Turizmde toparlanma Haziran - Temmuz ayında

ALTİD, haftalık olağan toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddelerinin başında ‘Hijyen’ yer aldı

ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği ( ALTİD) koronavirüs tedbirleri kapsamında haftalık olağan toplantısını telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Aynı zamanda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi de olan başkan Burhan Sili öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya yönetim kurulu üyeleri online olarak katıldı. Toplantıda koronavirüs salgını sonrası Alanya turizminde alınması gereken önlemler görüşüldü.

‘GÜNDEMİMİZDE HİJYEN DE VARDI’

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında online toplantılarının her hafta devam edeceğini belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Bugünkü toplantımızda da işlerin normalleşme süreci gerçekleşirse neler yapılabileceği ve neler yapmamız gerektiğini üyelerimiz ile görüştük. Ele aldığımız konular arasında tabii ki hijyen de var. Oda ve genel mekanlardaki hijyen kuralları ile ilgili belirleyeceğimiz kuralları üyelerimiz ile de paylaşacağız” dedi.

‘TÜRKİYE’DEKİ GİDİŞATI DEĞERLENDİRDİK’

Salgın süreci boyunca olumsuz yönde etkilenen turizm sektöründeki genel değerlendirmelerini yaptıklarını belirten ALTİD Başkanı Sili, sezonun ne olacağı ve Türkiye’deki turizmin gidişatının ne yönde olacağı konularını da değerlendirdiklerini söyledi. Sili, “Genel değerlendirmemizi yaptık. Sezonun ne olacağı, Türkiye’deki gidişatın ne olacağı, kaynak pazarlarımızla alakalı neler olabilir konularındaki senaryolarımızı tartıştık. Bu süreçte sektörün hali hazırda içinde bulunduğu durumla alakalı olarak ne tür ilave taleplerimiz olabileceği ve nelerin üzerine gidilmesi gerektiği konularını ele aldık” ifadelerini kullandı.

‘TÜM KAYNAK PAZARLAR İÇİN GEÇERLİ’

Almanya Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların yaz tatili dönemini de etkileyeceği uyarısını da değerlendiren Sili, “Covid-19 salgını dünya ekonomisini ve tüm sektörleri etkisi altına almış durumda. Bu süreçte büyük zorluklar yaşayan sektörlerden birisi de turizm sektörü. Almanya’da çıkan bu haber sadece Almanya için değil tüm kaynak pazarlarımız için de geçerli aslında. İyimser tahminle ülkemizde ve kaynak pazarlarımız olan ülkelerde sürecin doğru idare edilmesi neticesinde salgının bertarafıyla öncelikle iç pazarda haziran ayı itibariyle turizm hareketliliğinin başlayacağını ve temmuz ayında dış pazarlarda ivme kazanacağını öngörüyoruz. Ancak bu çalışma son 2 yılda olduğu gibi rekorlar kırma düzeyinde olmayacak. Burada öncelik, ülkemizde ve kaynak pazarlarımızda salgının bertaraf edilmesi sonrasında bilimsel gerçekliğimiz ışığında güvenli ülke imajımızın tanıtım ve imaj çalışmalarıyla sağlanmasıdır. Bu süreci başarıyla atlatabilirsek çarkların yeniden dönmeye başlamasını sağlamış olacağız. Sadece konaklama sektörü değil, uçak firmaları, tur operatörleri ve acentelerin de bu zor sürecin ardından toparlanması gerekmekte. Bu anlamda sektör paydaşları olarak herkes elinden gelen çabayı gösterecektir” şeklinde konuştu.

(GÜLŞAH ANAK - ÖZEL HABER)

09 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?