Alanya'da su kabakları sahiplerini buldu

Alanya Belediyesi ve Alanya Kent Konseyi’nin işbirliğinde yürütülen "Alanya ve Çevresi Su Kabağı Geliştirme Projesi" kapsamında Cuma Pazarı’nda bugün ikinci kez fide dağıtımı gerçekleştirildi. Fideler halka ücretsiz olarak dağıtılırken, asıl amacın geleneksel değerleri yaşatmak olduğu ifade edildi

ALANYABelediyesi ve Alanya Kent Konseyi paydaşlığında başlatılan Alanya ve Çevresi Su Kabağı Geliştirme Projesi kapsamında su kabağı fideleri vatandaşa ücretsiz olarak sunuluyor. Cuma Pazarı’nda bu hafta ikincisi gerçekleşen etkinlikle birlikte Alanya’nın geleneksel su kabağı, Alanya’nın toprağı ile buluşuyor. Projeye ilişkin aktarımlarda bulunan Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler birim personeli Yılda Güngör Dim TV (dimtv.tv) mikrofonlarına konuştu. Güngör, su kabaklarının Alanya için önemine dikkat çektiği açıklamasında “Projenin asıl amacı Alanya’nın geleneksel değerlerini yaşatmak ve yaygınlaştırmak. Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler birimiyle, Alanya Kent Konseyi işbirliğinde hayata geçirdiğimiz projeye vatandaşın ilgisi oldukça yoğun. Bu da bizi mutlu ediyor. Su kabağının Alanya’da sanatsal açıdan 1970’lerden bu yana özel bir yeri var. Çeşitli ebatlarda ve boylarda bulunan su kabakları, değişik figür ve motiflerin rengarenk boyanıyor. Böylelikle yöremize özgü süs eşyaları olarak değer kazanıyor” şeklinde konuştu.

17 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.