Aradığınız 'Maske'lere ulaşılamıyor: Yeni Alanyalılar için sistem de yok

Alanya başta olmak üzere turizm kentlerinde yaşamlarını sürdüren yerleşik yabancıların da maske mağduru olduğuna dikkat çeken Eczacı Türker Babalık, sorunun bir an evvel çözülmesi yönünde çağrı yaptı

Büyütmek için resme tıklayın

KORONAVİRÜSE karşı uygulamaya konan kısıtlamalar kapsamında maske satışları yasaklandı. Gelen yasağın ardından yaşanan belirsizlik üzerine vatandaşlık numarasıyla telefonlara gönderilecek PİN kodu sistemi devreye girdi. Maskelerin gelecek PİN kodlarıyla eczaneler üzerinden de dağıtılacağı açıklandı. Ancak maskeler eczanelere henüz ulaşmadı, gelmedi. Dolayısıyla yasağın ikinci haftasında maske sorunsalı devam ediyor. Vatandaşlar maske bulamıyor. Eczaneler olmayan maskeleri dağıtamadığı için vatandaşla karşı karşıya geliyor.

‘VATANDAŞ MASKEYE ULAŞAMIYOR’

Konuyu Dim TV mikrofonlarına değerlendiren Eczacı Türker Babalık, sorunun bir an evvel çözülmesi yönünde çağrı yaptı. Babalık, ‘’Türkiye ciddi bir sınavdan geçiyor. Koronavirüsle mücadelede maske önemli bir yer teşkil ediyor. Vatandaş maske bulamadığı için mağdur. Alanya Belediyesi kendi imkânlarıyla maske dağıtmaya çalışıyor. E-devlet üzerinden şifre gönderilerek bir uygulama başladı. Ama sistem kitlendiği için işlem yapılamıyor. En son Türk Eczacılar Birliği ile Sağlık Bakanlığı’nın anlaşmasıyla eczane üzerinden ücretsiz dağıtılacağı konusu gündeme geldi. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ücretsiz maskelerin dağıtımına başlandı. Önümüzdeki haftadan itibaren Alanya’da da başlamasını bekliyoruz’’ dedi.

‘YABANCILAR DA MASKE MAĞDURU’

Turizm kentlerinde yaşamlarını sürdüren yerleşik yabancıların da maske mağduru olduğuna dikkat çeken Babalık, ‘’Alanya’da ciddi sayıda yerleşik yabancı var. Satışı yasak olduğu için yabancılar maske satın alamıyor. Diğer taraftan da ücretsiz maske dağıtımı onları kapsamıyor. Bunun acilen çözülmesi lazım. Ülkemizde yaşayan yabancılara maskelerin devlet tarafından belirlenen rakamdan satılması gerekiyor. Korona bize geliyor, yabancı turiste gelmiyor diye bir şey yok. Hem bizim hem onların sağlığı açısından maskeye ulaşabilmeleri lazım. Bu konuda devletin bir adım atacağını düşünüyoruz’’ diye konuştu.

‘YANLIŞ MASKE VİRÜSÜ BULAŞTIRIR’

Koronavirüsten korunmak için kullandığımız maskeleri yanlış kullanmamız durumunda kendimize zarar verebileceğimizi belirten Babalık, ‘’Hiç maske kullanmamak, yanlış maske kullanmaktan daha iyi. Maskeyi taktıktan sonra elinizi maskeyle temas ettirdiğimiz zaman virüse davetiye çıkarıyoruz. Maskeyi taktıktan sonra sadece lastiklerinden tutarak kullanılması gerekiyor. Sosyal mesafeyi korumaya başladık. Ama maske konusunda henüz acemiyiz. Türkiye korona sürecinde iyi ilerliyor. Diğer ülkelerin yaşadıkları bize tecrübe oldu. Biz daha temkinli ve daha dikkatli gidiyoruz. O anlamda başarılıyız. Alanya halkı diğer şehirlere oranla bu konuda daha duyarlı’’ diye konuştu.

17 Nisan 2020 - Sağlık

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?