KGK’nın kurtuluş reçetesi ülke gündeminde

Genel Başkanlığını Mehmet Ali Dim’in yaptığı KGK tarafından hazırlanan, 12 maddelik yerel medyanın kurtuluş reçetesine destek sürüyor

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) tarafından hazırlanan yerel medyanın kurtuluş reçetesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ( TBMM) karşılık bulmaya devam ederken, ünlü gazeteciler de konuyu köşelerinde taşımaya başladı. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Saygı Öztürk’ün konuya ilişkin  “Gün, dayanışma günüdür…” başlıklı yazısı aynen şöyle: Yaygın gazetelerin ayakta durmakta zorluk çektiği dönemde, siz bir de Anadolu basınının halini düşünün. Artık Anadolu basını “son” sayılarını çıkarıyor. Dayanma gücü kalmayan gazetelerin bazıları günlük yayınına son veriyor. Basın İlan Kurumu'nun da devreye girmesiyle Resmi ilan alma hakkı bulunan gazetelerin, haftanın belirli günlerinde dönüşümlü yayımlanmasının yolu açıldı. Bunun son örneği geçen hafta Yozgat'ta yaşandı.

Yerel basının yeri ayrıdır. Bu gazetelerden yetişip yaygın basında yer alan birçok arkadaşımız var. Yozgat'ın Yerköy İlçesi'nde, Nazım Kayhan'ın “Yerköy”, Hayrettin Özaslan'ın “Yenigün” gazeteleri olmasa belki gazeteciliğe karşı ilgim olmayacaktı. İlçemizde yayımlanan tek sayfalı bu gazetelerde haber yazmayı öğrendim. Biliyorum ki benim gibi çok sayıda meslektaşım yerel gazetelerden yaygın basın yolculuğuna çıktı. Yozgat'ta 53 yıldır yayımlanan “İleri” gazetesi hepimiz için bir okul oldu.

DÖNÜŞÜMLÜ YAYINCILIK

Arslan Karadeli'nin kurduğu “İleri” gazetesi, Mükremin Kayhan'ın sahipliğinde büyüdü. Seyfi Çelikkaya, Yasin Kayhan yönetiminde bugünlere ulaştı. O gazetede yetişen Tarık Yılmaz, Yozgat'ın bugün en etkili gazeteleri arasında yer alan “Çamlık” gazetesini yönetiyor. Ama koşullar öyle ağırlaştı ki Anadolu basınının birer birer yayınına son verdiğini öğrendikçe içimiz sızlıyor.

Koronovirüs günlerinde gazetelerin durumu da zorlaştı. İnsanlar sokağa çıkamadığı için gazete alamıyor. Oysa, 12 Eylül 1980 darbesinin sabahında gazeteler bayilere ulaşmış, satışı yapılmıştı. 40 yıl sonra gazeteler ilk defa geçen hafta bayilere ulaştırılamadı. Yatırım olmadığı için Anadolu basını resmi ilanlardan da mahrum kaldı. Yasin Kayhan, resmi ilan alma yetkisi olan yerel gazetelerin dönüşümlü olarak yayımlanmasını önerdi. Basın İlan Kurumu uygun buldu. Yozgat'ta, pazar günü hariç her gün yayımlanan İleri, Çamlık, Yeni Ufuk, Yozgat Haber, Hakimiyet, Merhaba gazeteleri haftada ikişer gün dönüşümlü olarak yayımlanmaya başlandı. Bu durum Anadolu basınına biraz da olsa nefes aldırdı.

GAZETENE SAHİP ÇIK

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yerel basının durumunu, sıkıntılarını gündeme getirdi. Budak, “Yerel medyayı destekleyen yasal düzenlemelere TBMM çatısı altında her türlü desteği vermeye hazırız” diyor. Bunun için bir kısmı uygulamada yapılacak düzenlemelerle hayata geçirilebilecek önlemler var. Yerel gazete, radyo ve televizyonların yaşayabilmesi için o yörenin insanının da destek olması gerekiyor.

Peki bunun yanında Anadolu basınını ayakta tutabilmek için neler mi yapılmalı? Çetin Osman Budak (Küresel Gazeteciler Konseyi önerileri olarak) bunlardan bazılarını sıralıyor:

1. Anadolu'da bulunan yerel medya şirketleri, KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu'ndan veya KOSGEB'den kredilendirilmeli.

2. Resmi kurumlara olan ödemeler en az 1 yıl süreyle ertelenmeli.

3. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5'e düşürülmeli.

4. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedelleri de bir süre alınmamalı.

5. TÜRKSAT uydu bedeli ödemeleri bir süre ertelenmeli, döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme olanağı sağlanmalı.

6. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşma sağlanmalı.

7. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları ücretlerini düzenli olarak alamıyor. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmeli. Ayrıca, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmalı.

8. Toplumu yakından ilgilendiren belediye meclis ve encümen kararları ile il genel meclisi ve hizmet birlikleri karar ve duyuruları resmi ilan olarak her şehirde yerel gazetelerde yayımlanmalı.

9. Toplumsal mesaj içeren kamu duyuruları ilgili bakanlıkça resmi ilan olarak yayımlatılmalı.

10. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30'u yerel medyaya ayrılmalı.

11. Yerel medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlanmalı.

12. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalı. İlimin, ilçemin gazetesi, radyosu, televizyonu yaşamalı, yaşatılmalı. Halkın, haklının yanında olan gazetenizi yalnız bırakmayın. Bu zor günleri de yine elbirliğiyle aşacağız. Gün dayanışma günüdür.”

17 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?