Alanya'da turizmdeki tecrübesini kitaba aktardı

Alanya'da 18 yıldır çalıştığı turizm sektöründe yaşadıklarını ve şahit olduklarını 'Bir Parça Hayat' adlı kitapta topladı

Erkan UYSAL

TURİZM sektöründe 18 yılı geride bırakan Suzan Aydemir Büyük 'Yazmak her daim hayalimdeydi' dedi. Sektörde yaşadıklarını ve şahit olduklarını 'Bir Parça Hayat' adlı kitapta toplayan Büyük, böylece Alanya'ya olan vefa borcunu da ödediğine inanıyor. Kitabında turizm sektöründe yaşanan zorlukların yanında ilginç yaşanmış olaylara da yer veren Büyük, Alanya halkını kitabına sahip çıkmaya davet etti.

- Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Anadolu'nun şirin bir şehri olan Alanya'da 1982 yılının mayıs ayında dünyaya geldim. Eğitim hayatıma 5 yaşında başladım. Orta ve lise eğitimimi Alanya'da tamamladım. Turizmi aklımdan dahi geçirmediğim ve mesleki tercihlerin sınırlı olduğu o yıllarda yetiştiğim çevrede oluşturulan baskıcı zihniyetin oluşturduğu 'Her kız biçki dikiş bilmeli' düşüncesiyle lisede hazır giyim ve konfeksiyon eğitimi aldım. Okul diplomamı alabilmem için zorunlu olan bir aylık staj eğitimimin ardından stajımı tamamladığım aynı tekstil atölyesinde ücretli çalışan olarak iş hayatına girmeyi denedim. Ancak bir yıl çalıştığım tekstil sektöründe ruhuma hitap eden mesleğin bu olmadığını anlayınca ilerideki iş hayatımda zevk alarak yapmayı hedeflediğim farklı bir meslek arayışına yöneldim.
O yıllarda Hizbullah denen terör örgütünün ülkede yarattığı korku sebebi ile eğitim dahi olsa ailem, farklı şehirlere gitmeme izin vermeyince ben de uzaktan örgün eğitim sistemi sayesinde hem eğitimime devam edip, bir yandan da genç yaşta şimdiki mesleğim olan turizm sektöründe iş hayatına yöneldim. Yolu yarılamış olarak çikolata kokulu iki evlat sahibi bir anneyim.
'HAYAT NOTLARDAN İBARET DEĞİL'
- Kitabınızda önce dikişle ilgili eğitim aldığınızı belirtmişsiniz. Gençlere meslek seçiminde neler önerirsiniz? 

Büyüdüğüm çevrede meslek seçiminde beni yönlendirebilecek kimse yoktu. Kendimi teselli etmek adına tecrübe diye adlandırdığım ve yazık ki telafisi olmayan kaybolan yıllarım kaldı geriye. Bu sebeple ben, severek yaptığım bu mesleğimi deneme yanılma yoluyla öğrendim. 
Günümüzde ise eğitim sistemi ne yazık ki gençleri ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirerek değil, sadece testlerden yüksek puan almaya yönlendirilerek eğitiyor. Oysa gerçek hayat sadece notlardan ibaret değil. Kişinin meslek seçiminde sevdiği ve yeteneği olduğu mesleği tercih etmesini ve bu alanda kendini yönlendirilmesinin doğru olduğunu düşünenlerdenim. Bu yüzden tavsiyem hangi meslek olursa olsun seçtiği mesleğin zevk duyacağı meslek olmasıdır. Böylece karşılaşacağı zorluklar hem kişiyi yormaz, hem de her daim daha iyisini yapmayı tetikler. Tercih yapmadan önce mesleğin artılarını ve eksilerini, Türkiye deki iş olanaklarını, yaşam kalite dengesini göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim. Aksi takdirde  etrafımızda birçok genç gibi diplomalı, yıllarını boşa harcadığını düşünen, ruhunda derin yaralar açılmış işsizler ordusu kalır geriye.

- Turizm sektörünü neden seçtiniz? 

Alanya'da doğup büyüyen birisi olarak bu mesleği seçmem Alanya’daki iş sahası seçeneklerinin sınırlı olmasından dolayı. Şayet Alanya'da yaşamayı planlıyorsanız, hangi meslek olursa olsun, hatta çoban dahi olsanız turizm geliri sizi etkiler. Örneği küçümsemek anlamında değil, iki mesleğin birbirinden uzaklığını vurgulamak için belirttim.

'YAZMAK HER DAİM HAYALİMDEYDİ'
- Böyle bir kitabı yazma sebebiniz nedir? 

Bu kitabı yazmamdaki amacı tek bir nedene bağlayamam. Öncelikle yazmak benim her daim hayallerimde olan bir şeydi. Ancak bu düşüncemi emeklilik yıllarıma saklıyordum. Bir gün çalıştığım işyerine ünlü yazar Canan Tan ile ortak arkadaş olduğumuz, şimdilerde ise iyi dost olduğum bir yazar geldi. Turizmden farklı olan yayıncılık sektörüne ait bilgi edinmek adına yaptığımız sohbette, yapmayı düşündüğüm hayalimden bahsettim. Kendisi beni biraz cesaretlendirerek 'Yazmak için illaki emekliliği beklemeye gerek yok' dedi. Onun da yönlendirmesi yazmaya başlamamda ilk etken oldu. 
'MESLEĞİMİZDEKİ ZORLUKLARA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİM'
Ancak yazmayı düşündüğüm diğer kitapların arasından yazmaya Alanya turizm anıları ile başlamayı tercih etmemin sebebi şunlara bağlı:
Birinci neden, 18 yıllık geçmişimin olduğu turizm otelcilik sektöründe hala aktif olarak çalışıyorum. Çalıştığım kurumu temsilen gerek bakanlığın yaptığı ve sektördeki dernek toplantılarına sıklıkla katılıyorum. Toplantılarda Alanya tanıtımı ile hemfikir olduğumuz konu her zaman ‘Daha başka ne yaparak Alanya’nın ismini daha çok insana duyurabiliriz olmuştur. Yaşanmış anıları yazdığım toplamda 37 bölümden oluşan ‘Bir Parça Hayat’ kitabını yazarken her bölümde Alanya isminin geçmesine özen gösterdim. Hatta yayın aşamasında görüştüğüm yayınevlerinin birisinden ret cevabı almamın nedeni Alanya isminin çok sık geçmiş olması idi. Bu durum yayınevi için negatif gibi görünse de aslında hedefim için doğru yolda olduğumun ispatı idi. 
İkinci neden, dışarıdan bakıldığında anahtar alıp vermek gibi algılanan mesleğimizdeki zorluklara ve güzelliklere farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek istemem. Üçüncü neden, dönem dönem staj için üniversitelerin turizm bölümlerinde okuyan öğrenciler çalışır otellerimizde. Teorik olarak tüm bilgilere sahip olmalarına rağmen iş hayatına başlayınca teori ile pratikteki farkı görüp bocalama yaşıyorlar. Meslek liselerinde veya üniversitelerde bu bölüm öğrencilerinin 'Bir Parça Hayat' kitabımızı okuyarak meslek hayatına 1-0 önde başlamalarını istememdir.
 
- İkinci bir kitabınız daha yolda mı?

 
İkinci kitabım roman formatında olacak ve çalışmaları devam ediyor. Ancak basım için ikisinin arasında biraz zaman geçmesini, başlangıç olarak Alanya’mızın ve ismimin tanınmasından sonra basıma geçilmesini planlıyorum. Çünkü 'Bir Parça Hayat' çok yeni ve mayıs ayı itibari ile raflarda yerini aldı.

'HAYALPEREST OLARAK NİTELENDİRİLDİM'
- Kitap yazma sürecinde size en çok kim destek oldu? 

Bu konuda kitap yazma fikri kafamda netleşince etrafımda birkaç yakınım ile paylaştım. Ancak eşim de dahil olmak üzere beni biraz hayalperest, ayakları yere basmayan birisi olarak nitelendirdiler. Bu sebeple ta ki kitabımı elime alıncaya kadarki süreçte tepkileri görmek için hikayeleri okuduğum kişilerin dışında pek kimse bilmiyordu.
'HERKESİN HAYATINI BİR PARÇA ÖZETLEMEK İSTEDİM'

- 'Turizm ve Alanya’yı tanıtan bir kitap' diyorsunuz ama neden kitabın başlığı turizmi çağrıştırmıyor? 

Kitabı yazarken kullandığım başlık ‘Bir Resepsiyonistten Organik Anılar’ idi. Ne yazık ki Türkiye’de okur kesimin tercihi daha çok ilişki içerikli konular. Yayıncının bana önerisi 'Bir Resepsiyonisten Organik Anılar' başlığını kullanmam halinde kitabın içeriği ne kadar iyi olursa olsun, tercih oranının azalabileceği yönündeydi. Bu sebeple ‘Bir Parça Hayat’ diyerek aslında herkesin hayatlarından bir parçayı özetlemek istedim. Zira Alanya'da bırakın her memleketi, neredeyse her milliyetten insanla karşılaşmak mümkün.

'İLGİNÇ OLAYLARI NOT ALMIŞTIM'
- Çalıştığınız otellerde yaşananları mı not aldınız?  Yoksa uzun bir zamanın ardından düşünüp hatırlayarak mı yazdınız? 

Bir kısmı unutulması mümkün olmayan yaşanmışlıklar idi. Yazma fikrim oluştuktan sonra sezonu tamamladığımızda o yıla ait ilginç olayları not almıştım.
'NEGATİF TEPKİYLE KARŞILAŞMADIM'
- Kitabınız nasıl tepkiler aldı? 

Yayınevleri ile görüşmeden önce yazdığım bazı yaşanmışlıkları farklı sektör ve kesimden insanlara okuyarak gözlemledim. Negatif bir tepki ile karşılaşmadım. Genel olarak aldığım en çok tepki güldürme, düşündürme ve biraz da hüzünlendirmenin yanında ‘Hadi canım, bu kadar da olmaz’ idi.

- Hangi kitapevlerinde kitabınızı bulabiliriz? 

Alanya'da Ergün Kırtasiye (512 22 92), Özkan Kitap Evi (513 89 20), İşler Akademi (0553 909 89 44), Çınar Kitap Evi (519 10 94) Elips Kitap (513 12 14) 
şu an satışta olan kitap evleri. Kitabım D&R, Kitap Yurdu, Türkiye’de yapılan kitap fuarlarındaki Papillon standında satışa sunuldu. 
'KİTAPTAKİ TÜM OLAYLAR YAŞANDI'

- Kitabın içindeki tüm olaylar gerçek mi? Bu olaylardan sizi en çok hangisi etkiledi?

Kitabın içindeki tüm olaylar yaşanmış olaylar. Özel hayatın gizliliği ilkesi gereği isimleri değiştirerek ve işyeri ismi belirtmeden kaleme aldım. Beni en çok etkileyen olay ise, on birinci bölüm ‘Kader Oyunu’dur. Kitabı okuma fırsatı olmayan için 'Kader Oyunu'nun özeti şöyle: 'İkinci Dünya Savaşı, Nazi Almanya’sında başlarında insanlığını kaybetmiş Alman askerleri tarafından dondurucu bir gecede annesi, babası, kardeşi, kendisi ve yüzlerce insan ile birlikte tren vagonlarına bindirilip toplama kamplarına gönderilirken, uzun süren yolculuk sırasında acıkıp ekmek istediği için kardeşinin nöbet tutan Alman askerleri tarafından hareket halindeki trenden atılmasıydı. Anne ve babası kamplardaki yapılan zulümlere dayanamayıp ölmüş. Savaş bitince de kardeşini çok aramış ama bulamamış. Tabi birbirinden habersiz her ikisinin aynı zaman diliminde ve aynı mekanda tatil yaparken, Tanrı'nın bize verdiği görevle mucizeler şehri Alanya’da kavuşmaları ile ayrılıkları son bulmuştu.

'PERSONEL SEKTÖRDE TUTULMALI'
- Kitabınızda anlatıldığına bakılırsa yabancı dil bilen kalifiye eleman konusunda eksiklikler olduğu görülüyor. Bu nasıl aşılabilir? Yabancı dil öğrenmeyle ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?  

Alanya’nın imajını düzeltebilmek için kalifiye elemanı korumak kollamak, hak ettiği ücreti vermek ve sektörden çıkmasını caydırıcı imkânlar sunmak gerekir. Çünkü bilhassa aile geçindiren insanlar 6 ay çalışıp 6 ay işsiz kalmaktan yoruldu. Az da olsa farklı istikrarı olan sektörlere kaymakta.

'EĞİTİM UYGULAMA İLE DESTEKLENMELİ'
- Turizm meslek liselerindeki eğitimle ilgili neler söylemek istersiniz? Eğitim tek başına yeterli mi?

Eğitim tabiki önemli ancak bu mesleği seçenlerdenseniz mutlaka eğitimin uygulama ile desteklenmesi gerekir. Zira yaşadığımız gerçek olayların kitaplardan öğrenilmesi zor. Ancak yaşayarak mümkündür.

'YERLİ MİSAFİRLERDE ARTIŞ YAŞANIYOR'
- 'Eskiden tatil lüks sayılırdı' demişsiniz. Son yıllarda yerli vatandaşlar da tatile yöneliyor. Bu lüks algısı kırıldı mı? 

Ailelerde ekonomik gücün iyileşmesi, cazip fiyatlar, yoğun ve stresli hayat temposundan kaçmak istemeleri sebebiyle artık tatil bir lüks olmaktan çıkıp, bir ihtiyaç haline geldi. Bu sebeple  yerli misafirlerimizde artış yaşanıyor.

'FİYAT-KALİTE DENGESİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN'

- Tatile çıkacaklara neler önerirsiniz?

Erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmelerini, özellikle en yoğun olan bayram dönemlerinde mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalarını, gideceği tesisi belirlerken konaklayan diğer kişilerin yorum ve tavsiyelerini incelemelerini öneririm. Ve bir de mutlaka fiyat-kalite dengesini göz önünde bulundurmalarını öneririm. Çünkü unutulmamalı ki hangi sektör olursa olsun  her ürün ve hizmetin bir maliyeti vardır.

'GZP ALANYA İÇİN NİMET'

- Gazipaşa-Alanya Havalimanı (GZP) Alanya turizmini nasıl etkiledi? 

Gözünüzü kapatıp sadece hayal edin. Üç bin kilometrelik yolu üç saatte geliyorsunuz ancak yüz yirmi kilometreyi beş saatte aşamıyorsunuz. Tepenizde kırk beş dereceyi bulan bunaltıcı bir hava. Siz istemez misiniz uçağınızdan iner inmez yarım saat sonra otelinize varmayı? Bu sebeple Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun desteği ile daha da iyileştirilen GZP, Alanya’mız için bir nimettir. Alanya'da yaşayan herkes için olumlu. Sadece daha büyük uçakların inebilmesi için biraz daha büyütülmeli.

'EN UCUZ FİYATLARI ALANYA'DA BULABİLİRSİNİZ'

- Alanya'da oteller ucuz mu? 

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki arama motorlarında en ucuz fiyatları rahatlıkla Alanyamızda bulmanız mümkün.

'CESUR GİRİŞİMCİLERE GÖREV DÜŞÜYOR'
- Alanya'da her yıl yatak sayısının arttığını görüyoruz. Bu da otel fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor. Otel sayısının artması hakkında neler söylemek istersiniz?

Bana göre bakanlık bu konuda biraz duyarsız davranmakta. Bölgelere göre arz-talep dengesini gözetmeksizin otel yatırımına izin veriliyor. Burada cesur girişimcilere görev düşüyor. Turizm sektöründe yatırım yapmayı düşünenler mutlaka piyasa analizi yaparak yatırımlarına yön vermeli. Bozulan arz-talep dengesi sonucu, 4 ay açık, 8 ay kapalı milyon dolarlık tesisler ne yazık ki ekonomide aktif rol sağlamadıkça koca bir beton yığını olmaktan daha başka bir anlama gelmez.

'ALTYAPI OLMADAN İŞLETİLİRSE BATAR'

- Bir taraftan da satılık otel sayısı artıyor. Acaba Alanya'da otelcilik biraz amatörce mi yapılıyor? 

Genel olarak hangi sektör olursa olsun, eğitim almamış veya sektör ile ilgili bilgi birikimi, altyapısı olmayan kişilerce işletilen işletmeler kaybetmeye her daim mahkûm. 
'ÖDEME YAPILAN ÇOK BİRİM VAR'
- Otel sahiplerinin çok sayıda vergi ödediğini belirtmişsiniz.

Vergi sadece KDV, ÖTV gibi algılanmamalı. Dolaylı yoldan ödeme yapılan çok fazla birim var ancak kitabın formatına uygun olmadığı için, ayrıca bu sektöre girmeyi düşünenlerin gözünü korkutmamak adına ‘Bir Parça Hayat’ kitabımda bunların çok az kısmına değinebildim.

'ANAHTAR ALIP, VERME OLARAK ALGILANIYOR'

- Otel denilince akla dört duvar arasında eğlencenin geldiğini söylüyorsunuz. Otel algısı bu mu?

Genel kanı böyle olmakla birlikte kişiye göre değişir. Örneğin iş amacıyla seyahat ediyor ve otelde konaklıyorsanız, daha çok anahtar alıp vermek olarak algılanır mesleğimiz.

'YENİ NESİLLE ALGI KIRILDI'

- Avrupalı turistlerin Ruslarla aynı otelde kalmak istemedikleri söylenir. Bu gerçek mi? 

Kitabımın ilk hikâyesi olan ‘Bedava Cennet’ şöyle başlar: "Bugün bile geçmişte yaşanan gerilim dolu olaylar, tarihin tozlu sayfalarında kalmaz, nerede olursanız olun 'Nerelisiniz?' cümlesinin ardında yatan gizli mesaj kişilerde 'iyi insan-kötü insan kimliğine bakılmaksızın yargılama sürecini yaşatır hale geldi." Günümüzde eğitim almış ve kültürler arasındaki geçişe entegre olmuş olan yeni nesillerle birlikte bu algı kırılsa da, o zorlu yılların izleri zihinlerinde kodlanmış kişiler için oluşmuş algı doğru.

-  Müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışıyorsunuz ama garip isteklerde bulunan müşteriler de bulunduğunu yazmışsınız. Bu durumları nasıl aşıyorsunuz?

O da bizim meslek sırrımız.

'GÜVENLİK HER ŞEYİN ÜZERİNDE GELİR'

- Turizmin güvenliğe bağlı olduğunu söylüyorsunuz. Bu konuda vatandaşlara ve turizm çalışanlarına düşen görevler neler? 

Güvenlik bir ülke sorunudur. Pamuk ipliğine bağlı sektörümüzde her şeyin üstünde gelir. Ne kadar iyi ve kaliteli hizmet sunarsanız sunun, turist kendini güvende hissetmediği yere gitmez. 'Bir Parça Hayat’ kitabımda' Korsan Oteller' hikayem biraz da güvenlik konusuna değinir. Bu nedenle güvenlik bir bütün olarak algılanmalı ve kişiselleştirilmemeli.

'ALANYA TURİZMİ S.O.S. VERİYOR'

- Alanya'da otelciliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz? 

Son birkaç yılda yaşanan negatif olaylar sonucu Türkiye turizminde oluşan negatif algının, mevcut koşullar değerlendirildiğinde en az üç yıl daha düzeleceğini sanmıyorum. İtibar sahibi kişilerin çeklerinin yazılması, geri dönmeyen kredi ödemeleri ve otellerin sürekli el değiştirmeleri, stres altında sağlığını kaybetmiş hayatlar, aslında gören gözler, algılayan beyinler için çok şey ifade ediyor. Her meslekte bir kırılma noktası vardır. Ve bana göre Alanya turizmi S.O.S. vermekte.

'SEKTÖRDEN ÇIKAN BİRİ BİZİ ANLAR'

- Turizm Bakanlığı'nın oteller konusunda yapması gereken bir şeyler var mı? 

‘Tat kızın dilinden en iyi anası anlar’mış. Bu sebeple bizlerin dilinden, yaşanılan sorunlardan en iyi yine sektörden çıkma birisi anlar. Bacasız sanayimizin iyileştirilmesinde, kültür ve turizm temsilci kadrosunun yeniden yapılanmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

'VEFA BORCUMU ÖDEMEK İSTEDİM'

- Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Hepimiz bir zincirin halkasıyız. Ne kadar güçlü olursak olalım gücümüz en zayıf halkamızın gücü kadardır. ‘Bir Parça Hayat’ta Alanya adını özellikle belirtmemin nedeni 18 yıl hizmet verdiğim, ekmek yediğim şehrime vefa borcumu ödemek ve çorbada benim de tuzumun bulunmasını istemem. Bu sebeple Alanya halkımızı kitabımıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Herkes okumalı, okutmalı ve Alanya'mızın ismini duyurmalıyız.

15 May 2017 - 22:41 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Galatasaray - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?