Asgari ücretle çalışmayanlar ne kadar zam alacak?

Çalışanların maaşlarına zam geliyor. Yeni yılda asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması halinde, şirketler de maaş artış senaryoları üzerinde çalışmalara başladı. Türkiye'deki 517 şirket üzerinde yapılan bir araştırmaya göre asgari ücretin artmasıyla şirketler çalışanlarının maaşlarına ortalama yüzde 11.7 zam yapacak

ASGARİ ücret ile birlikte çalışanlara bir zam müjdesi daha geldi.

Asgari ücretin 1300 liraya çıkarılacak olması iş hayatında ücretlerin tamamında domino etkisi yaratacak.

Bu konu üzerinde birçok farklı senaryo hazırlayan şirketler, çalışanlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

Global insan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group Türkiye tarafından kasım ayında 517 şirketin katılımıyla "Olası asgari ücret değişiminin etkileri" başlıklı bir araştırma gerçekleştirildi.

Şirketlerin, asgari ücretin artması halinde mevcut ücret politikalarını nasıl değiştireceklerine ilişkin soruların yanıtlarının arandığı araştırmanın sonuçlarına göre, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması halinde yerli sermayeli şirketlerde ortalama yüzde 11,9, yabancı sermayeli şirketlerde ise yüzde 11,3 zam olması bekleniyor.

Araştırmaya katılan yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 24'ü alternatif bir bütçe için çalışırken, yerli sermayeli şirketlerin yüzde 44'ü ise asgari ücret artışı için hazırlıklarını yapmış durumda.

Böylece araştırma sonuçları Türk şirketlerin, yabancı sermayeli şirketlere göre konuya daha hazırlıklı olduğunu ortaya koyuyor.

Ocak 2016 asgari ücret artışı sonrası, 'mavi yaka' kadrolarda ortalamada yüzde 17,1'lik bir artış öngörürken, idari personelde yüzde 12,8, uzman kadrolarda yüzde 10,1, yönetim kadrolarında yüzde 9,6 ve üst yönetim kadrolarında yüzde 8,7'lik artış senaryoları üzerinde çalışıyor.

Asgari ücret değişiminden en çok etkilenecek sektörlerin, saha çalışan sayıları yüksek olan perakende, çağrı merkezi, profesyonel hizmetler ve lojistik sektörler olacağı tahmin ediliyor.

16 Aralık 2015 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.