Son araştırma Alanya'ya umut oldu: Hava ısındıkça koronavirüs...

ABD'de yapılan bir araştırma Alanya gibi sıcak bölgeler için koronavirüs hakkında önemli bir sonuca ulaştı

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara şöyle konuştu: 

"Tüm dünyayı etkileyen hastalığın adı COVID-19, neden olan ise koronairüs ve onun da adı SARs-CoV-2. ABD, Maryland Üniversitesi araştırmacıları, SARS-CoV-2'nin, mevsimsel özellik göstereceğini açıkladı. Hastalığın en yoğun olarak görüldüğü siyah halkalar şeklindeki şehirlerde sıcaklığın 5 - 11 derece ve yüzde 50 - 80 nem oranına sahip olduğunda artış olduğunu tespit etti"

Alanya gibi sıcak bölgeler için önemli bir sonuca ulaşan araştırmada koronavirüsün mevsimsel değişimlere olan duyarlılığı gözler önüne serildi. Alanya'da yaz aylarında yaşanan yüksek sıcaklık ve nem oranında bu çalışmaya göre daha az bulaş görülmesi bekleniyor. Bununla birlikte iklimin tek etken olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Kara şu uyarıda bulundu:

"Hava sıcaklığının daha yüksek olduğu ve nem oranının da yüksek olduğu bölgelerde daha az bulaş görülüyor. Havaların ısınmasıyla bulaştırıcılığın azalacağı öngörüsünü destekleyen bu veriler bizim için güzel haber, ancak iklim tek etken değil, lütfen evde olalım, evde kalalım"

26 Mart 2020 Antalya/ Alanya- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?