Alanya turizmine köklü değişiklik mi geliyor

Alanya dostu turizm duayeni Hüseyin Baraner’in korona sonrası Alanya’da turizm ve tarımın sentezlenerek yeni bir turizm destinasyonu oluşturması öngörüsü Alanyalı turizmcilerde karşılık buldu. Bazı turizmciler, köklü bir değişimin zaman alacağını belirterek tropik ürünlerin tanıtım materyali olarak kullanılabileceğini ifade etti

KORONAVİRÜS ile dünya turizmi tamamen durdu.
Birçok sektörde olduğu gibi turizmde de bu dönemden sonra değişikliğe gidilmesi bekleniyor. Alanya dostu duayen turizmci Hüseyin Baraner, bu dönemden sonra turizmde yeni destinasyonların oluşacağını öngörüyor. Baraner’in öngörülerinden biri de Alanya’da tarım ve turizm sentezinden doğacak yeni bir destinasyon. Alanya kırsalına doğru Türkiye'nin gerçek subtropik hattının oluşturulacağını belirten Baraner ‘Alanya meyve şehri’ anlamına gelen 'Alanya The Fruty City' destinasyonunun tarım ile turizmi birleştirmek için yeni hatlar açacağını belirtti.

‘TROPİK MEYVELERİN ÜRETİMİ
DAHA İYİ TANITILABİLİR’

Tarımsal alandaki üretimi artan avokado, muz ve diğer tropik meyvelerin daha iyi tanıtılabileceğini ifade eden Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Alanya olarak sadece Avrupa’da değil dünyada turizm alanında güzel bir ismimiz var. Bir Avrupa şehri olarak görülüyor Alanya. Bu Avrupa şehrinin tekrar bir köy nostaljisinde pazarlanması bu saatten sonra imkansız. Çok zor. Bu atıyorum Patara olsa, Gazipaşa olsa yada henüz daha ismi bakir bir beldemiz olsa daha kolay olurdu. Alanya’ya özgü şeyler için burayı tercih eden o kadar çok misafirimiz var ki, o insanların kafasından mevcut Alanya’yı silip tekrar yeni bir Alanya kuramayız. Bu saatten sonra Alanya’nın yapısı değiştirilemez. Ama bu saatten sonra tarımsal alandaki üretimi artan avokado, muz ya da tropik meyvelerin üretimi daha iyi tanıtılabilir” dedi.

‘ÜÇÜNCÜ YAŞ GRUBUNA HİTAP ETMELİYİZ’

ALTAV yönetim kurulu üyesi Şükrü Cimrin ise bu tarzdaki değişikliklerin sektöre renk getirebileceğini ama asıl olanın koronavirüs sonrası dönemde değişen misafir kapasitesinin ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu belirtti. Virüsün etkilerinin genç yaş grubu tarafından çabuk atlatılacağını belirten Cimrin şunları söyledi: “Sayın Baraner çok tecrübeli bir turizmcidir. Türkiye’deki turizm destinasyonları için farklı açılımların geliştirilmesi gerektiğini önermiş. Bunlar olumlu yaklaşımlar. Tabii ki Alanya tarımdaki gücünün gösterilmesi açısından daha iyi işlenilebilmeli, daha iyi sunulabilmeli. Mesela gastronomi konusunda Gaziantep bu işi en iyi pazarlayan yerdir. Ama bana göre Antakya mutfağı daha güçlüdür ama bunun pazarlamasını Gaziantep daha iyi yapabilmektedir. Biz de elimizdeki tarım ve ürün değerlerimizi turizmi çeşitlendirmek, alternatif turizm ve Alanya’nın misafir gözündeki perspektifinin genişletilmesi ve farklı kanallardan misafirlerin getirilebilmesi için bize faydası olur. Ama bu bizim beklediğimiz turizm kapasitesini karşılamakta tek başına yeterli değil. Bizim koronavirüsten sonra değişen misafir kapasitesini karşılamamız lazım. Bana göre genç yaş grupları koronavirüsün psikolojik etkilerini daha kolay atlatabilecek. Onlar için çok fazla yapısal değişiklikler ya da kalıcı önlemler alınması gerekmiyor. 1-2 ay sonra bu konu bu yaş grubunda çözülecek. Ama biz Alanya olarak daha bizim ‘Uzun kalan yolcu’ dediğimiz kışı burada geçiren üçüncü yaş grubuna hitap etmeliyiz. Dünya çünkü şu an ciddi bir sağlık savaşı veriyor ve bizim iklimimiz bunun için gayet müsait. Koronavirüsten bizim fırsat olarak görebileceğimiz nokta üçüncü yaş grubunun Türkiye’ye çekebilir olmamız. Alanya’da bunun için çok uygun bir destinasyon. Farklı gruplara ve gelir seviyelerine hitap edebilecek, kışın da açık kalabilen çok fazla tesisimiz var. Bence biz kozumuzu bu noktada kullanabilmeliyiz. Çünkü yüksek yaş grubunun koronavirüs tecrübesinden sonraki tedirginliği daha çok olacak. Sağlık kaygıları yıllarca geçmeyecek.”

‘YILLARDIR KONUŞULAN ÜRÜN
ÇEŞİTLENDİRME KARŞILIK BULMALI

Doğa ile iç içe butik hizmetlerin sunulduğu hizmetlerin korona sonrası daha çok gündeme geleceğinin altını çizen Egzotik Tour sahibi Cengiz Topçu, “Halen bazı işletmelerde gördüğümüz ‘doğal yollarla çiftliklerimizde ürettiğimizi size sunuyoruz‘ anlayışı belki daha fazla uygulama alanı sağlayacak ve bu hem işletmeler hem de destinasyon için misafir tercihlerinde daha avantajlı bir unsur olacaktır. Alanya bu anlamda hem iklim koşulları hem de tarıma müsait alanları ile çeşitliliği sunacak bir şansa sahiptir. Umarım koronavirüs sonrası yıllardır konuşulan ürün çeşitlendirme ve yeni ürün oluşturma çalışmaları gündemde daha fazla karşılık ve uygulama alanı bulur. Sunduğumuz hizmetin kalitesinde bir sorunumuz bulunmamakla birlikte ürünü çeşitlendirme ve doğayı daha ön plana alacak çalışmalar sektörün bundan sonraki yol haritası olmalıdır. Kısa vadede olmasa da yakın gelecekte bunu yapabilen destinasyonlar bir adım önde olacaklardır" ifadelerini kullandı.
‘BEN KÖKLÜ BİR DEĞİŞME BEKLEMİYORUM’
Koronavirüs sonrası turizm sektöründe köklü bir değişiklik olmayacağını öngören Konaklı Turistik İsletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kısa sürede köklü bir değişiklik beklemiyorum. Tabii ki turizmin çeşitlendirilmesi adına deniz, kum ve güneşin yanı sıra sağlık turizmi tabi ki tarımla entegre olacak tropik meyvelerle çeşitlendirilebilir. Kayak ve spor turizmi gibi turizmi çeşitlendirecek dallar turizmi renklendirebilir. Bölgesel ürünlerin tanıtıldığı, muz, avokado, ejder meyvesi ve keçi boynuzu gibi ürünlerden elde edilecek olan yan ürünlerin tanıtımı bazı bölgelerde yapılan ot festivali gibi etkinlikler ile bölgemize de renk katacaktır.”

(GÜLŞAH ANAK)

17 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Böyle Buyurdu Zerdüşt - Dünyada biz farketmesek de müthiş bir devinim meydana geliyor. Bu durumdan Turizm de nasibini alacaktır. Artık misafir beton bloklarda dipdibe tatili reddedecek...farkına varın ve değişimi hissedin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 08:48
01

Zihni Yayla - Bu defa Putin 'e inat Yaylamaya Ukrsyna'ya siz Alanyalim geleceksiniz.( Ruzgari virus kondurmaz)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 00:04Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?