Alanyalı turizmci: 'Kurtarıcımız Ruslar olacak'

Koronavirüs salgını yaz tatili planlarını da etkiledi. Alman Hekimler Birliği, yurtdışı tatil seyahatlerinin bu yaz mümkün olmayacağı öngörüsünde bulundu. Alanya turizm sektörü temsilcileri, durumu Yeni Alanya’ya değerlendirdi

ALANYA’NIN bel kemiği pazarı Almanya’da, Almanya Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların yaz tatili dönemini de etkileyeceği uyarısı yaptı. Reinhardt “Almanların bu yaz yeniden tatil seyahatlerine çıkabileceğine inanmıyorum” dedi.
Bu karamsar görüşü Alanya turizminin önde gelen isimleri yorumladı. Konuyla ilgili açıklama yapan ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, turizmin bireysel görüşlerle değil, hükümetlerin aldıkları kararlarla şekilleneceğini söyledi.

‘HAZİRAN SONU AVRUPA PAZARI AÇILACAK’

Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt’ın yaptığı karamsar açıklamaya katılmadığını belirten Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Bence Reinhardt burada çok karamsar konuşmuş. Bu kendi düşüncesi. Biz turizmi böyle insanların kendi düşüncelerine göre değil, hükümetlerin vereceği kararlara göre yapıyoruz. Bu anlamda ben turizmci olarak bu kadar karamsar olarak görmüyorum. Daha önce de bu tip krizler yaşadık. Rusya’da da aynı şekilde insanlar bireysel düşüncelerini paylaştılar. Fakat biz inanıyoruz ki özellikle haziranın ortasına doğru Avrupa pazarında da inşallah her şey normale dönerse açılmalar olacaktır” dedi. İnsanların karantina sürecinde ruhsal baskıda olduklarının altını çizen Dahaoğlu, “Alanya’yı mutlaka tercih edeceklerdir. İnsanlar sıcağa gelmeyi tercih edeceklerdir. Zaten insanlar evde kaldıkları süreçte psikolojik olarak baskı altındalar. Bu durumu tatillere çıkarak atlatmaya çalışacaklardır. Burada en önemli faktör bizim için ilk gelen misafirlerin yorumları ve paylaşımları. Akabinde diğer misafirlerimize bu paylaşımlar domine etkisi oluşturacaktır. Ancak yine de turizmimizin olmazsa olmazı, her zamanki gibi kurtarıcımız Ruslar olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘TURİZM KORONADAN ÖNCE VE SONRA OLARAK ELE ALINMALI’

Koronavirüs salgınından sonra turizmin koronadan önce ve koronadan sonra olarak ayrılacağını ve sektörün bu şekilde ele alınması gerektiğini belirten Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise salgın sonrası ülkeye gelecek misafirlerin özellikle hijyen konusunda daha seçici olacağını belirtti. Gerekli şartları sağlayamayacak olan işletmecilerin meslekten ayrılması gerektiğini belirten Şakiroğlu “Artık Alanya’da turizmi koronadan önce ve koronadan sonra şeklinde ele almak gerekiyor. Koronadan önceki misafirlerimizin yine koronadan sonra da geleceklerine inanıyoruz. Ona inancımız tam. Ama tabii herkes 3 aylık bir süre karantinada kalınca, gelecek olan misafirler de buradaki turizmde bazı değişikliklerin olmasını isteyeceklerdir. Bu beklenti içinde olacaklardır. Mesela servis düzeninden oda düzenine, hijyen şartlarına kadar çeşitli beklentiler içinde olacaklardır. Özellikle misafirlerimiz hijyen konularında daha seçici duruma gelecek. Bizim bu şartları Alanya turizminin yetkilileriyle bir araya gelip konuşmamız lazım. Çünkü turizm artık eski turizm değil. Her şey dahil sistemini bile sorgulamamız lazım. Çünkü belediye belgeli işletmeler ayrı, her şey dahil bakanlık belgeliler ayrı. Hijyenik ortamı kim sağlıyorsa o otelcilerle, bu şartları sağlayamayan otelciler ayrılmalı. Kleopatra Otelciler Birliği olarak online toplantılarımızı devam ettiriyoruz. Bu hafta bu toplantılarımızın ikincisini gerçekleştirdik. Yarın da ALTİD’in böyle bir uygulaması olacak. Bu sayede meslektaşlarımız bu konudaki duygu ve düşüncelerini paylaşacaklar. Ben artık bazı şeylerin düzeltilmesi ve değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Her önüne gelen turizmci olmayacak, her önüne gelen her şey dahil satamayacak. Çeşitli hijyen kurallarını ve hizmetlerini verebilecek otelcilerin ayakta kalması gerektiğine inanıyorum. Bu şartları sağlayamayacak olan işletmecilerin bu meslekten çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçten sonra Avrupa’nın içindeki olayları da sorgulamak lazım. Bildiğiniz üzere Avrupa Birliği’nde de sıkıntılar var. İspanya ve İtalya’da virüs çok etkili oldu. Almanya da bu süreci atlatıp normale gelirse ilk önce kendi iç dolaşımında turizme yönelecektir. Daha sonra da turizme hazır olan ülkeleri saptayıp yurt dışı turizme geçeceklerdir. Burada Türkiye’yi tercih etmelerini isterim, herkes de isteyecektir. Çünkü Türkiye bu süreçte önlemlerini çok hızlı bir şekilde aldı. Konuyu önemsedi. Avrupa bu şekilde davranmadı. İtalya’daki durum ortada. Yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin bu kapsamda Türkiye’yi tercih etmelerini bekliyorum” şeklinde konuştu.

‘SALGIN SONRASI TURİZMDE KARAMSAR DEĞİLİM’

Koronavirüs salgını sonrası turizm sektörüyle ilgili karamsar olmadığını dile getiren Konaklı Otelciler Birliği Başkanı Ali Orkan ise şunları söyledi: “Ben salgın sonrası Alanya turizminin nasıl seyredeceği konusunda karamsar değilim. Koronavirüsün dünyada yayılma hızının bitmesiyle birlikte Alanya’mızın geçmiş yıllar kadar olmasa da tekrar toparlanma sürecine gireceğini ve daha sağlıklı bir şekilde sezonun devam edeceğini ümit etmekteyim. Daha çok Rus topluluğunun öncelikli olacağını düşünüyorum. Ancak virüsten en çok etkilenen Avrupa topluluğunun da turizm sezonunda Alanya’yı tercih edeceğini düşünüyorum.”

‘NİSAN SONUNA KADAR ÖNÜMÜZÜ GÖRMELİYİZ’

Okurcalar bölgesinde daha çok Rus misafirlerle çalıştıklarını belirten Alara Turizm İşletmecileri Birliği Başkanı Serdar Gür, sektör hakkında öngörüde bulunmadan önce sürecin beklenip gözlenmesi gerektiğini belirtti. Gür, “Sonuçta tabii ki virüs sonrası sektör olarak etkileneceğiz. Ama bunun ne denli olacağını zaman gösterecek. Bekleyip görmekte fayda var. Gün gün her şey değişiyor. Nisan sonuna kadar önümüzü görmemiz gerekiyor” dedi. (GÜLŞAH ANAK)

08 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?