KKTC'de Kriz Paketi açıklandı: İşte dev paketin detayları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüs kapsamında hazırlanan KKTC Kriz Paketi hakkında bilgi vermişti. Paket Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. İşte detayları...

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüs salgını sonrası ülkede hazırlanan kriz paketi hakkında gün içinde bilgi vermişti. Tatar bu kapsamdaki sloganlarını ‘ Kredi Kullan Çekini Öde’ olarak belirlediklerini söylerken şu detayları da vermişti:

Bunun için 1 milyar TL’lik bir kredi kaynağı oluşturduk Bu kredi % 9 faizle 6 ayı ödemesiz bir yıl vadeli olarak kullanılabilecektir

“6 AY ÖDEMESİZ 3 YIL VADE”

Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde Kalkınma Bankası’nın 50 Milyon TL’lik kredi kaynağı sağladığını belirterek paketlerin 6 ay ödemesiz olduğunu ve 3 yıl vade içerikli olduğunu söylerken Tatar açıklamasını şu şekilde devam ettirmişti:

“Kalkınma Bankamız da iş insanlarımız için 50 milyon TL’lik bir kredi kaynağı sağlamıştır. Bu kredi imkanından 4 şekilde yararlanılabilecektir. Halk Bankası vasıtası ile de esnafımız 225 bin TL’ye kadar kredi kullanma şansına sahip oldu. Bu kredi de üç ayı ödemesiz olarak kullanılacak. 25 bin liraya kadar olan krediler % 4.5’tan 36 ay, 100 bin liraya kadar olanlar yine % 4.5’tan 60 ay iki kefille, 225 bin TL’ye kadar olanlar da yine % 4.5 faizden ipotekli 60 ay vadeli olarak kullanılabilecektir...
100 bin TL’ye kadar
101 bin -200 bin TL arası
201 bin -300 bin TL arası ve
301 bin -500 bin TL arası.
Bu dört paket de 6 ay ödemesiz 3 yıl vade içerecek.”

BAKANLAR KURULU'NDAN PAKET ÇIKTI

Bakanlar Kurulu bu gece toplanarak Poliçeler Yasası Hakkında Yasa Gücü’nde bir Kararname yayınladı.
Kararname ile daha önce takasa ibrazı yapılmış olsun veya olmasın, karşılığı olmayan tüm çeklerle, 30 Haziran 2020 tarihine kadar keşide edilecek tüm çeklerin ilk ibrazda karşılıksız çıkması halinde başlaması ön görülen 15 günlük bekleme süresi 90 güne çıkarıldı. Bu uygulama Yasa Gücünde Kararname yürürlükten kalktığında sona erecek.

Kararname ile birlikte daha önce işleme konulan tüm çeklerin üzerindeki “karşılıksız” ibaresi değiştirilerek yerine “Poliçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tahtında İade Olunur” ibaresi yazılacak. Kararname sonrasında gelecek tüm karşılıksız çeklerin üzerine de aynı şekilde “Poliçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tahtında İade Olunur” ifade yazılacak ve bu çekler için 90 günlük bekleme süresi başlayacak.

31 Mart 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?