Alanya'yı yakından ilgilendiriyor! Turizm Bakanı sezonun başlangıç tarihini verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te Dicle Canova’nın sunduğu ‘Özel Röportaj’ programına konuk oldu. Turizm cenneti Alanya'yı da ilgilendiren önemli açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, 'Turizm sezonu Ramazan Bayramı ile birlikte başlar.' dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Turizm sezonunun mayıs ayı sonu gibi başlayacağını ve Mayis sonunda Ramazan bayramı ile birlikte hızlanacağını düşündüklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Biliyorsunuz, kritik tarih 14 Nisan’dı ve 15 Nisan’a nasıl girileceği önemliydi. Bizim öngörümüz, turizm sezonunun başlamasının mayıs sonuna erteleneceği yönünde. Turizmin haziran ayından itibaren normale dönmeye başlayacağını düşünüyoruz’’ diye konuştu.

''EN AZ REZERVASYON İPTALİ ALAN ÜLKE TÜRKİYE'

Türkiye’nin 2019 yılında rekor kırdığını, 2020’nin ocak verilerinin de bu büyümenin sürdüğünü gösterdiğini kaydeden Ersoy, ‘’Pandemiden dolayı rakamlar aşağı düşmeye başladı. 2020 yılında 58 milyon turist sayısını elbette yakalayamayız ama ben tur operatörleri ile sürekli konuşuyorum. İleriye rezervasyon iptali en az alan ülke Türkiye. Öte taraftan, çok az olan satışlarda da yine Türkiye önde. Bu süreçte elimizdeki en önemli araç Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı. ’’ ifadelerini kullandı.

''AÇIKLANAN PAKETTE TURİZM İLE İLGİLİÇOK MADDE VAR''

Açıklanan pakette turizm sektörünün de faydalanabileceği pek çok fırsat olduğunu kaydeden Mehmet Nuri Ersoy, KGF destekli kredilerin 450 milyar liraya çıkarıldığını ve teminatla ilgili sorunun büyük oranda ortadan kalktığını ileri sürdü. Döviz getirici sektör olan turizm sektörünün Eximbank kredilerinden faydalanabildiğini belirten Ersoy, ayrıca yüzde 7.5 faizli ‘İşe Devam Kredisi’nden turizm sektörünün de faydalanabildiğini söyledi. Ersoy ayrıca, acentelerin 27 Mart tarihinden önce otellere yaptıkları ödemeler için de kredi sağladıklarını ifade etti. Ersoy, ‘’Vadesi gelen acil kredilerin 3 aydan az olmamak süreyle ertelenmesi var. Bu, turizm sektörü için 12 aya kadar çıkarılabiliyor. Bunun yanında tahsisli arazilerdeki otellerin nisan ve mayıs ayına denk gelen ödemeleri 6 ay süreyle ertelendi.’’ dedi.

''ACENTELERDEN TÜRSAB AİDATI ALINMAYACAK''

Konaklama vergisinin 1 Ocak 2021’e ertelendiğini belirten Ersoy, torba kanuna ekledikleri maddeyle seyahat acentelerinin TÜRSAB’a aidat ödemeyeceğini de söyledi. Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müze ve ören yerlerinde acentelerin komisyon oranını yüzde 50 arttırarak yüzde 30’a çıkardıklarını anlattı.

''TURİZM EMEKÇİLERİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE DAHİL EDİLİYOR'

Sezonluk çalıştığı için askıda bulunan ve bu nedenle kısa çalışma ödeneği alamayan turizm çalışanlarıyla ilgili de açıklama yapan Ersoy, ‘’Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız görüşme sonrası, askıda bulunan personeli de kısa çalışma programına dahil ediyoruz. İşletmeler, bu çalışanların işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma programına başvursunlar. Bunu bekleyen yaklaşık 200 bin personel var.’’ dedi.
Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiralanmış tesislerdeki işletmelerin kirasını üç ay erteleyeceklerini ve bu kiraların yılın geri kalanına eşit bir şekilde yayılarak tahsil edileceğini belirten Ersoy, turizmin normale dönüş süreci ile ilgili de şunları söyledi:

''HAVA TRAFİĞİNİN ASYA'DAN BAŞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ''

Hava trafiğinin ilk olarak Asya’dan başlayacağını tahmin ediyoruz. Sonrasında ise Rusya, Doğu Avrupa, Batı Avrupa ve Amerika olarak devam edecek. Bununla eş zamanlı olarak iç turizm de hareketlenecek. İç turizmi desteklemek için uçuşlarda KDV oranlarını yüzde 1’e düşürdük. Bu süreçte oteller ve acenteler de yapacakları kampanyalarla iç turizmin hareketlenmesini sağlayacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

TUROFED BAŞKANI ÇORABATIR'IN DEĞERLENDİRMESİ

Bu açıklamalar üzerine sektörde yaşanan son durum merak edilirken  TUROFED Başkanı Sururi Çorabatır detayları ve sezon beklentilerini paylaştı.

İşte TUROFED Başkanı Çorabatır'ın açıklamalarından satır başları:

“Seyahat sektöründe, korona virüs nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı bizim ülkemizde de önce uçuşlar kaldırıldı. Ülkeler bazında ise tamamen durmasıyla, bizde sezonu nisan sonuna açmayı planlıyorduk. Fakat görünüyor ki hem Avrupa ülkelerindeki artış hem de bizim ülkemizdeki şu anki uygulanan tedbirler doğrultusunda sezonun mayıs sonuna kayacağı düşünülüyor. Bu süreçte hava yolu şirketleri, seyahat acenteleri, tur operatörleri, konaklama sektörü tüm dünyada ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Kültür ve Turizm Bakanımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda destek paketleri hazırlandı. Bu destekler doğrultusunda en az zarar görecek şekilde sezonu hazırlamaya çalışıyoruz. Biz her türlü hazırlığımızı zaten yapmıştık. Mayıs’ta Ramazan Bayramı var. Ramazan Bayramından sonra virüsle ilgili yayılım engellenip, Türkiye’deki vaka sayısında stabil bir duruma gelindikten sonra bize müşteri gönderen ülkelerde de aynı şartlar taşınırsa muhtemelen mayıs sonunda, haziran başında biz sezonu başlayacağımızı ümit ediyoruz. Ama bu tamamen virüsün hem kendi ülkemizde, hem de bize müşteri gönderen ülkelerde kontrol edilmesiyle sağlanacak” 
  “Biz yine boş durmuyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımızla birlikte, bakanlığımızın tanıtım çalışmalarına karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, bu süreci boş geçirmeden önümüzdeki süreçteki strateji ve hedeflerimizi belirliyoruz. 2020’deki mayıs sonu, haziran başı gibi sezona başlarsak, 4 ay, 5 ay sezonu değerlendireceğiz. Asıl önemli olan şimdiden 2021’i de planlamak lazım. Ama her şeyin başı sağlık. Korona virüsle ilgili her şeyin stabil duruma gelmesi gerekiyor” 

  Başkan Çorabatır ayrıca, korona virüsün stabil duruma gelmesinin ardından turizm sektörünün, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında en önce normale döneceğini, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında ise önce Türkiye’nin normale döneceğini de sözlerine ekledi.

  Turizm Güncel

  02 Nisan 2020 Antalya- Ekonomi


  göndermek için kutuyu işaretleyin

  Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?