Alanya'da korona ölümü var mı?

Ceren Şahin'le Dim TV Ana Haber’e konuk olan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya’da koronavirüs vakalarının sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini belirterek "Alanyamız açısından imaj kaybına neden olacak bir durum yok" dedi

Büyütmek için resme tıklayın

DİM TV Ana Haber Bülteni’ne konuk olan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, koronavirüs salgınında Alanya’daki son durumu değerlendirdi. Dim, “İtalya ve İspanya’ya baktığımızda Türkiye çok daha iyi durumda” dedi.

‘DEVLETİN DE DESTEK VERMESİ GEREKİR’

Yaşadığımız sürecin zorluğunun altını çizen KGK Genel Başkanı Dim,

“Bu süreç gerek dünyada gerekse de Türkiye’de zor bir süreç. Bu süreci en acı biçimde yaşayan da sağlık çalışanları. Onların hakkını teslim etmemiz lazım. Gerçekten bunun maddi bir karşılığı yok. Ancak manevi karşılığının da olması lazım. Bunca riske rağmen işlerinin başındalar. Sosyal yaşamlarını terk ederek, ailelerinden uzak kalarak, farklı ortamlarda yaşamlarını idame ettirerek, birkaç saat uykuyla çalışıyorlar. Onlara teşekkür ediyorum. Onların hakkını teslim etmek gerekir. Devletin de maddi olarak ekstra katkıda bulunması iyi olur. ”

şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE DAHA İYİ KONUMDA’

Diğer ülkelere oranla Türkiye’deki koronavirüs tablosunu da yorumlayan KGK Genel Başkanı Dim,

“Diğer ülkelere bakıldığında Türkiye’deki tablo daha iyi. Çünkü önümüzde İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere örnekleri var. Salgını en feci şekilde yaşayan İtalya ve İspanya’ya bakarsak Türkiye çok daha iyi bir durumda. Bunu öncelikle söylememiz lazım. Türkiye’deki vakalar şu an stabil konuma geldi. Yani plato denen vakaların stabil hale geldiği kısıma geldik. Vakalar artık katlanarak devam etmiyor. 24 Nisan’da Ramazan ayı başlıyor. Bana göre Ramazan ayına kadar ülkede ciddi bir rahatlama olacak"

dedi.

‘EN BAŞTA SOSYAL MESAFE KORUNMALI’

Ramazan ayına kadar önlemlerin sıkı tutulması halinde sürecin rahatlayacağının altını çizen Dim, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

"En başta hepimiz sosyal mesafe kuralına uymalıyız. Ve mümkünse 20 ile 65 yaş arasındaki insanların çalışıyorlarsa da evde sağladıkları imkanlarla işlerine devam etmeleri, evden mecbur kalmadıkça çıkmamaları gerekiyor. Çünkü ne kadar emin olursanız olun bu virüsün nerede ne zaman bulaşacağı belli olmuyor. Eğer bu koşulları devam ettirebilirsek Ramazan ayına rahat bir şekilde gireriz."

VİRÜS SICAK HAVADA YAŞAYAMIYOR’

Virüsün 25-30 derece sıcaklıkta çok fazla yaşayamadığını söyleyen Dim,

"Önümüzdeki birkaç haftalık süreçte önlemlerimizi sıklaştırmalıyız. Eğer kurallara uyarsak havaların da ısınmasıyla birlikte Alanya’da çok bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Malumunuz virüs 25-30 derece arasında çok uzun süre yaşayamıyor"

şeklinde konuştu.

Alanya’da son dönemde vaka sayılarıyla ilgili spekülatif birçok şeyin konuşulduğunu da dile getiren KGK Genel Başkanı Dim, sosyal medyada Alanya’daki vaka sayısı ile ilgili çok yanlış bilgiler ve dedikoduların paylaşıldığını belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde Antalya’da ciddi bir vaka sayısının olmadığını ama buna rağmen rahatlamadan önlemlerin alınmasına devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Dim, şunları söyledi:

"Alanya’da son dönemlerde vaka sayıları açıklanmadan önce spekülatif bir çok şey konuşuluyordu. ‘Komşumun akrabası hastanede güvenlik görevlisi söyledi; 100 vaka gelmiş.’ ‘Komşumuzun yakını hemşire o dedi; 5 kişi ölmüş.’ Bu gibi bir takım dedikodularla sosyal medya başta olmak üzere sorumsuz bir şekilde yayınlar yapıldı. Şehirler bazında yapılan açıklama sonrası Antalya’da ciddi bir vaka sayısının olmadığı öğrenildi. Biz kendi kültürünü kendi üreten, inovasyonunu da kendi yapan bir şehirde yaşıyoruz. Isparta, Konya, Kocaeli’ndeki vaka sayısı bizden fazla. Antalya, Türkiye’nin 5’inci büyük şehri olmasına rağmen vaka sayısı ciddi bir oranda değil. Şu an hastanelerde bununla ilgili yatan kişi sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek şekilde. Alanya’da korona kaynaklı tek ölüm vakası bile yok. Her gün ölen varmış tarzı dedikoduları siz de duymuşsunuzdur, ben de üzülerek duydum. Alanya’mızda ciddi bir vaka yok ama bu bizi rahatlatmasın. Lütfen tedbirlerimizi almaya devam edelim. Alanya’da enfekte olmuş hiç sağlık çalışanı da yok. Lütfen dedikodulara itibar etmeyin, insanlarda panik yaratmayın diyordum her daim. Yine söylüyorum. Ben tedbirimi almazsam, kendi kendimi bundan soyutlamazsam, bu virüs sonuçta beni de yakalar. Çünkü virüs Çin’de bir kişiden çıktı, 1.5 milyon vakaya geldi. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olacağız. Alanyamız açısından imaj kaybı yaşanacak bir durum yoktur. Alanyamız turizm kenti, dünya kentidir."

‘YABANCILAR COVİD’Lİ DEĞİL’

Salgından kaçanların Alanya’ya geldiğini ve yabancı vatandaşların direkt hastalıklı olarak düşünüldüğünü belirten Dim,

“Dünyanın dört bir yanından salgından kaçanlar Alanya’ya evlerine geldiler. Yabancı vatandaşlar koronavirüslü değil. Bu algı sona ermeli. Sosyal mesafeyi her zaman korumalıyız. Ama yabancı vatandaşlara bu algı ile yaklaşılması doğru değil" ifadelerini kullandı.

ALKÜ SALGINDA DOĞU ANTALYA’NIN MERKEZİ’

Alanya’da koronavirüs testinin yapılıp yapılmadığı konusunda da bilgi veren Dim, koronavirüs salgını kapsamında ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin merkez konumunda olduğunu belirtti. Dim şunları söyledi:

"Salgının ilk çıktığı günden bu yana kan alma yoluyla çeşitli test yöntemleri geliştirildi. Şu an bu yöntem terkedildi. Bakanlık tarafından yasaklandı. Çünkü hastalık sonrasını veriyor. Dolayısıyla PCR89 denilen yeni bir yöntem var. Boğaz ve burun sürüntüsüyle yapılıyor ve 3-4 saatte doğru sonuç veriyor. Bu test Alanya’ya da geldi. Bu test için öncelikle Alo 184 aranacak. Aile hekimi gerek görürse test yapılabilir. ALKÜ hastanemize bu konuda teşekkür ediyoruz. Dört dörtlük bir hastane oldu. Rektörümüze ve başhekimimize minnet borçluyuz. Antalya’nın doğusu Manavgat dahil Gazipaşa’ya kadar ALKÜ’ye bağlı. Buradaki vakalar da ALKÜ’ye geliyor. ALKÜ şu anda Doğu Antalya’nın pandemi merkezi durumunda."

(GÜLŞAH ANAK)

Ekli Dosyalar

06 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?