Alanya'da görevli 2 bilim insanından çok önemli koronavirüs uyarısı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde (ALKÜ) görevli iki bilim insanı, koronavirüs hakkında çok önemli tespitlerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

ALKÜ Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Ana Dilim Başkanı Doç. Dr. Zafer Çakır ile Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Hasan Basri Savaş, koronavirüsün Türkiye'deki seyrini matematiksel modelleme çalışmasıyla ortaya koymaya çalıştı. İki bilim insanı alınan ve alınacak önlemlerle pandeminin kaç kişiye bulaşacağını ne kadar kişinin yaşamını yitireceğini rakamlarla belirledi.

Doktor Öğretim Üyesi Hasan Basri Savaş, pandemin nasıl seyredeceğine dair matematiksel bir modelleme yaptıklarını söyledi. Alınan tedbirlerin yaptıkları hesaplamalara göre kaybedilen hasta sayısını yarı yarıya azalttığını belirten Savaş,

"Bu pandeminin nasıl seyredeceğine dair matematiksel bir modelleme yaptık. Bu modellemeyle rakamları ortaya koyduk. Alınan tedbirlerle bu rakamların nasıl ve ne kadar düşebileceğini simüle ettik. Bilim dünyasından gelen geri dönüşler tıbbi ve matematiksel anlamda makalenin doğru tespitler içerdiği ve bu mücadeleye ışık tutacağı yönünde. "Şimdiye kadar alınan tedbirler yaptığımız hesaplamalara göre hem kaybedilen hasta sayısını hem de enfekte olan hasta sayısını yarı yarıya azaltmış durumda. Tedbirlerin zamanında alınmış olması da bunda etkili. Eğer tedbirler alınmamış olsaydı hasta ve kaybedilen sayısı bugünün iki katı olabilirdi." 

Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zafer Çakır ise yaptıkları modelle hastalığın Türkiye'deki seyrine ışık tuttuklarını belirtti. Önümüzdeki 12-13 günlük dönemde hızlı artışların olabileceğine dikkat çeken Çakır, 

"Yaptığımız modelle hastalığın seyrini öğrenmeye çalıştık. 'Hastalığın yayılma hızının, hasta olanlar ile olmayanların teması, yani çarpımıyla orantılı’ olduğundan hareketle, modeli Türkiye gerçekliği özelinde geliştirdik. Gerçek verileri kullanarak, önümüzdeki bir aylık süreçte bu virüsün kaç kişiye bulaşabileceğini ortaya koymak istedik. Önümüzdeki 12-13 günlük dönemde hızlı artışlar olabilir. Ancak örneklemeler 15 Nisan sonrasında salgının yayılma hızının yavaşlayacağını gösteriyor."

İNGİLTERE'DE YAYINLANDI

Savaş ile Çakır'ın yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) pandemisine ilişkin hazırladığı 'Türkiye Koronavirüs Yayılım Matematik Model Similosyonu' İngiltere'de uluslararası bilimsel bir dergide yayınlandı.

04 Nisan 2020 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Dr. Mehmet Dikici - Üniversitemizin değerli iki bilim adamını tebrik ederim, aynı zamanda örnek ahlakıyla da takdir ettiğimiz mütevazi iki güzel insan.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 05 Nisan 14:46Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?