Utanç tablosu: Kadına şiddet hız kesmiyor

Koronavirüs salgınının ardından başlatılan karantina ve evde kalma önlemleri, kadına yönelik şiddeti arttırdı. Alanya’daki kadın hakları savunucuları korona günlerinde kadına yönelik fiziksel şiddetin yüzde 80, psikolojik şiddetin ise yüzde 93 arttığını belirterek korkunç tabloyu gözler önüne serdiler

AK Parti Rize Fındıklı İlçe Başkan Yardımcısı Gamze Pala, görüşme talebini defalarca reddettiği Savaş D. tarafından silahla yaralandı ve boğazı kesilerek öldürüldü. Vahşi cinayet, karantina günlerinde kadına yönelik artan şiddeti gündeme taşıdı.
Kadına yönelik şiddetin karantina sürecinde arttığına dikkat çeken Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim "Korona günlerinde bile kadına şiddet hız kesmiyor. Toplumda bitmek bilmeyen zorbalıklara aceleye gelen yeni infaz düzenlemesi tuz biber olmaz umarım. Gamze Pala’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve AK Parti camiasına sabır ve başsağlığı dilerim" dedi.

‘ADALETSİZLİĞİ ADALETLE YIKACAĞIZ’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Üyesi Avukat Müge Gezginci “Öncelikle şunu söylemeliyim ki; mesleğimiz ve hukuk açısından çok kötü günler geçiriyoruz. Görevimiz yargı mekanizmasının savunma tarafı olsa da, özellikle son zamanlarda adalet arayışına dönüştü. Sanatçılar, avukatlar, gazeteciler, siyasetçiler ‘düşünce’ suçluları cezaevlerinde ölüme terk edilirken, çocuk istismarcılarına, kadınları hunharca katleden katillere özgürlüğün yollarını açmaya çalışıyorlar. Oysaki korona günlerinde fiziksel şiddet yüzde 80, psikolojik şiddet ise yüzde 93 artmış durumda. Sığınma evi talebi ise yüzde 30 arttı. Yasadan 30 Mart 2020’den önce işlenmiş suçlar için kasten öldürme, kasten yaralama, işkence ve eziyet suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde imal ve ticareti ve terör suçları yararlanamıyor. Hırsızlık, dolandırıcılık, yağma, sahtecilik suçları yasadan yararlanabiliyor. 6 yıl ve daha az ceza alanlar denetimli serbestlikten faydalanacaklar. Uyuşturucu suçları ve cinsel suçlar geçici düzenlemenin kapsamı dışında ancak kalıcı düzenlemeye tabi. Bu suçlarda denetimli serbestlik hükümleri uygulanmasa da, fail şartla salıverilmeye tabi ve cezalarında 2 yıla varan indirim öngörülüyor. Baroların, STK’ların ve duyarlı vatandaşların yaptıkları eylemler ve protestolar ile cinsel suçlar af kapsamından çıkarılmış gibi gösterildi sadece. Ceren Özdemir’i açık cezaevi firarisinin katlettiğini unutmayalım! Çocukların istismarcılarıyla evlendirilmesi halinde cezasızlık getirmeye yönelik yasa teklifinin meclise sunulacağına ilişkin sosyal medyaya yansıyan bir belge gündeme gelmiştir. Şöyle ki; bu belgenin var olma ihtimali bile kabul edilemez bir durumdur. 2005 yılında cinsel istismar failinin mağdurla evlenmesinin cezanın erteleme nedeni olması yasadan çıkartılmışken, şimdi eski yanlışa dönülmesi Anayasaya ve çocuğun üstün yararı ilkesine aykırıdır. Şu an bu tasarı gündemden uzaklaştırılmış gibi görünse de; Sayın Cumhurbaşkanı iktidar ve muhalefet partilileri anlaşıp öyle gelsinler diyerek muhalefeti ikna etmeye çalışıyor. Ama bizler avukatlar olarak her zamanki gibi; nasılsa şiddete şiddetle karşılık vermiyorsak adaletsizliği de adaletle yıkacağız’’ ifadelerini kullandı.

‘KADINA FİZİKSEL ŞİDDET YÜZDE 80,
PSİKOLOJİK ŞİDDET YÜZDE 93 ARTTI’

Korona günlerinde kadına yönelik fiziksel şiddetin yüzde 80, psikolojik şiddetin ise yüzde 93 arttığını belirten Türkiye Kadın Hakları Koruma Derneği Alanya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Halime Şenli, “ İnfaz Yasası’nın kadına şiddet suçlarını kapsamadığı söyleniyor, bu doğru değil. Çünkü Türk Ceza Kanunu’nda kadına şiddet suçu diye bir suç yok. Yaralama ve öldürme suçları eşe, çocuğa, anne-babaya ve yakınlara karşı işlenirse ağırlaştırıcı sebep oluyor. Dolayısıyla, bu suçlardan hükümlü olup cezaevinde olanlar, infaz indiriminden yararlanacaklar. Yasanın başlangıcında, cinsel suçlardan hüküm giyenler bu yasadaki indirimden yararlanamaz diyor ancak devamında, açık cezaevindeki hükümlüler, kapalı cezaevinden açık cezaevine geçmeye hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler koronavirüs nedeniyle izinli sayılacak deniyor. Burada cinsel suç ayrımı yok, dolayısıyla herkes izinli sayılıp evlerine gönderilecek ve evlerde aynı şiddet devam edecek. Korona günlerinde kadına yönelik fiziksel şiddet yüzde 80, psikolojik şiddet yüzde 93 arttı" dedi.

‘YARDIM İSTEMEKTEN ÇEKİNMEYİN’

Şiddete maruz kalan kadınların yardım talep etmekten çekinmemesi gerektiğini belirten Psikolog Gökçen Nazifoğlu, “Karantina sürecinde ev içi şiddet gören kadınlar şiddet uygulayan erkeklerle aynı evi daha uzun süreli paylaşmak durumunda kalıyor. Öte yandan içinde bulunduğumuz süreç insanları duygu durumu bakımından olumsuz etkileyebiliyor. Stres düzeyindeki artış, kaygının yükselmesi ve belirsizlik duygusu insanları bazen olumsuz davranışa itebiliyor ve şiddet eğilimi gösterebiliyor. Şiddete maruz kalan kadınlar özellikle karantina sürecinde şikâyetlerini yetkililere iletmekte zorlanabiliyor. Süreç ne olursa olsun şiddetin önlenmesi açısından buna maruz kalan kadın yardım talep etmekten çekinmemeli ve bunu ertelememelidir” dedi. 

16 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?