Alanya'da iş dünyası erteleme bekliyor

Koronavirüs salgını sonrası bankaların mesai saatlerinin kısıtlanmasıyla birlikte çek ve senet ödemelerinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Konuyu Alanya’da iş dünyasının aktif isimleri yorumladı

ÜLKE genelinde koronavirüs salgını sonrası alınan tedbirler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamada bu tedbirler kapsamında bankaların çalışma saatleri 12.00-17.00 arasında kısıtlandırılmıştı. Bu kararla birlikte çek ve senet ödemesi olan ticaret erbabı sürecin nasıl geçeceğini kara kara düşünmeye başladı. Bankaların çalışma saatlerindeki yeni düzenlemenin çek ve senet ödemesi olan işletmecilere etkisini Alanya ticaretindeki aktif isimlere sorduk.

DİM FOX’UN GÜNDEMİNDEYDİ

Fox TV ekranlarında yayınlanan ‘Çalar Saat’ programının sunucusu gazeteci İsmail Küçükkaya da Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in bu konuda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı gündemine aldı. Dim, Fox TV ekranlarına da yansıyan paylaşımında “Bankaların mesai saatleri daraltıldı. 12.00-17.00 saatleri arasında bankacılık hizmeti verilecek. İyi de çeki ve senedi olanlar ne yapacak? İşyeri kapalı, sokağa çıkması doğru değil, çeki kim, nasıl ödeyecek? Bu konuda bir düzenleme yapılmazsa sicili bozulmayan kalmaz” ifadelerine yer verdi.

‘ÖDEMELER ERTELENMELİ’

Koronavirüs süreci ile başlayan krizde temkinli davrananların daha rahat önlerini görebileceğini belirten Alanya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mustafa Durusoy, “Her zaman kalifiye elemanın önemi belirtilirdi. Bu süreçte de kalifiye patronları göreceğiz. Hepimiz ticari faaliyetlerimizde 15-20 gün hatta 1 ayı planlayarak temkinli davranmalıyız. Ticari faaliyetlerimizi temkin üzerinde organize etmeliyiz. İleriye dönük master planı olmayan işletmeleri de çok sağlıklı görmüyorum” şeklinde konuştu. Ay sonuna kadar 10 günlük bir süreç olduğunu belirten Durusoy açıklamasında şunları söyledi: “Şu an için yaklaşık 1 haftadır bir kriz var. Ay sonuna kadar da 10 günlük bir süreç var. Eğer hayat bu şekilde duracaksa nisan ayı ile birlikte daha büyük düzenlemelerin getirilmesini bekliyoruz. O zaman faturaların stoplanması, ödemelerin ertelenmesi piyasayı bu süreçte rahatlatacaktır. İmkan dahilinde ödemelerin ertelenmesi gerekir. Nitekim devlet bankaları bu husustaki adımlarını attı. Ancak çek senet üzerinden bireysel yapılan sistemin durdurulması nitekim dış ayaklarla da bağlantılı olacaktır. Sonuçta yurt içi ve yurt dışı da çalışan firmalarımız var. Yani oralardaki işleyişten alanım olmadığı için çok emin değilim. Nisan ayının beklenip durumun biraz daha gözlenmesi gerektiğine inanıyorum.”

ÖZEL BANKALAR DA ESNAFIN YANINDA OLMALI’

Koronavirüs kriziyle ilgili devlet bankalarının verdiği erteleme kararının birçok esnafı rahatlattığını belirten Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, yaptığı açıklamada özel bankaların da bu süreçte esnafın yanında olması gerektiğini belirtti. Demir, “Sağlığımızdan daha önemli bir şey olamaz. Bu nedenle belirli olan tüm önlemlere uymalıyız. Mühim olan esnafımızın, vatandaşımızın ve bizlerin sağlığıdır. Bu nedenle bu süreci sakin bir şekilde atlatmaya çalışmalıyız. Son açıklanan destek paketinde devlet bankalarının ödemeleri 1 ay erteleme kararı alması bazı esnaflarımızı rahatlattı. Bunun üzerine özel bankaların da ödemeleri ertelemesi hususunda Esnaf Odaları Konfederasyonu Birliği’ne talebimizi ilettik. Esnafımızın bu süreci, sicilini bozmadan, en az zararla atlatması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘ÇEKLER TAAHHÜT TARİHLERİNE GÖRE ERTELENMELİ’

Sürecin bu şekilde devam etmesi halinde bankaların çekleri taahhüt tarihlerine göre ertelemesinin piyasayı rahatlatacağını belirten Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Akın Tabaklar ise şunları söyledi: “Uzun süredir çoğu bankacılık işlemleri internet üzerinden hallediliyor. Onun dışında banka ile birebir görüşülmesi gereken konular da belirtilen saat aralığında halledilebilir. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak bilindiği üzere ödeme konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Hükümet tedbirler kapsamındaki açıklamalarını yavaş yavaş yapıyor. Devlet bankaları bazı ödemeleri erteledi. Özel bankalar da bu süreçte ödenmesi gereken çekleri taahhüt tarihlerine göre erteleyebilir. Tabii bu döngünün sağlanması için de bankaların kredi musluklarını açmaları lazım. Kredilerden yararlanma konusunda da sıkıntı yaşanmazsa bu süre daha kolay atlatılabilir.” (GÜLŞAH ANAK)

23 Mart 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?