Alanya'da hafta sonu toplu taşıma araçları çalışacak mı? Başkan Bacak yanıtladı

Antalya’da hafta sonu başlayacak olan yasak kapsamında da çalışmak zorunda olan vatandaşlar için toplu taşımada 14 hattın açık olacağı belirtilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak Alanya’yı ilgilendiren bir genelge olmadığını belirterek, “Büyükşehir muhatap olarak bizi almazsa, sorumluluk kabul etmeyiz” dedi.

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, hafta sonu uygulanacak 2 günlük sokağa çıkma yasağı kapsamında çalışması zorunlu olan sağlık personeli, kamu ve diğer çalışanların toplu ulaşımını sağlamak için planlama yaptı. 2 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca 14 hat seferde olacak.

SEFERLER SABAH 06.00'DA BAŞLAYACAK

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, VF01, AF04, KC06, LC07, KL08, LF09, LF10, UC11, VL13A, DC15, TC16, CV17, MF40 ve VF66 levha numaralı ana ve gövde hatlar sokağa çıkma yasağı bulanan 18-19 Nisan tarihlerinde seferlerine devam edecek. Sabah 06.00’da başlayacak seferler sabah ve akşam saatlerinde sıklıkla gerçekleştirilecek. Antalyalılar, toplu ulaşım araçlarının nerede olduğunu Antalyakart Mobil Uygulamasından takip edebilecek. Sağlık çalışanları personel kartlarını göstererek ulaşımdan ücretsiz faydalanacak.
Bu haberin duyurulması üzerine gözler Alanya’ya çevrildi. Haftasonu koronavirüs tedbirleri nedeniyle çalışmak zorunda kalan meslek grubunda olan vatandaşlar zor durumda kalıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Doğan Bacak, “Alanya için bu konuda yayınlanan bir genelge yok” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİRE AİT SİYAH PLAKA ARAÇLAR’

Antalya’da uygulanan uygulamanın Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürürlüğe girdiğini belirten Bacak, “Antalya’da seferleri açık olan araçlar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan siyah plakalı araçlardır. Alanya’da bu konuyla ilgili bir genelge yok. Ama bu kapsamda Alanya’da da bir uygulama olmalı. Çünkü hafta sonu çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız zor durumda kalıyor. Mesela Mahmutlar’da, Demirtaş’ta veya Okurcalar’dan merkeze iş için inmek zorunda olan vatandaşlarımız var. Bize öyle bir genelge gelseydi biz hemen kooperatiflerle görüşürdük ve bu vatandaşlarımız için sefer koyabilirdik” dedi.

‘MUHATAP OLARAK BİZİ ALMAZSANIZ SORUMLULUK KABUL ETMEYİZ’

Toplu taşıma konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM) tarafından yayınlanan genelgelerde muhatap olarak Alanya Otobüsçüler, Minibüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Odasının alınması gerektiğini belirten Bacak aksi halde sorumluluk kabul edilmediğini belirtti. “ Alanya’nın ulaşımıyla ilgili en ufak bir genelgenin bizim başımızın üstünde yeri var. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz. Saat emirlerinde oluruz. Ama böyle bir genelge yok. Bu tür toplu taşıma ve servis araçlarıyla ilgili UKM ve Büyükşehirden çıkan genelgelerde odamızı muhatap almalarını rica ediyorum. Bu konularda muhatap odadır. Bizim dışında birisini muhatap alırsanız sorumluluk kabul etmiyorum.Sistemi götüreceksek bu şekilde birlik ve beraberlik içinde götürebiliriz. Tepedeki adamın haberi olmazsa, sen başka birine bilgi verirsen bu iş gitmez” ifadelerini kullandı.
ÖZEL HABER / Gülşah Anak

16 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Gülşah Anak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?