İran ABD ile müzakere ihtimalini reddetti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Müzakere ihtimali yok. Müzakere çağrısından önce ABD uluslararası kurallara uymalıdır" dedi

İRAN Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin  nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra ortaya çıkan gerilimin iki taraf için  intihar olduğunu ancak Washington'la nükleer müzakere ihtimalinin olmadığını  söyledi. Japonya'nın NHK televizyonunun haberine göre, resmi temaslar kapsamında Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Zarif, Tahran ve Washington arasındaki gerilimle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

İran'ın nükleer programı ve iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi  için ABD ile müzakere ihtimalinin sorulması üzerine Zarif, "Hayır, (ABD ile)  müzakere ihtimali yok. Müzakere çağrısından önce ABD uluslararası kurallara  uymalıdır. Nükleer anlaşmayı kendisi ihlal etti." dedi.

"Gerilim her iki taraf için intihardır"

Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra ortaya çıkan  gerilimi, "her iki taraf için intihar" şeklinde niteledi.Japonya'nın nükleer anlaşmanın korunması konusunda herhangi bir eylemde bulunmadığını söyleyen Zarif, "ABD'nin uyguladığı yaptırımlar ekonomik terördür. Buna izin vermek de ekonomik teröre yardım etmek olacaktır. Her ülke İran'dan petrol alabilme imkanına sahip olmalıdır." diye konuştu.

Japonya ziyaretinden önce bu hafta sırasıyla Türkmenistan ve  Hindistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren Zarif'in yarın da Çin'e gitmesi  bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump,  geçen hafta Beyaz Saray'da yaptığı  açıklamada, İran yönetimine nükleer programı terk etmesi konusunda görüşme  çağrısında bulunmuş, diğer yandan da iki ülke arasındaki yüksek gerilim dikkate  alındığında askeri çatışmayı da muhtemel gördüğünün mesajını vermişti.

Nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin oldukça  kötüleştiğini belirten Trump, "Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar, oturup  konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını  istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona  getirebilir. İran'a zarar vermek istemiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

İran lideri Ali Hamaney de Trump'ın müzakere çağrısını, "ABD bugünkü  tavrını sürdürdükçe müzakere zehirdir. Bugünkü ABD hükümetiyle yapılacak  müzakere, iki kere zehirdir." ifadeleriyle reddetmişti.

Trump daha sonra Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Eminim ki  İran yakında (bizimle) konuşmak isteyecek." ifadelerini kullanmıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani  ise Trump'ın tehdit ve diplomasi mesajlarına, "ABD ile bir müzakere olmayacak ve  Amerikalılar İran'a yönelik askeri bir girişime cüret edemeyecek." sözleriyle  cevap vermişti.

ABD-İran gerilimi

Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan  çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan  yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu  "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8  Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya  başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler  alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

16 Mayıs 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?