Esnafa 'Evrak Listesi' şoku: Alanya'da böyle yankılandı

KGK Genel Başkanı Dim, bankaların kriz kredisi için başvuran esnafa 'Vergi ve SGK borcu yoktur' yazısı şartı koşmasına ilişkin Maliye Bakanı Albayrak ve Çalışma Bakanı Selçuk'a seslendi. Alanyalı sektör temsilcileri de bu uygulamayı değerlendirdi

Büyütmek için resme tıklayın

Hükümetin kriz kredisi müjdeleriyle sevinen esnaf bankalara koştu ancak 'Esnaf Kredisi Evrak Listesi' şoku yaşadı. Bankaların esnafa 'Vergi ve SGK borcu yoktur' yazısı şartı da koşması büyük hayal kırıklığı yaşattı. Çünkü esnafın çok büyük bölümünün bu iki borçtan birisi veya her ikisine birden sahip olduğu tüm çıplaklığıyla bilinen bir gerçek.

MEHMET ALİ DİM TWITTER'DAN SESLENDİ

Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, bu krize ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'u da etiketleyerek çağrıda bulundu.
Dim, kamu bankası Halkbank'tan verilen 'Esnaf Kredisi Evrak Listesi'ni de eklediği mesajlarında şu ifadelere yer verdi:

'LAFTA DESTEK BU'

"Virüs krizinde iş dünyasına güya destek verecek olan bankalar, vergi ve SGK borcu yoktur yazısı da istiyor. Borcu olmayanın zaten parası da vardır, krediye de ihtiyacı yoktur. Dostlar alışverişte görsün misali lafta destek bu."

'KİMSE KREDİ ALAMAYACAK'

"Bu ay sonunda işletmeler ertelenmeyen Şubat ayı SGK prim ödemelerini nasıl yapacaklar? İş yok, para yok, dışarı çıkmak yok; nasıl olacak? Bu ay sonu zaten büyük çoğunluğun SGK borcu olacak. Kimse de kredi alamayacak."

'KIRMIZI ÇİZGİ YEMEMİŞ BÜTÜN ESNAF YARARLANMALI’

Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, devletin bu zor şartlarda sağladığı imkanda esnafın borçlarına bakmaması gerektiğini söyledi. Kırmızı çizgi yememiş olan bütün esnafın kredilerden yararlanması gerektiğinin altını çizen Bacak, “Verilmesi vaat edilen kredilerde esnafın borcuna bakılmamalı. Çünkü bankadan ya da kooperatiften kredi kullanmayan esnaf bulamazsınız. Eğer evrakları tamsa ve daha önceden kırmızı çizgi yememişse bütün esnaflarımız bu imkanlardan yararlanabilmelidir. Bağ-Kur, SGK borcu olmayan bir esnaf yoktur. Banka bu tip şartlar koyarsa o krediyi zaten kimse alamaz” dedi.

‘SİCİL AFFI GÜNDEME GELMELİ’

Kriz Kredisi ve şartlarının dışında sicil affının da gündeme gelmesi gerektiğini belirten Bacak şunları söyledi: “Onun dışında bu krediyle birlikte en önemlisi sicil affının bir an önce gündeme gelmesidir. Bu affın bir an önce çıkması lazım. Belki esnaf bu alacağı 25 bin TL’lik kredi ile başka bankadaki ya da kooperatifteki borcunu kapatacak. Sicil affı çıkmazsa bu kolaylıklardan hiçbir esnaf faydalanamayacak."

‘BU ŞEKİLDE DESTEK DEĞİL ANCAK KÖSTEK OLUNUR’

Sadece Türkiye’de değil dünyada olağanüstü bir hal olduğunun altını çizen Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, bu gibi durumlarda devletin vatandaşın yanında olması gerektiğini belirtti. Dahaoğlu, “Sadece Türkiye’de değil, dünyada olağanüstü bir durum var. Böyle durumlarda devletler vatandaşa yardımcı olmak zorunda. Bu krizden bütün sektörler etkilendi. Hepimiz mağduruz. Olağanüstü bir durum söz konusu. Bu şekilde destek değil ancak köstek olunur. Bu şartların iyileştirilmesi ve burada vatandaşa, esnafa yardımcı olmak adına bu şartların hafifletilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

‘BU KREDİLER HEPİMİZE CAN SUYU OLACAK’

Devlet tarafından bu dönemde vatandaşa sağlanan kredilerin çok önemli olduğunu vurgulayan ve herkese can suyu olacağının altını çizen Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, "Hepimiz ekmek veriyoruz. Üretim durdu ama bizler istihdamı bozmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu dönemde devlet tarafından sağlanacak olan krediler hepimize can suyu olacak. Bütün çalışanlarımızın SGK ödemelerini ve maaş ödemelerini bu şartlar altında da yerine getirmek için çabalıyoruz. Genelgeler yavaş yavaş yayınlanıyor. KGF henüz açılmadı ve açıldığı zaman ciddi bir destek olacak. Çünkü dediğim gibi üretim ciddi oranda durdu. Yayınlanacak olan tam genelgeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BELLİ BİR SÜRELİĞİNE DE OLSA SİCİL AFFI GELMELİ’

Esnafın sicil affından dolayı mağdur olması durumunda hiçbir krediden yararlanamayacağını ve bunun ciddi sonuçlar doğuracağını belirten Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar, “Sicil affından dolayı insanlar mağdur olacaksa bu insanlar zaten kredilerden yararlanamazlar. Bunun bir anlamı kalmaz. Şu andan itibaren belli bir süreliğine de olsa sicil affının getirilmesi lazım ki bu insanlar kredilerden yararlanabilsin. Zaten işletme başına 25 bin TL kredi verilecek. Buna da koydukları şartlar çok ağır. Konuya ilişkin tepkilerden sonra yeni düzenlemelerin geleceğine inanıyorum. Koronavirüs mücadelesinde insanlar hem önlemlerini alıyor hem de istihdamı ayakta tutmaya çalışıyor. İşletmeleri ayakta tutabilmemiz için çalışanlarımıza iş verebilmeliyiz. Eğer dışarıdaki bütün dükkanlar kapatılırsa çalışanlar ne olacak? Bu olayda dışarıda da dinamik bir şekilde yapının güçlendirilmesi lazım” diye konuştu.

‘TARIM KREDİLERİ ERTELENMELİ’

Yayınlanan ekonomik pakette tarımla ilgili düzenlemenin olmadığını ve bu konudaki raporlarını sunduklarını belirten Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, geçtiğimiz yıl meydana gelen afetlerden sonra ertelenmeyen kredilerin koronavirüs sonrası ertelenmesi, Bağ-Kur primlerinin düşürülmesi ve bu dönemde üreticilerin sağlıktan yararlanabilmesi konusundaki çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Göktepe, “Üzerinde durduğumuz konu kredilerin ertelenmesi. Tarımsal kredilerinde şimdilik bir erteleme yok. İkincisi de Tarım Bağ-Kur’larının düşürülmesi. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı da yaptık. Rapor halinde de gönderdik. Bizim çalışmalarımız tarım kredilerinin faizsiz olarak 1 sene ertelenmesi yönünde. Bildiğiniz üzere koronavirüs salgını öncesinde bu bölgelerde afetler de olmuştu. Özellikle Antalya ilinin doğu bölgesinde ciddi anlamda afetler meydana gelmişti ve kredilerde bir erteleme olmamıştı. Bu ertelemenin koronavirüs ile birlikte ivedi bir şekilde yapılması hususunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sonrasında Tarım Bağ-Kur’u ödeyen 300’e yakın üreticimiz var. Bu üreticilerimizin kendilerinin ve ailelerinin ya da bakmakla yükümlü oldukları 65 yaş üstü aile bireylerinin mağdur olmamaları için 950 TL olan prim ödemelerinin düşürülmesi yönündeki talebimizi ilettik. Bunun 500 TL’ye çekilmesini talep ediyoruz. Ayrıca üreticilerimizin bu süreci atlatana kadar sağlıktan yararlanabilmelerini istiyoruz.

‘KAMYONCULAR KONTAK KAPATTI’

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hal saatlerine yapılan düzenlemenin ve İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerden mal kabulünün olmamasının ileride daha ciddi sonuçlar doğurabileceğinden endişe ettiklerini belirten Göktepe, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi: “Tedbir amaçlı Alanya Hali’nde çalışma saatleri 07.00-19.00, Payallar ve Konaklı Halleri 08.00-20.00 saatleri arasında kısıtlandı. Mal kabulleri de bu saatlerde olacak. Dernek başkanlarımızla birlikte aldığımız bu kararımızı üyelerimizle paylaştık. Nisan ayının girmesiyle birlikte ve ilerleyen zamanlarda havanın da ısınmasıyla çok daha fazla ürün artışı olacaktır. Bu da hale yansıyacaktır. Ancak ülkemiz içinde malların çekildiği İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerden bu dönemde mal kabulünü yapamamaları komisyoncu arkadaşlarımızı ne yazık ki zora sokuyor. Antalya’nın batı kısmında kamyoncular kontak kapatmış durumda. İlerleyen zamanlarda seradan ya da bahçeden toplanan malları hale götüremeyecek duruma gelmekten çekiniyoruz. İnşallah öyle bir durum yaşamayız. Mesela yeni çıkacak olan ürünlerden salatalık şu anda ciddi anlamda tonaj veriyor. Bunların serada kalması üreticinin belini bükecektir. Belki şu anda kimse borcuna sahip çıkmıyor ve diğer ticari durumlardan dolayı ödeme yapmıyor. Ama bu süreç illaki bir gün Allah’ın izniyle geçecek. Sonra herkes alacağını istemeye gidecek. Biz bu durumların olumsuz noktalara gelmemesi için çalışıyoruz.”

‘DEVLETİN BÜTÇESİ YETMEZ’

Ülke genelinde 5 milyon esnafın olduğunu belirten Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, her bir esnafa 25 bin TL’lik kredi verilmesinin bütçe açısından imkansız olduğunu belirterek,
“5 milyon esnaf var. Bu kadar esnafa belirtilen tutarda kredi verilmesi durumunda devletin bütçesi yetmez. Tabii ki devlet başvuruların içinden dürüst esnafı ayıklayacak. Eğer kredi başvurusunda kendisine SGK ya da Bağ-Kur borcundan dolayı kredi verilmediği söylenirse esnafımız hemen orada beni arayabilir. Çünkü sicil bozukluğundan kredi alamayan esnaf da krediyi alamama nedeni olarak SGK ve Bağ-Kur borcunu gösteriyor” dedi.
Sadece Esnaf Kredi Kooperatifi’ne borcu olan esnafların kredilerden yararlanamayacağını belirten Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, SGK ve Bağ-Kur borcu olan esnafın kredilerden yararlanabileceğini söyledi. Bu konuyla ilgili de bakanlığın çalışmalarının sürdüğünü belirten Demir, “SGK borcu da olsa, Bağ-Kur borcu da olsa esnaf kredi alabilecek. Sadece Esnaf Kredi Kooperatifi’ne borcun olmaması gerekiyor. Bakanlık tarafından bu konudaki çalışmalar da devam ediyor. Banka puanı 1200 TL’den düşük olmayan ve ipotek edebilecek mal varlığı olan her esnaf krediden yararlanabiliyor. Bu kefil durumu da güvence açısından gerekli” şeklinde konuştu.

GÜLŞAH ANAK

Ekli Dosyalar

27 Mar 2020 - 00:19 Antalya/ Alanya- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?