Antalya'da Pandemi Kurulu toplandı! İşte Alanya'da da uygulanacak yeni yasaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı yeni tedbirlerin sonrasında Antalya İl Pandemi Kurulu toplandı. Alanya'da da uygulanacak yeni kararlar veren kurul, alınan tedbirlere uyulmaması halinde en ağır yaptırımların uygulanacağını belirtti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

KORONAVİRÜS salgınının ülkemizde hızla yayılmasının ardından dün Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbirleri kamuoyu ile paylaşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından Vali Münir Karaloğlu başkanlığında İl Pandemi Kurulu toplandı. Ardından da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Antalya için yeni kararlar aldı. Alanya'yı da yakından ilgilendiren kararlara uymayanların ağır yaptırımlarla karşılaşacağı belirtildi.

ANTALYA'DA BULUNAN VATANDAŞLAR 15 NİSAN'A KADAR ÇIKIŞ YAPAMAYACAK

Kurul, il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb. dahil) yapılacak tüm giriş/ çıkışların 3 Nisan 2020 Cuma saat 24.00'den itibaren 15 gün süreyle geçici olarak durdurulmasını kararlaştırdı. Antalya'da yaşayan/ bulunan tüm vatandaşların belirtilen süre boyunca Antalya'da kalmaları için gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi. 

O ARAÇLAR YASAKTAN MUAF TUTULDU

Antalya'da yaşayan/ bulunan vatandaşların ve gelecek kişilerle ilgili izin verilecek durumlar şöyle:  “Temel ihtiyaç (gıda/ temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiğinin, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçlara izin verilebilecek.

72 SAAT İÇİNDE AYRILACAKLAR

Malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösterenler, taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgelerle ilimize giriş/çıkış yapabilecek. Belirtilen amaçlarla Antalya'ya giriş yapanlar en geç 72 saat içerisinde Antalya'dan ayrılarak ilk çıkış iline dönecekler. Ticari araç sürücülerine seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takma, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirildi.

TRANSİT GEÇİŞLERE MOLA HAKKI

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanlardan, giriş- çıkış yasağı getirilen araçların Antalya'dan transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları, Antalya'da zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklar.

ENERJİ VE GSM OPERATÖRÜ SEKTÖRLERİ

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ile GSM operatörlerinin baz istasyonlarının bakım ve onarımında görevli olanların ve araçları; bu sektörlerde görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabilecekler.

İŞYERİNİ İSPATLAMASI GEREKİYOR

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin başka illerde bulunması durumunda, bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartıyla Antalya'ya giriş/çıkış yapabilecekler.

GÖREVLİ OLDUKLARINA DAİR BELGE

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar ile medikal cihaz ve aletlerin bakım/ onarımını yapan özel sektör çalışanları ve araçları, görevli olduklarına dair belge veya kimliklerini ibraz etmeleri halinde Antalya'ya giriş/ çıkış yapabilecekler.

20 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kurul, 01.01.2000 (20 yaşından küçükler) tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının 3 Nisan 2020 Cuma saat 24.00'den itibaren geçici olarak yasaklanmasına da karar verdi. Alanya'da da 20 yaşın altındaki gençlerin ve çocukların sokağa çıkması yasaklandı

MASKE ZORUNLULUĞU

İl genelinde ve Alanya'da yaş sebze ve meyve halleri, açık ve kapalı pazar yerleri, marketler ile toplu olarak çalışılan fabrika, atölye vb. işyerlerine müşteriler ve çalışanları sadece maske ile girebilecekler. Maske takma zorunluluğu pazarlardaki satıcılar için de geçerli olacak. 

MASKELERİ İŞYERLERİ SAĞLAYACAK

İl genelinde olduğu gibi Alanya'da da yaş sebze ve meyve halleri ile açık ve kapalı pazar yerlerinin giriş noktalarında belediyelerce maske temini/ satışı/ kontrolü için gerekli tedbirler alınacak. Fabrika, atölye, yaş sebze ve meyve halleri vb. toplu olarak çalışılan işyerlerindeki çalışanların kullanacağı maskeler işyerleri tarafından sağlanacak.

TOPLU YÜRÜYÜŞ YASAKLANDI

İl genelinde meydanlarda sokak ve caddelerde, vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek. Yan yana yürüyen vatandaşlar ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümeleri için uyarılacak.

AĞIR CEZALARI VAR

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi gereğince 392 TL, idari para cezası olmak üzere toplamda 3 bin 542 TL para cezası uygulanacak. Ayrıca TCK kapsamında da 'alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır' hükmü uyarınca adli makamlara sevk edilecek. İşyerleri için de kapatma ve ruhsat iptali işlemleri uygulanacak.

04 Nisan 2020 Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Murat Işık - Antalya muratpaşa konuksever Mahallesi de oturuyorum mahallede denetim yok herkes sokakta çoluk çocuk yaşlı genç boş boş dolaşıyorlar toplanıyorlar bunun önüne geçilmesi gereken tedbirlerin alınması gerekli insanlar biraz duyarlı olmalı

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 22:29
07

Sabır - Cok ıyı olmuş ama sokaklar cocuk kaynıyor denetim sart

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 16:16
06

Barıs Erdoğan - Dün marketlerde ne bir önlem nede bir uyarı var millet elini kolunu sallaya sallaya girip cikiyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 15:24
05

Üzgün - Antalya muratpaşa da bütün çocuklar yaşlılar sokaklarda. Denetim yapılmıyor. İnsanlar toplu halde geziyor. Bir haftadır bir görevli bile görmedim

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 14:13
02

Çiğdem - Alanya mahmutlar da markete gittim eve dönene kadar 5 çocuk gördüm sokakta.. Denetim 0..... Yasak koymak değil denetim ile yaptırım uygulamak gerek..

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 04 Nisan 15:49
04

Ahmet - @Çiğdem 02 nolu yoruma cevabı: O cocuklarin annesi babasi yokmu..anne baba duyarsiz ise..denetimci ne yapsin..her vatandasin basina asker polismi dikecek...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 12:04
01

Slmn - Marketten alışveriş yapmak için maskeyi market temin etmeli bence. Maske kara borsaya düşmüş zaten sıkıntılı halka en azından destek olur. Belediyede umarım bu konuda destek olur

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 15:38Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?