Syedra'nın yüzey araştırması yapıldı

Tarihi Syedra Antik Kenti'nde altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla arkeolojik kazılara başlanacak

UŞAK Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birol Can, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven'i makamında ziyaret ederek Syedra Antik Kenti yüzey araştırması hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Can, Kaymakam Tanrıseven'e verdiği bilgilerde Syedra Antik Kenti'nin ilk sezon yüzey araştırmasının 16-28 Ağustos tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü adına gerçekleştirildiğini söyledi. Doç. Dr. Can "Tespitler ve harita çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda bizlere Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü, Alanya Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nin (ALTİD) çok büyük destekleri oldu. Önümüzdeki yıl altyapı çalışmaları tamamlanırsa arkeolojik kazı çalışmalarına da başlamak istiyoruz" dedi.

'TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK'

Kaymakam Tanrıseven de, Alanya’nın son derece önemli bir kültür ve turizm varlığı olan Syedra Antik Kenti'nin yüzey araştırması sonrası yapılacak kazıyla tarihin gün yüzüne çıkacağını ifade etti. Tanrıseven "Syedra Antik Kenti kazısını önemsiyoruz. Alanya kültür turizmi için bir destinasyon olsun istiyoruz. Alanya Kaymakamlığı olarak gerekli her türle desteği vermeye hazırız" şeklinde konuştu. Alanya Kaymakamlığı'nca Alanya ve çevresinin Kültür Turizminin geliştirilmesi amacıyla yürütülen projeler arasında bulunan syedra antik kenti düzenleme çalışmaları kapsamında bilimsel verilerin toplanması açısından bu çalışma önem arz ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alanya Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ile Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nce hazırlanıp Koruma Bölge Kurulu tarafınca onaylanan yürüme yolları düzenleme işi de projenin bir diğer uygulaması olup, uygulamaya da yakın zamanda başlanacak.

13. YÜZYILA KADAR YAŞAM VARDI

Syedra Antik Kenti, Alanya'ya yakınlığı ve kolay ulaşılabilirliği nedeniyle 

birçok ziyaretçinin gezdiği bir antik kent olma özelliği taşıyor. 1994-1998 yılları arasında Alanya Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafınca yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkan birçok eser bugün aynı müzedesergileniyor. Araştırma sonuçlarına göre, antik kentte M.Ö. 7. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yaşamın devam ettiği belirlendi. Sütunlu cadde, hamam, tapınak, sarnıçlar, bazilika, agora gibi yapılar antik kentin bilinen yapıları arasında yer alıyor.

27 Ağustos 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.