Lufthansa küçülüyor

Alman hava yolu grubu Lufthansa, yeniden yapılanma kapsamında Germanwings'i kapatacağını açıkladı. Sahip olduğu tüm hava yolu şirketlerinde filoyu küçültmeye giden Lufthansa, koronavirüsün etkilerinin uzun yıllar devam edeceği görüşünde

ALMAN hava yolu şirketi Lufthansa, bünyesinde bulunan Germanwings'i koronavirüse kurban verdi. Şirketten yapılan açıklamada, Germanwings'in operasyonlarının sonlandırılacağı belirtildi. Söz konusu kararın, Lufthansa'ya ait bir diğer hava yolu şirketi Eurowings'in operasyonlarını güçlendireceği kaydedildi.

MÜNİH VE FRANKFURT KAPASİTESİNİ DÜŞÜRECEK

Öte taraftan Lufthansa'nın filosunu küçülteceği de belirtiliyor. Şirketin 6 Airbus A380, 7 A340-600 ve 5 Boeing 747-400 siparişini iptal edeceği, Münih ve Frankfurt kapasitesini düşüreceği öğrenildi. Şirketin ayrıca, uzun mesafe uçuşlar için kullandığı 3 Airbus A340-300'ü devre dışı bırakacağı kaydedildi. Lufthansa, Eurowings'in uçak sayısını da azaltıyor. Bu kapsamda kısa mesafeli 10 Airbus A320s'nin filodan çıkarılacağı ve Eurowings'in uçtuğu uzun mesafe rota sayısının da düşürüleceği belirtildi.

AVUSTURYA VE İSVİÇRE AYAKLARINI DA KÜÇÜLTÜYOR

Lufthansa Grubu'nun daha önce Austrian Airlines ve Brussels Airlines ile başlattığı yeniden yapılanma çalışmaları, koronavirüs nedeniyle hem hızlanmış hem de genişlemiş durumda. Her iki hava yolunun filosu da küçültülüyor. Şirketlerin filolarına katılacak yeni uçak siparişi gözden geçirilirken, eski uçakların servis dışı bırakılması için çalışma yapılacak. Şirket ayrıca daha önce yapmış olduğu tüm wet-lease sözleşmelerini de sonlandıracak. Lufthansa'nın aldığı bu radikal kararların arkasında, koronavirüs sonrası havacılık sektörünün yeniden eski günlerine dönmesinin beklenmemesinin yattığı belirtiliyor. Lufthansa'ya göre, küresel seyahat kısıtlamalarının kaldırılması aylar, havacılık sektörünün eski günlerine dönmesi ise yıllar alacak. Lufthansa Grubu'nun bu nedenle ağır ve geniş kapsamlı önlemler aldığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

08 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?