Alanya'da vatandaşlara uyarı! Bu maskeleri takmayın

KORONAVİRÜS salgınıyla maske kullanımının artması üzerine fiyatlarda fırsatçılık yapan kişiler üzerindeki denetimler de arttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Antalya Eczacı Odası Alanya Tem. Başkanı Okan Ahmet Yılmaz, “Lütfen ne olduğu belli olmayan maskelerden vatandaşımız uzak dursun” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüs salgını ile birlikte maske kullanımının önem kazanmasıyla denetimlerini sıklaştıran yetkililer 13 firmadan 9’una 943 bin lira idari para cezası uygulamıştı.Buna rağmen online ticaret sitelerinde ‘maske vurgunu’ sürüyor. Sektör temsilcileri tüketicileri fahiş fiyat artışı gözlemlediklerinde CİMER, Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması ya da ALO 175 hattına şikayet etmeleri konusunda uyarıyor.

“YEMİNİMİZİN GEREĞİNİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Salgın sürecinin bitimine kadar yeminlerinin gereğini yapmaya devam edeceklerini belirten yapan Antalya Eczacı Odası Alanya Tem. Başkanı Ecz. Okan Ahmet Yılmaz,”Covid-19 salgını tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de halkımızın sağlığını ve yaşamını hiç görülmemiş derecede tehlikeye sokmuştur. Bu süreçte biz eczacılar ve birlikte görev yaptığımız eczacı teknisyenlerimiz görevi başındaki hekim, hemşire ve diğer tüm sağlık çalışanları gibi yüksek risk altında halkımıza hizmetten geri durmayan meslek mensuplarıyız. Cephedeyiz ve bu beladan halkımız tamamen kurtulana kadar da bir adım geri atmadan yeminimizin gereğini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“BİR ANDA AYNI MASKELERİ 4-5 LİRALARDAN TEMİN ETMEK ZORUNDA KALDIK”

Eczanelerin 2019 yılında 40-50 kuruşa maske alırken, bir anda aynı maskeleri 4-5 Liralardan temin etmek zorunda kaldıklarını belirten Yılmaz, “Son günlerde malumunuz maske konusu neredeyse adı maske savaşlarıyla anılacak derecede gündemi meşgul etmektedir. Maalesef eczanelerimize 2019 yılında 40-50 kuruşa maske alırken, bir anda aynı maskeleri 4-5 Liralardan temin etmek zorunda kaldık. Ayrıca maske konusunda eczanelerin ilaç tedariğini sağlayan ulusal ecza depoları bizim gözümüzde sınıfta kaldı. Bu süreçte ecza depolarından tanesi 3 lira 80 kuruşun altında maske alamadık. Acı olan haftanın 7 günü 24 saat’i her bir bireyimizin ulaşıp hizmet alabileceği eczaneler günah keçisi yapıldı. Bir çok meslektaşımız bu fahiş fiyatlarla maske alıp satmak istemedi. Hatta sayın sağlık bakanımızın maske fiyatlarının normal bir seviyeye düşeceği açıklamasından sonra bizde üyelerimizden beklemelerini talep ettik. Fakat gördük ki üretilen maskeler öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarına yetebildi” ifadelerini kullandı.

“HİÇ HAYATINDA MASKE GÖRMEMİŞ İNSANLAR PİYASADA MASKE SATMAYA BAŞLADI”

Salgın vakalarının artmasıyla birlikte hayatında hiç maske görmemiş insanların dahi satışa başladıklarını belirten Yılmaz, “Son günlerde nerede, hangi şartlarda üretildiği belli olmayan maskeleri pazarlamak için hiç hayatında maske görmemiş insanlar piyasada maske satmaya başladı. Bazı merdiven altı üretim yerlerinde maskelerin nasıl üretildiğinin görüntüleri de bizi dehşete düşürmüştür” diye konuştu.

“SERTİFİKALARI TAM OLAN FİRMALARLA ANLAŞMA YAPTIK”

Eczacı Odası olarak belgeleri ve sertifikaları tam olan firmalarla anlaşma yaptıklarının altını çizen Yılmaz açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:
“ Halkımızın uygun fiyata maskeye ulaşabilmesi için eczanelerimize maske temin etmeye başladık. Elimizden geldiğince eczanelerimize uygun fiyatla maske temin etmeye devam edeceğiz.
Lütfen ne olduğu belli olmayan maskelerden vatandaşımız uzak dursun. Ticaret bakanlığının bölgemizde yaptırdığı denetimler sonucunda bazı meslektaşımıza yazılan cezalarla ilgili hukuki süreçte başlatılmıştır. Sosyal medyada ve diğer platformlarda konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan hakaret vari yorumları ve yazılan cezaları reddediyoruz. Halkımızın dün olduğu gibi bugün de, yarında her zaman en yakın sağlık danışmanı olmaya devam edeceğiz.”

(Gülşah Anak)

06 Nisan 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?