Ve okullar tatil, seferler iptal

İki gündür etkili olan kar yağışı ve fırtına trafik kazalarıyla birleşince ulaşım çileye dönüştü. Bursa-Ankara ve Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak karayolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Çok sayıda uçak ve feribot seferi de olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Bazı illerde eğitime de kar tatili verildi

İKİ gündür etkili olan kar yağışı ve fırtına trafik kazalarıyla birleşince ulaşım çileye dönüştü. Bursa-Ankara ve Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak karayolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. İzmir-İstanbul karayolunda çift taraflı uzun araç kuyrukları oluştu. Çok sayıda uçak ve feribot seferi de olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Bazı illerde eğitime de kar tatili verildi. İstanbul'da öğle saatlerinden itibaren tipi alarmı verildi.

Türkiye ’yi etkisi altına alan kar yağışı ve fırtına, trafik kazaları ve ulaşım çilesini de beraberinde getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre, soğuk hava önümüzdeki bir hafta boyunca etkisini sürdürecek, İstanbul ’da da kar yağışı zaman zaman bugün ve yarın da etkili olacak. Perşembe günü gece saatlerinden sonra etkisini yitirmesi beklenen fırtınanın meydana getirebileceği ulaşımda aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması, kar yağışıyla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

YOLLAR ULAŞIMA KAPANDI

Kar yağışı özellikle şehirlerarası yollarda sıkıntılara neden oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü, kar yağışı nedeniyle bazı yolların ulaşıma kapandığını bildirdi.

Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Balıkesir-Akhisar, Bilecik-Bozüyük, Eskişehir-Kütahya (22. Ilıça mevki), Afyonkarahisar-Kütahya (Pusa mevki), Çerkez-Karabük-Samsun yolu (Kemikli rampası) kar ve tipi nedeniyle trafiğe kapandı.Dursunbey’de 19, Savaştepe’de 7, Sındırgı’da 12, Bigadiç’te 24, Gönen ve Balya’da ise 1’er mahallenin yolları kapandı.

Bursa-Ankara ve Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak karayolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

İzmir’de yeni yıl öncesinde, hava sıcaklıklarında yaşanan düşüş, karı da beraberinde getirdi. Kent merkezinde karla karışık yağmur yağdı. Kentin Sabuncubeli gibi yüksek kesimlerinde ise, yağışlar kara döndü, her taraf beyaza büründü. Zaman zaman etkisini arttıran kar yüzünden, İzmir Manisa yolunda sürücüler, zor anlar yaşadı. Trafik ekipleri, trafiğin kontrollü olarak akışını sağladı. Kara yolları ekipleri de, yolda tuzlama çalışmaları yaptı. Karın zevkini yaşamak isteyen vatandaşlarda, araçlarından inip kar topu oynadı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ekipleri, soğuk ve yağışlı havanın bugün de devam edeceğini açıkladı.

İSTANBUL İÇİN UYARI

İstanbul’da ise kar yağışının bugün gün boyu aralıklarla kuvvetli yağacağı ve fırtına ile birlikte kar yağışının tipiye dönüşeceği tahmin ediliyor. Gece 1920 personel, 908 araç ana arterler ana arter ve meydanlarda görev yaptı. İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 59.58'e ulaştı. Kar kalınlığı Tuzla ve Sultanbeyli'de 8cm'ye ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kar yağışıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde: "İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı sabaha karşı yerini sulu kara bıraktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre kar yağışının bugün gün boyu aralıklarla kuvvetli yağacağı ve fırtına ile birlikte kar yağışının tipiye dönüşeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın poyraz yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde (40 ila100 km/saat) eseceği öngörülüyor" 

BARAJLAR DOLUYOR

"Alınan son yağışlarla birlikte İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 59.58'e ulaşırken 518 milyon m3 su bulunmaktadır.

Istırancalar, Pabuçdere, Kazandere barajlarında doluluk yüzde 100'e ulaşırken, Terkos yüzde 85, Alibeyköy yüzde 83, Ömerli yüzde 62, Büyükçekmece yüzde 35'e ulaştı."

İDO’NUN İPTAL ETTİĞİ SEFERLER

07.00 Yenikapı - Bandırma Hızlı Feribot seferi

07.30 Bandırma - Yenikapı - Bostancı Deniz Otobüsü seferi

08.00 Bursa - Armutlu - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi

09.00 Bursa - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi

BUDO’NUN İPTAL ETTİĞİ SEFERLER

07.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi

08.00 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi

09.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi

09.30 Armutlu (İhlas) - İstanbul (Kabataş) seferi

10.45 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi

12.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi

12.30 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya)

İPTAL EDİLEN UÇAK SEFERLERİ

THY olumsuz hava koşulları nedeniyle, bugün yapılması planlanan bazı iç ve dış seferlerini iptal etti. Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları resmi twitter adresinden yapılan açıklamada, Atatürk Havalimanı’ndan saat 07.00 Ankara, saat 15.45 Adana, saat 16.00 Ankara, saat 17.30 Ankara ile saat 08.15 Cenevre, saat 10.10 Zagreb’e yapılması planlanan karşılıklı seferlerin iptal edildiği duyuruldu.

İŞTE OKULLARIN TATİL EDİLDİĞİ İLLER

BURSA

Bursa’nın Büyükorhan İlçesi’ndeki ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün öğleden sonra ve yarın tatil edildi. İlçeye bağlı 30 köy yolu da ulaşıma kapandı.

ANKARA

Başkent'te, etkili olan kar yağışı nedeniyle buz pistine dönen yollarda işe gitmeye çalışan sürücüler zor anlar yaşadı. Başkent'te yollar buz pistine döndü. Yollarda ilerlemekte güçlük çeken sürücülerin, seyir halindeki diğer araçlara çarpması kaçınılmaz oldu. Kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilememesi için ana arterler ve bazı caddelerde kar kürüme ve yol tuzlama çalışması yapılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, Ankara'da kar yağışı bugün de aralıklarla devam edecek. Başkent'te yollar buz pistine döndü. Yollarda ilerlemekte güçlük çeken sürücülerin, seyir halindeki diğer araçlara çarpması kaçınılmaz oldu. Kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilememesi için ana arterler ve bazı caddelerde kar kürüme ve yol tuzlama çalışması yapılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, Ankara'da kar yağışı bugün de aralıklarla devam edecek. ESKİŞEHİR

Eskişehir’de ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün öğleden sonra ve yarın tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada yoğun kar yağışı nedeniyle Eskişehir’deki ilk ve orta dereceli okulların bugün öğleden sonra ile yarın tatil edildiği belirtilerek şöyle denildi:

“Bölgemizde görülen yoğun kar yağışı nedeniyle 30 Aralık 2014 Salı günü saat 14.00’den sonra ve 31 Aralık 2014 Çarşamba günü tam gün olmak üzere eğitim ve öğretime, 2 Ocak 2015 Cuma gününe kadar ara verilmiştir. Bu doğrultuda, Başbakanlığın 2002/58 Sayılı Genelgesi gereği, olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi engelliler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince izinli sayılacaktır.”

ÇANAKKALE
Çanakkale’de etkili olan kar yağışının getirdiği olumsuz hava koşulları nedeniyle kentteki ilk ve orta dereceli okullar, saat 14.00’den itibaren tatil edildi. Meteorolojik uyarıların ardından Çanakkale’de öğle saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiledi. Poyraz fırtınasıyla birlikte hava sıcaklığının ‘0’ dereceye kadar düştüğü kentte, kar yağışıyla birlikte herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için ilk ve orta dereceli okullar, saat 14.00 itibariyle tatil edildi. Erken tatile çıkan öğrenciler kararı sevinçle karşıladı. Sokaklarda biriken karla oynayan çocuklar, kar topu oynayıp erken tatilin tadını çıkarmaya başladı.

KASTAMONU

Kastamonu’da etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın için okullar tatil edildi. Perşembeden sonra cuma gününün de yılbaşı nedeniyle resmi tatil ilan edilmesiyle kentte eğitim 5 Ocak Pazartesi günü başlayacak.

BOLU

Bolu Valiliği kar yağışı nedeniyle il genelinde yarın ve cuma günü okulları tatil etti. Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları gün boyunca Twitter’dan kar tatili için tweetler atan öğrencilere, ’Sevgili gençler! 5 Ocak Pazartesi gününe kadar iyi tatiller! Size ve değerli öğretmenlerimize şimdiden iyi seneler diliyorum. Ancak bu arada evde ders çalışmayı ihmal etmiyoruz! Tamam mı? Ayrıca bu günlerin yaz aylarında telafi edileceğini de bilmenizi isterim’ yazılı tweeti paylaştı.

Vali Zahteroğulları’nın tweetinin ardından öğrencilerin attığı ilginç sevinç tweetleri dikkat çekti. Öğrenciler, ’Adamsın’, ’Vali amca Allah ne muradınız varsa versin’, ’Vali amca siz beni performans ödevinden kurtardınız. Allah da size mahşerde yardımcı olsun’, ’The Godfather’ ve ’Sizin Allahınıza kurban’ yazılı tweetler attı.

BALIKESİR

Balıkesir’de yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda, yarın eğitime ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışının gece saatlerinden itibaren artarak devam etmesi beklendiğinden, yarın il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi. Yılbaşı ve hafta sonu tatilleriyle de birleştiği için kentte eğitime 5 Ocak Pazartesi günü başlanacak.

KARABÜK

Karabük’ün Eflani ilçesinde dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle bütün okullar tatil edildi. Önümüzdeki günlerde de okulların tatil edilip edilmeyeceğinin yağan karın durumuna göre belirleneceği bildirildi. dremit ilçesinde okullar bölgede etkili olan kar yağışı sebebiyle tatil edildi. Edremit Belediyesi tarafından yapılan anonsla, bölgede etkili olan kar yağışı sebebiyle ilk ve orta öğretim kurumlarının 31 Aralık 2014 tarihinde bir gün tatil edildiği duyuruldu. Öte yandan Edremit ile Çanakkale’nin Yenice, Çan kara yolu akşam saatlerinde hızlanan kar yağışı sebebiye trafiğe kapandı. Yetkililer, şehirler arası yola çıkacak vatandaşların araçlarında mutlaka zincir ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

DÜZCE

Düzce Valiliği’nde yapılan koordinasyon toplantısı ile yoğun kar yağışı nedeni ile okullar 31 Aralık Çarşamba günü bir gün süre ile tatil edildi. Hava koşulları ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre il genelinde tüm okullar tatil edildi. Ayrıca hamile ve özürlü memurlar bir gün süre ile idari izinli sayıldı.

SAKARYA

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş başkanlığında bu akşam yapılan toplantıda, meteorolojik beklentiler de dikkate alınarak ilk ve orta dereceli okulların il genelinde yarın (Çarşamba) tatil edilmesi kararlaştırıldı. Araya yılbaşı ve Cuma günkü idari tatil de eklenince, Sakarya’daki ilk ve orta dereceli okul öğrencileri 5 gün tatil yapacaklar.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Gece en düşük sıcaklık sıfırın altında İzmir’de 4, Manisa’da 6, Aydın’da 2, Bursa ve Balıkesir’de 10, Çanakkale’de 5, Yalova’da 4 ve İstanbul’da 2 dereceye kadar inmesi bekleniyor. Ve ilk kurbanKÜTAHYA’da tansiyon ve bayılma rahatsızlığı olan Nurettin İmrah (57), önceki sabah tavşan avlamak amacıyla Sazak Mahallesi Atışalanı mevkisindeki dağa gitti. İmrah, dün akşam saatlerinde ailesini cep telefonuyla arayarak bitkin olduğunu, dağdan aşağı inemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine ailesi durumu, jandarma ile Kütahya Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerine bildirdi. Ekiplerin gece boyunca süren çalışmaların ardından İmrah’ın cesedine ulaşıldı. (AA)

FIRTINAYA YAKALANMIŞ

Telefonunun şarjı biten Nurettin İmrah’a ulaşamayan ekipler, 7 araç ve bir köpekle arama çalışması başlattı. Ancak gece boyunca süren yoğun kar fırtınasında İmrah’ın soğuktan donduğu belirlendi. ANTALYA'DA BAHAR HAVASIYURDU etkisine alan soğuk ve yağışlı havanın aksine Antalya’da bahar havası vardı. Haftaya güneşli bir havada başlayanlar, sabah sporlarını deniz kenarında yaptı. Hava sıcaklığının 17, deniz suyu sıcaklığının 19 derece olduğu kentte yaşayanlar güneşli havanın tadını çıkardı.

06 Oca 2015 - 07:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?