Dr. Öz'ün virüs öngörüsü: Hepimizi bir gün yakalayacak ama...

Doktor Mehmet Öz yeni tip koronavirüsle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öz'e göre bu virüs herkesi bir gün bulacak fakat insan vücudunun bağışıklığı virüsü yenebilir. İşte Öz'ün insanlara koronavirüsten korunmak için verdiği altın değerinde 8 tavsiye.

DOKTOR Mehmet Öz tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. COVİD-19'dan kimsenin kaçısının olmadığını herkesin bu virüse yakalanacağını belirten Öz, 'Ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi.' dedi. Aşının bulunmasının da tam koruma sağlamayacağını söyleyen Öz, virüsün zamanla mutasyona uğrayacağını bu nedenle üretilen aşının da işlevini kaybedeceğini söyledi. Tam koruma sağlamak için bağışıklık sistemini güçlü tutmanın tek yol olduğunun altını çizen Öz, 'Virüslerle yaşamaya alışacağız.' dedi.
Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığını hatırlatan Doktor Öz insan vucudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti. İnsan vücudunun direncine de dikkat çeken Öz şu ifadeler kullandı:

“Koronavirüsler (sars, mers vb.) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra”). Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Koronavirüsten korunmanın en önemli şartının bağışıklık sisteminin kuvvetli olması olduğunu söyleyen Dr. Öz'e bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirilmesi gerektiği sorulduğunda şu cevaplari verdi:
“Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.”

İŞTE KORONAVİRÜSTEN KORUNMANIN 8 YOLU 

Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak
Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.
Meyve sebze yiyin.
Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.
Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.
Hareket edin ve evinizde spor yapın.
Sigarayı bırakın.
Bol su için.

06 Nisan 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?