Danıştay 'dur' dedi bakanlık olur verdi

ALAKIR Nehri'nde yapımı planlanan Dereköy Hidroelektrik Elektrik Santrali (HES) ve Alakır 2 HES için verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu (ÇED) Gerekli Değildir' raporlarını iptal eden yerel mahkemenin kararı, Danıştay tarafından da onandı. Buna rağmen Dereköy HES için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen 'ÇED Olumlu Raporu' ile inşaat sürüyor

ALAKIR

Nehri Kardeşliği (ANK) üyeleri ve yine bölgedeki köylülerin oluşturduğu Karacaören Doğa Kültür Derneği'nce, DereköyHES ve Alakır 2 HES için Antalya Valiliği'nce verilen iki 'ÇED Gerekli Değildir' raporunun iptali için Antalya İdare Mahkemesi'nde 2010'da yürütmeyi durdurma davası açıldı. Mahkeme, her iki HES için raporları iptal etti. Antalya Valiliği'nce temyiz edilen kararlara bakan Danıştay 14'üncü Dairesi, çevreciler lehine karar vererek yerel mahkemenin iptal kararını onadı. Bu karar üzerine şirketler, bakanlıktan 'ÇED Olumlu' raporu istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dereköy HES ile ilgili başvuru üzerine 'ÇED Olumlu' raporu verdi. Çevrecilerin, bakanlık kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açması üzerine Antalya İdare Mahkemesi, önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, 5 kişilik bilirkişi heyetinin raporu sonrasında yürütmeyi durdurma kararını 18 Temmuz'da bozdu. Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğü'ne başvuran şirket, ertesi gün inşaat izni aldı ve HES yapımına başladı. 'ÇED Olumlu' raporunun iptali için açılan davada süreç devam ediyor. Alakır 2 HES'in yapımını sürdüren firma da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 'ÇED Olumlu' raporu bekliyor.

'BİLİRKİŞİ RAPORU ANTİBİLİMSEL'

Danıştay'ın kararlarını değerlendiren çevrecilerin avukatı Aynur Rüzgar Gökçe, Dereköy HES için Prof. Dr. Kamil Kayabalı, Prof. Dr. Gülen Güllü, Prof. Dr. Latif Kurt, Yrd. Doç. Dr. Cevher Özeren ve Dr. Alper Serdar Anlı'dan oluşan bilirkişi heyetinin verdiği raporun, gerekçesiz ve bölgenin çevresel sit alanı özellikleriyle bağdaşmayan, antibilimsel olduğunu kaydetti. Gökçe, kararın daha önce vadiyle ilgili Prof. Dr. Doğan Kantarcı tarafından ortaya konulan bölgede yapılacak HES'lerin çok büyük çevresel zararlar oluşturacağı yönündeki bilimsel raporlara da ters düştüğünü belirtti.

'ÇOK CİDDİ ZARAR GÖRECEK'

Birçok bitki ve hayvan türü neslinin tükenme tehlikesi boyutunda olduğuna işaret eden Gökçe, “Bilirkişi raporda bölgenin tehlikede veya zarar görebilecek ekosistemler barındırmadığını yazmış. Halbuki daha önce hazırlanan bilimsel raporlara bakıldığında bölgenin bu yüzden çok ciddi zararlar göreceği ortadadır" dedi.

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Danıştay'ın, Alakır'ın Birinci Derecede Doğal Sit Alanı ilan edilmesi gerektiği yönündeki kararının hukuksuz şekilde uygulanmadığına işaret eden Gökçe, Alakır birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmediği sürece HES'lere karşı hukuki olarak davalarla mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

'HUKUKUN DURUMU YOK HÜKMÜNDE'

ANK'den Birhan Erkutlu ise kararlar ve bugün gelinen noktayı, ülkenin trajik hukuk sisteminin bir delili olarak gösterdi. Erkutlu, şöyle konuştu: "İlk davalarımızı, 4 yıl önce 'ÇED Gerekli Değildir' kararına karşı açmıştık. Süreç devam ederken Dereköy HES için 'ÇED Olumlu' kararı alındı. Açtığımız dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı aldırdık. Onu bile uygulamayıp hukuksuzca inşaata başladılar. Suç duyurusunda bulunduk, durmadılar. Bakanlık hemen yeni bir 'ÇED Olumlu' kararı verdi. HES şirketinin sahibi, dava açanlar hakkında 20 milyon liralık 'ihtarname' bile çekebildi. Ülkedeki hukukun durumu yok hükmünde yani. Canı olan, ahlakı, şerefi olan tüm canlıları Alakır'ın intifadasına davet ediyoruz."

19 Ağu 2014 - 18:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?