Turizm çalışanlarına müjde! Top otelcide

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un duyurduğu, koronavirüs kapsamındaki kısa çalışma ödeneğinden askıdaki turizm çalışanlarının da yararlanabileceği kararını Alanya’da turizm sektörünün temsilcileri değerlendirdi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kısa çalışma ödeneğinden askıdaki turizm personellerinin de yararlanabileceğini söyledi. Kararın duyurulmasının ardından housekeeping dernekleri kurucusu, HOTED Onursal Başkanı ve Baş Danışmanı Hakan Halit Yeni ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin durumu sosyal medyada değerlendirdiler.
Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Hakan Halit Yeni, “Hadi bakalım hayırlısı. Şimdi sıra isletmecilerimizde. Onlar da üzerlerine düşeni yaparlarsa, askıdaki zor durumda, hem de çok zor durumda olan milyonlara varan emekçi kardeşlerimiz rahat bir nefes alacakmış gibi görünüyor” dedi. Yaşanan gelişme üzerine sıranın Alanya’daki turizm işletmecilerinde olduğunun altını çizen Yeni, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi: “Şimdi asıl mesele işletmecilerimizde, bakalım askıdaki elemanları için giriş yapıp, müracaat edecekler mi? Göreceğiz, hep birlikte göreceğiz.”

‘ÜMİTLE BEKLEDİĞİMİZ BİR HABERDİ’

Konuyla ilgili bir açıklama da Sunprime Otel İşletmecisi ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi turizmci Şükrü Cimrin’den geldi. Cimrin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında "Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy müjdeyi verdi. Kısa çalışma ödeneğinden askıdaki turizm personelleri de yararlanabilecek. Alanya'da da çok sayıda turizm çalışanını ilgilendiren ve ümitle beklediğimiz bir haberdi” ifadelerini kullandı.

GENELGE VE DETAYLARINI BEKLİYORUZ’

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı açıklamayı son derece olumlu bulduklarını belirten Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili ise, “Bakanlık tarafından yapılan açıklamayı son derece olumlu buluyoruz. Konuyla ilgili genelgeyi ve detaylarını bekliyoruz” dedi.

‘TURİZMCİLERİN BEKLEDİĞİ BİR KARARDI’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yapmış olduğu bu açıklamanın turizmcilerin bu süreçteki beklentilerinden birisi olduğunu belirten Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, “Sezon sonlarında birçok çalışanın sözleşmesi askıya alınmaktadır. Sezonun başlamasıyla birlikte tekrar işe davet edilmekteler. Hali hazırda çalışmadıkları için de işsizlik ödeneğinden faydalandırılmaları son derece isabetli olmuştur. Bu vesileyle gerek bakanımıza gerekse de hükümete teşekkür ederiz. Ciddi sayıda bir çalışana, asgari ücretten de olsa yüzde 60 oranında bir geçim kaynağı sağlayacaktır” dedi.

‘SIKINTILAR BİR NEBZE DE OLSA AZALIR’

Uzun süredir askıda kalan ve yüksek sesle dile getirilen bir talebin daha karşılık bulmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Exotic Tour sahibi ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, “Turizm Bakanı tarafından açıklanan bu konu koronavirüs kapsamında belirsizliğini koruyan turizm çalışanlarını ilgilendiren bir konu. Bu dönemde sektörde oluşan bu belirsizlik yüksek sesle dile getiriliyordu. Bu açıklama ile bu talebin bakanlık tarafından karşılık bulduğunu görüyoruz. Ayrıntılar netleştiğinde işverenlerin bununla ilgili resmi başvurularda bulunması gerekiyor. Bununla ilgili ek başvurunun da yapılabileceği açıklamasının azımsanmayacak bir sayıda olan sektör çalışanlarının da bu süreci daha az hasarla atlatmasını sağlamasına katkı sunacağını düşünüyorum. Umarım bu hayata geçer ve sıkıntılar bir nebze de olsun azalır" şeklinde konuştu.

'BİRAZ DAHA RAHAT NEFES ALABİLDİK'

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile birlikte biraz daha rahat nefes alabildiklerini söyleyen ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bakanımızın askıda bulunan personellerle ilgili yapmış olduğu açıklama karşısında bizler biraz daha rahat nefes alabildik. Zira tüm kaygılarımız sezonluk çalışan arkadaşlarımızın durumu ile ilgiliydi. Hepsi kıştan beri çağrılmayı bekliyorlardı. Hemen bugünden itibaren bir çok işletmeci arkadaşlarımız evlerinde haber bekleyen çalışma arkadaşlarımızla irtibata geçip, giriş işlemlerini başlatacaklardır. Umuyoruz Bakanımızın dediği gibi mayıs sonu itibari ile her şey normale döner de bu destek paketine daha fazla ihtiyaç duymayız." Detayların henüz netleşmediğinin de altını çizen ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu "Bağlı bulunduğumuz bölgelerdeki İŞKUR ile yapacağımız görüşme sonunda durum daha netlik kazanacaktır ve bizler de müracaatlarımızı o doğrultuda yapacağız" ifadelerini kullandı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

İşsizlik Sigortası Kanunu'nda düzenlenen Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), Kovid-19 salgınının etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında yer aldı. KÇÖ "İşçi dostu" olarak nitelendiriliyor ve işverenin de zor dönemlerde çalışanlarını kaybetmesini engelliyor. Sektör ayrımı, işverenin SGK-Maliye borcu engeli ve çalışan limiti olmayan KÇÖ, çalışmadığı süreler için işçinin doğrudan kendisine ve aylık olarak PTT aracılığıyla İŞKUR tarafından ödeniyor. Kısa çalışma azami uygulanma süresi 3 ay. KÇÖ talebi kabul edilen işverenlerin uygulamadan yararlandıkları süre boyunca işçi çıkarmamaları gerekiyor.

(GÜLŞAH ANAK)

02 Nisan 2020 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?