Şahin: 'Söz var ama icraat yok'

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, Covid 19 ile mücadele kapsamında bazı bankalar tarafından iş dünyasına verilen kredi taahhütlerinin yerine getirilmediği yönünde şikayetler aldıklarını belirterek, konunun takipçisi olacağını söyledi

MİLLET olarak tam bir dayanışma içinde olmak kaydıyla yaşanan salgın krizinin en az zararla atlatılabileceğini belirten ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "Devletimiz milli mutabakat içinde tüm halkımızı, kurum ve kuruluşlarımızı koruyucu tedbirleri almaktadır. Bu süreçte ekonominin bu salgından en az zararla çıkabilmesi için bankalara da önemli görevler düşmektedir. İyi günde iş dünyası sayesinde kazanan bankaların bu zor günlerde de ellerini taşın altına koymaları gerekiyor. Zaten bankalar bu konuda devletimize dayanışma taahhüdü de verdi. Her şeyden önce bankaların şunu bilmesi gerekir, iş dünyası ne kadar güçlü kalırsa onlar da o derece varlıklarını sürdürebilirler. Ancak üzülerek görüyoruz ki bazı bankalar iş dünyasına verdiği sözü tutmamakta ısrar ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımız zaten taahhütlere uymayan bankalar için bireysel şikayet hatlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak böyle giderse biz de gerekeni yapacak ve bu bankaları Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'na şikayet edeceğiz" dedi

‘GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERMİŞTİ’

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin açıklamasında, geçtiğimiz günlerde yine iş dünyasının kredi alırken karşılaştığı bazı engellerin girişimleri sonucu ortadan kaldırıldığını hatırlatarak tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Şahin, "Malumunuz olduğu üzere bankalar ticaret ve sanayi odası üyelerinden KGF ve bireysel kredi başvurularında ‘SGK ve vergi dairesine borcu yoktur’ yazısı istiyordu. Bu konuda itirazlarımızı Alanya'mız ve ülkemizin gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu aracılığıyla ilgili makamlara iletmiş ve çok kısa sürede başarılı sonuç almıştık. Bundan sonra da süreci yakından izleyecek ve üzerimize düşen çalışmaları yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.

‘CAN SUYU SAĞLANMALI’

ALTSO Başkanı Şahin'in açıklamasına destek veren Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Bu konuda kararname çıkmasına rağmen hala bazı bankalar olayı ağırdan alıyor. Bankalarla gidip görüştüğümüz zaman yapmayacağız demiyorlar. Ama iş yapmaya geldiği zaman ‘Genel müdürlükten onay bekliyoruz, yazı bekliyoruz’ şeklinde oyalama taktikleri uyguluyorlar. Bu sürede geçen her zaman bizim de aleyhimize işliyor. Bu işten zararlı çıkan biz oluyoruz. Bir an önce bankaların, cumhurbaşkanının açıkladığı kararlara eğer uyacaklarsa; insanlara bir can suyu sağlamalarını temenni ediyoruz. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’e ilgisinden dolayı ve konunun takipçisi olduğu için teşekkür ederim" dedi.

‘SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ’

Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker ise “Biz de Sayın Şahin'in bahsettiği aynı sorunları yaşıyoruz. Sorunun kaynağını da merak ediyoruz. Bankalar kendi özelinde mi hareket ediyorlar yoksa keyfi bir yaklaşım mı var bilemiyoruz. Hepimiz bilançolarımıza gerekli belgelerin hepsini sunduk. Ama maalesef şu an sistemde sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Biz bu sorunun çözülmesini sabırla bekliyoruz. Devlet nazarında bu sıkıntının nerden kaynaklandığını takip etmeye çalışıyoruz. Umarım sorun bir an önce çözülür ve biz de borçlu olduğumuz insanlara ücretlerini en kısa zamanda öderiz" diye konuştu.

‘BANKALAR AYAK DİRETİYOR’

Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar da “Gördüğüm devlet bankaları da bu konuda biraz geç kaldı. Ama özellikle özel bankalarda bir gecikme söz konusu. Birçok krediyi yenilemeye başlıyorlar. Faiz indirimlerinde daha düşük bir faizle yenileme yapmıyorlar. Bu aradaki kapatmalar ve yeni açmalarda dosya paraları gibi ekstra harcamalar isteniyor. İş dünyasının zaten morali bozuk. Bu tip yaklaşımlar insanların beklentilerini azaltıyor. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi devlet bankalarının yaptığını özel bankalar yapmış olsa bu sıkıntılar rahat bir şekilde atlatılır. Bankaların birçoğu şu anda ötelemelerde çok sıkıntı yaratmıyor. Şu anda nisan, mayıs, haziran aylarındaki kredi ödemelerini zaten devlet bankaları öteliyor. Özel bankalar kredi yenilemeleri yapmak istemiyor. Eski krediyi, yüksek faizli olan kredileri kapatıp, yeni düşük faizli kredi yenilemelerinde ayak diretiyorlar. Eskisini kapatınca da bir sürü dosya masrafı çıkartıyorlar. O yüzden yenileme pek mümkün olmuyor. En büyük sıkıntı şu anda o gözüküyor” dedi.
‘BANKALAR SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ’
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ise “Üyelerimizden bu noktada biz de şikâyetler alıyoruz. Şubelere gelen limitlerin yetersiz olduğu ve buna ulaşmakta sıkıntı çektiklerini söylüyorlar. Biz bu konuyla alakalı bankalarla bir görüşme yapacağız. Üyelerimizle bir elektronik ortamda toplantı yapıp yada yönetim kurulumuzla görüşüp bir rapor hazırlayacağız. Devletimizin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı paket kapsamında banka yetkililerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip esnafımıza yardımcı olmalarını istiyoruz. Eğer kaynak yetersizse bunu ifade edip bu kaynakların arttırılması için yönlendirmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu. (ŞERİFE ÇOBAN)

06 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ramiz - BANKALAR DÖVİZ BÜROLARININ HESAPLARINI KAPATIYOR KİMSE BANKALARA HESAP SORAMIYOR KİMSEDE DÖVİZ BÜROLARININ HAKKINI ARAMIYOR .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Nisan 12:30Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?