yok. Ben Kayseri’de bir yerel gazetenin aynı zamanda Genel Yayın Yönetmeniyim. Biz burada bir anlaşma yaptık. Haftada sadece 2 gazete yayınlanacak. Kısa çalışma ödeneği kapsamında gazeteler için bir destek söz konusu ancak televizyonlar konusunda Çalışma Bakanlığı biraz mesafeli duruyordu. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla televizyon sektöründe çalışanların da çalışma ödeneğinden faydalanmasına katkı verilecek. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak Genel Başkanımız Mehmet Ali Dim önderliğinde önceki gün 12 maddelik bir basına destek talebinde bulunduk. Türkiye’nin dört bir yanındaki temsilci arkadaşlarımız milletvekillerine konuyu ilettiler. Milletvekilleri de mecliste gündeme getirdiler. Ama bu konuya öncelikle Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın göz kırpması lazım. Yaygın medya da televizyonlara bazı kurumsal firmalar destek veriyor. Ama bunun Anadolu medyasına yansıması neredeyse hiç yok. Yerel medya bir gün hepimize lazım olacak. O yüzden Anadolu yerel basınının o bölgedeki bütün işletmeler tarafından desteklenmesi lazım’’ diye konuştu.

18 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?