KGK temsilcilerinden Dim TV'de çarpıcı açıklamalar

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Mali Başkanı Adnan Yüce ve KGK Dış Medya Meclisi Başkan Yardımcısı Benan Kepsutlu korona gündemiyle ilgili Dim TV Ana Haber’de çarpıcı açıklamalarda bulundular

ÇİN'DE ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele aralıksız sürüyor. Dim TV Ana Haber Bülteni’nin canlı bağlantı konuğu olan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Mali Başkanı Adnan Yüce, koronavirüsle mücadele sürecini değerlendirdi. İlk olarak maske karmaşasına değinen Yüce, ‘’Bedava maske eczaneye ulaşsa bile vatandaşlar alamıyor. Ücretsiz maske için 32 milyon SMS atıldığı söylenmişti. Ortalama bir aileyi 3 kişiden sayarsanız 96 milyon yapıyor. E-devlet’ten başvurup sonuç alamayanlar da var. Anladığım kadarıyla deneme yanılma yöntemiyle süreci götürmeye çalışıyorlar. İnsanlar korona nedeniyle evde kendi izolasyonlarını sağlamaya çalışıyor. Ama zaman zaman ihtiyaçlarını karşılamak için markete gitmeleri lazım. Ne ücretli ne de ücretsiz maske bulamıyorlar. Sosyal mesafe kuralı ve maskesiz sokağa çıkmama yasağı var. Ama ortada maske yok. Bana göre ücretsiz maske için yapılan başvuruların yüzde 10’u yerine ulaştı. Vatandaşların yüzde 90’ı ise mağdur. Türkiye diğer bütün ülkelere yardım ediyor ama kendi vatandaşını mağdur ediyor. Bu tribüne oynamaktır. Doğru değildir’’ dedi.

‘AYDINLIĞA ÇIKMAK İÇİN KARANLIKTAN GEÇMEK GEREK’

Sokağa çıkma yasağı hakkında konuşan Yüce, ‘’Sokağa çıkma kısıtlaması doğru bir seçenek. Ama geç kalınan bir uygulama. Bunu en başından beri uygulayabilirlerdi. Hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağı uygulanmadan önce vatandaşa bilgi verilmeliydi. Bunun faturasını vatandaşa yüklemek doğru değil. Vatandaş tedbirini almak, güven duymak zorunda. Bu güveni yönetenler verecek. Son yıllarda başarılı bir grafik çizen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sokağa çıkma yasağı duyurusu hatalıydı. Zaten hatasının farkında olup istifa etti. Ama istifası geri alındı. Devlet aklı diyorlar. Demek ki orada bir akıl tutulması yaşandı. Sokağa çıkma yasağı bu salgından dolayı zorunludur. Bilim Kurulu’nun önerilerini dikkate alarak bunu uygulamamız lazım. Sokağa çıkma yasağının herkese uygulanması doğru değil. Güvenlik güçleri, sağlık çalışanları, fırıncılar sokakta olmak zorunda. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu bu süreci güzel yönetti. Bu virüsten kurtulma veya hasta sayısını bir an önce düşürmek için ne gerekiyorsa yapılmalı. Bunun için de disiplin şart. Sıkı tedbirler şart. Hepimiz dişimizi sıkacağız. Aydınlığa çıkmak için karanlıktan geçmek gerekirse onu da yaşayacağız’’ ifadelerini kullandı.

‘VAKA SAYISININ DÜŞECEĞİNE DAİR UMUTLU DEĞİLİM’

KGK Dış Medya Meclisi Başkan Yardımcısı Benan Kepsutlu ise, ‘’Şu an koronavirüsün en yoğun görüldüğü şehir İstanbul. Ben vaka sayısında düşüş olacağına dair umutlu değilim. Sürecin başında Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı uyarılar İstanbullular tarafından çok fazla dikkate alınmadı. İstanbullular tam işin ciddiyetini kavramaya başlamıştı ki o malum tartışmalı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ama pazartesi günü sanki koronavirüs tamamen yok olmuş, tehlike bitmiş gibi sokaklar doldu taştı’’ dedi.

‘ÖDENEN PARAYA YAZIK’

Ücretsiz dağıtılan maskelerin aceleyle hazırlanmış olduğunun çok belli olduğunu söyleyen Kepsutlu, ‘’Bugün bana eczanelerden ücretsiz maske alabileceğime dair Sağlık Bakanlığı’ndan 4 haneli mesaj geldi. Devletimiz büyük bir devlet. Bu maskeler için de kuşkusuz ciddi rakamlar ödendi. Ancak o maskelerin ne kadar aceleyle hazırlandığı belli. Maskeler o kadar ince ki ödenen paraya yazık. Bir şeyi yapıyorsak amacına ulaşması gerekiyor’’ dedi.

‘TOPLUMU DEPRESYONA SÜRÜKLEYEBİLİR’

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları olduğunu belirten Kepsutlu, ‘’Bazı sektörler işlerini evden idame ettirmeye başladı. Bazıları ise sokağa çıkmak zorunda kaldı. Bu süreçte milli açıdan bir akaryakıt tasarrufu sağlanmış oldu. Şirketlerde çeşitli şekiller de tasarruf ettiler. Fakat diğer yandan evimiz artık bizim iş yerimiz oldu. Bu durum ileride toplumu depresyona sürükleyecekmiş gibi görünüyor’’ dedi.

VİRÜS MUTASYONA MI UĞRADI?

Dünya Sağlık Örgütü’nün ölüm oranlarını mutlaka yansıtması gerektiğini vurgulayan Kepsutlu, ‘’Virüsün mutasyona uğrayıp uğramadığı konusunda bir tartışma var. Çin’de önceden insanlar yolda yürürlerken ya da otururken birden düşüp ölüyorlardı. Ama şu anda ölüm şekillerinde farklılık görüyoruz. Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre korona nedeniyle kalp yetmezliği oluşan ve kalp yetmezliğinden hayatını kaybeden kişi koronadan ölmüş sayılmıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün ölüm oranını mutlaka doğru yansıtması gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.

16 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?