Bakan Çavuşoğlu Alanya'ya geldi

Alanya'ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da temaslarda bulundu

Bakan Çavuşoğlu Alanya'ya geldi
Bakan Çavuşoğlu Alanya'ya geldi
Haber albümü için resme tıklayın

Bakan Çavuşoğlu Alanya'ya geldi

Erkan UYSAL 

ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Alanya'da çeşitli temaslarda bulundu. Gazipaşa programının ardından Alanya'ya gelen Çavuşoğlu, öğle yemeğini Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, oda ve dernek başkanlarıyla birlikte yedi. Ardından Alanya Kaymakamlığı'nda Alanya'nın iki üniversitesinden birisi olan Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi'nin olağan Mütevelli Heyeti toplantısına katıldı

'TAKASI DESTEKLİYORUM'
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya'daki temasları sırasında Bakan Çavuşoğlu'ndan Alanya iskelesi ile Alanya Yat Limanı arasında takas yapılması konusunda destek istedi. Şahin "Alanya iskelesindeki tur teknelerinin Akhan Mevkii'ndeki Alanya Yat Limanı'na, oradaki yatların da Alanya iskelesine gelmesi Alanya turizmine ivme kazandırır. Bu konuda desteğinize ihtiyacımız var" dedi. 
Bakan Çavuşoğlu ise, bu takasın Alanya turizmi için gerekli olduğunu belirterek "Bu takası ben de destekliyorum. Bu takasla birlikte Alanyamızda turist kalitesi de yükselecektir. Alanya turizmi kazanacaktır. Bu noktada iskele ve yat limanının bağlı olduğu Ulaştırma ve Tarım bakanlıklarının takasa onay vermeleri gerekir. Bu yönde gerekli çalışmayı başlatacağız" dedi.

TÜRKİYE'DEKİ ÜS ZİYARETLERİ
Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. NATO Genel Sekreter Yardımcısı ile birlikte 8 parlamenterin İncirlik başta olmak üzere Türkiye'deki üsleri ziyaret etmesiyle ilgili soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, "İncirlik Üssü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi üssüdür. Yani Türkiye'deki üsler bizim topraklarımızın, sınırlarımızın içinde. Bizim üslerimiz. Ama bazılarını NATO ile ortak kullanıyoruz. Konya da bunlardan bir tanesi. Biz daha önce İncirlik'e biliyorsunuz, Alman parlamenterlerin gelmesine izin vermedik. Daha sonra Hamburg ve Brüksel'de NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Alman Şansölyesi Angela Merkel'in görüşmesinde 'İncirlik mümkün değil ama sizin milletvekilleriniz Konya'daki NATO üssüne gelebilir' dedik. Bu işin organizasyonunu da 2 ülke olarak NATO'nun kendisine verdik.

'ERDOĞAN VE YILDIRIM'IN TALİMATLARIYLA'
NATO Genel Sekreteri ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmelerde bulunduk. 'Organize edin' dedik. Zaten bu ziyaretin önerisini biz sunduk. Yasak kalktığı için değil, başından beri bu şekilde düşünmüştük. Bu şekilde öneriyi yaptık ve şimdi NATO tarihini belirledi. Böyle bir heyet geliyor. Konya'daki NATO üssünde biliyorsunuz, özellikle DAEŞ'e karşı mücadelede NATO müttefiki ülkelerden birimler var. Sadece uçaklar değil, askerler de var. Böyle bir ziyareti biz başında uygun görmüştük. İncirlik'i uygun görmedik. Konya'yı uygun gördük. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın ve Başbakanımız Sayın Yıldırım'ın talimatlarıyla" dedi.

'GELECEK KOMİSYONU SEÇME GİBİ BİR DURUM YOK'
Gelecek olan 8 parlamenterin isimlerini Türkiye'nin belirleyip belirlemeyeceği ve bir parlamenterin Türkiye'de can güvenliği olmadığı ve bu nedenle garanti istediğiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu "Alman meclisinde savunma komisyonu var. Dolayısıyla savunma komisyonunun üyeleri gelecek. Burada değişik partilerden milletvekilleri var. Bunlar karar verecek. Yani kendi komisyonları karar verecek. Orada milletvekillerinin kim olacağına biz karar vermeyiz. Yurtdışına biz de bir heyet gönderdiğimiz zaman meclisimiz, meclisimizin komisyonu, o komisyonda olan ya da herhangi bir konuda heyet oluşturulacaksa, meclisteki siyasi partilerin önerdiği kişilerden oluşan bir heyet olur. Meclis başkanı siyasi parti gruplarına yazar. Onlar da milletvekillerini önerir. Onlardan oluşan bir heyet olur. Dolayısıyla her ülke kendi heyetini oluşturur fakat burada o milletvekilinin söylediklerini ben duymadım.

'ALMAN VEKİL TAMAMEN SAÇMALAMIŞ'
Ne diyebiliriz? Saçmalamış. Türkiye'ye gelen Alman sayısı yılda 5 milyonu geçiyor. Bu 5 milyon insan tatil için de, ticaret ve yatırım için de geliyor. Belki 5 milyondan daha da fazla. Sadece tatil için 5 milyon civarında geliyor. O sebeple Türkiye'den ne garanti isteyecek? Türkiye hukuk devleti. Kendisi de bir milletvekilidir. Dokunulmazlığı da vardır. Türkiye uluslararası hukuka da saygılıdır. Evrensel hukuka da saygılıdır. Kendi ülkesi, kendisini gönderirse gelir, NATO marjında ziyaretini yapar, döner. Ama şu bir gerçek ki Bundestag'da PKK'ya destek veren milletvekillleri var. PKK'nın terör listesinden çıkması için çaba sarf eden milletvekilleri de var. Bunlar da genellikle sol partilerden. Yani Almanya'daki özellikle Yeşiller Partisi, Sosyal Demokrat Parti'den bazı aşırı uçta olanlar var. Nasıl bizim Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) içinde DHKP-C'li, PKK sempatizanı gibi milletvekilleri var. Aynı şekilde orada da sosyal demokrat içinde uç oluyor. Burada CHP'nin içindekiler önseçimde buralara geldiler. Bunlar var. Bunların içerisinde söylediğimiz zaman tepki gösteriyor. Doğru. Bu tür milletvekilleri Almanya'da da var.

'AVRUPA TERÖR ÖRGÜTLERİNE MESAFE KOYMALI'
Esasen şu anda Avrupa'da bir tartışma var. Bu tartışmalar neticesinde belki Avrupa Birliği (AB) normları oluşabilir. Yani PKK gibi terör örgütlerinin sembolleri olan o paçavraların taşınmaması, gösterilmemesi ve bunlarla gösteri yapılmaması konusunda bir norm oluşabilir. Hatta bir hukuki süreç de başlayabilir. Bununla ilgili AB'den bize özellikle üst düzey yöneticilerden, komiserlerden bize bilgi aktarıldı. Bu tür terör örgütlerine de demokrasinin beşiği diye iddialı bir şekilde ortaya çıkan Avrupa'nın artık mesafe koyması gerekiyor. Bunlara destek vermemesi gerekiyor. Avrupa parlamentosunda, Almanya'da ve bazı ülkelerde o çirkin görüntüleri hepimiz gördük ve tepki gösterdik" diye konuştu.

'TEDBİRLERİMİZİ ALDIK'
ABD-Kuzey Kore arasındaki gerilimin uluslararası piyasayaları etkileyeceği yönündeki sorulara ve bu süreçte Türkiye'nin izleyeceği yol haritasına ilişkin bilgiler veren Çavuşoğlu "Biz son 16 yılda dünyada çok sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Kendi bölgemize, etrafımıza baktığımız zaman kuzeyde, güneyde, doğuda ciddi sıkıntılar oldu. Batımızda Yunanistan gibi bir ülke adeta iflas etti. Bankaları battı. Ekonomisi çöktü. Şimdi toparlanmaya çalışan bir ülke. Toparlanması bizim için de iyi. Biz her zaman komşu ülkelerimizin de iyiliğini isteriz. Onların kötülüğünden bize bir fayda gelmez. Tüm bu sıkıntılara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iddialı bir sözü vardı. Başlangıçta herkes dudak büktü. 'Türkiye'den bu kriz geçmez, ya da teğet geçer' demişti ve aldığımız tedbirler, para politikalarımız, mali disiplinimiz, yine büyümeyle sonuçlandı. Yatırımlarla ilgili uyguladığımız politikalar sayesinde bugüne kadar yaşanan krizlerden çok az etkilendik.

'NÜKLEER SİLAHLAR ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL'
İşte Suriye, Irak, Libya, Yemen, Ukrayna ve diğer bölgelerdeki sorunlar devam ediyor ama buna rağmen Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 büyüdü. Tabiki artık küreselleşme var. Dünyanın bir ucundaki bir gelişme tüm dünyayı etkileyebiliyor. Kuzey Kore ve bölge ülkeleri, Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerginlik de tüm dünyayı etkiler ama ekonomik anlamda bizi etkilememesi için biz her türlü krizlere karşı dayanıklı bir ekonomi oluşturmak için tedbirlerimizi aldık. Etkilenmemesi için elimizden gelen gayreti de gösteririz. Bu bakımdan ciddi bir sıkıntı olmaz ama esas bu konunun kendisi ciddi sıkıntı. Bu başka şeye benzemez. Nükleer silahlarla restleşme çocuk oyuncağı değil. O yüzden bir an önce bu ülkelerin aklıselim bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Kuzey Kore'nin bu tür denemelerini biz de şiddetle kınıyoruz. Birleşmiş Milletler'in aldığı kararları da destekliyoruz.

'KUZEY KORE'Yİ UYARDIK'
Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ile Filipinler'de ayaküstü, akşam yemeğinden önce tüm bakanlarla aynı odadaydık. Orada birkaç dakika sohbet etme imkanımız da oldu. Dostane tavsiyelerimizi kendilerine söyledik. Bu gerginliğin hiç kimseye faydası yok. Kendilerine de faydası yok. Esasen o bölgede Güney Çin Denizi krizi vardı. O krizin aşılması için uluslararası örgütler ve bölge ülkeleri elinden geleni yapıyordu ama şimdi Kuzey Kore ile yaşanan kriz tüm bunları gölgede bıraktı. Bir an önce bu sorunların bitmesini, normale dönülmesini arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'NETİCESİNİ GÖRECEĞİZ'
Öz ailesi tarafından terk edilen ve koruyucu ailesinden de alınan 8 yaşındaki Öykü ile ilgili soruya da cevap veren Çavuşoğlu "Bu konu basına yansıdıktan ve basının bizimle paylaşmasından sonra biz de duyarlılık gösterdik. Tüm Türkiye gerçekten duyarlılık gösterdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da hemen haberdar oldu. Biz de kendilerine gerekli bilgileri ilettik. Burada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir inisiyatifte bulundu. Uzmanlarını bölgeye gönderdi. Çocukla ve daha önce de bakıcılığını yapan aileyle görüşmeler yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu yaptığı çalışmaların neticesine göre bir karara varır. Çocuğu aileye mi verecek, yoksa çocuğun devlet kurumlarında şu anda olduğu gibi kalmasına mı karar verecek, yoksa başka bir aileye mi verecek, bunları onlar bilir. Tüm bu değerlendirmeleri ortaya konulan kriterler çerçevesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapacaktır ve izleyeceği yolun biz de takipçisi olacağız. Bu yapının içinde en nihayetinde psikologlar, sosyologlar, uzmanlar var. Çocuğun psikolojisi de önemli. Sadece ailenin ne istediği değil, çocuğun da ne istediği önemli. Tüm bu çalışmaları yapıyorlar. Tamamladıktan sonra açıklamaları yapacaklar. Bizim görevimiz ne? Böyle bir sorun var. Böyle bir sorunla birilerinin ilgilenmesi gerekiyor. İlgilenecek kurum da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve onların uzmanları. Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya da büyük bir hassasiyet gösterdi. Bizzat kendisi talimatları vererek arkadaşları Antalya ve Alanya'ya gönderdi. Neticesini göreceğiz" dedi.

SUNEXPRESS'İ ARADI 
Sezon başında Almanya'dan Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na temmuz ayı itibariyle direkt uçuşlar başlatacağını açıklayan ancak söz konusu seferlere henüz başlamayan Sunexpress konusu da Bakan Çavuşoğlu'na iletildi. Çavuşoğlu, telefonla hemen Sunexpress yetkilisini arayarak "Seferlere niçin başlamadınız?" diye sordu. Sunexpress yetkilisinin yanıtı "Şu anda bu konuda çalışma yapıyoruz. Tur operatörleri ve otelcilerle görüşüyoruz. Kısa sürede bu seferlere başlayacağız" şeklinde oldu.

'KONGRE MERKEZİ ALKÜ'YE'
Alanya Belediyesi uhdesinden alınarak Hazine'ye devredilen ve uzun yıllardır atıl durumda olan Konaklı Kongre Merkezi meselesi de Bakan Çavuşoğlu'na aktarıldı. Bakan Çavuşoğlu'na verilen bilgide, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in, Konaklı Kongre Merkezi'nin Hazine'den alınarak yeniden kendilerine tahsisi için dava açtığı, ancak kongre merkezinin Spor Bakanlığı'na devri ile ilgili de çalışma yürütüldüğü hatırlatıldı. Bakan Çavuşoğlu ise "Konaklı Kongre Merkezi'ni direkt Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'ne (ALKÜ) tahsis ettirelim. Bu kongre merkezi, ALKÜ yönetiminde işlev kazanır, Alanyamızda kongre turizmi büyür, Alanya kazanır. Bu noktada kongre merkezinin ALKÜ'ye tahsisi için çalışma başlatacağız. İlerleyen süreçte Alanya Belediyesi eğer açtığı davayı kazanırsa kongre merkezini alır ve yeniden ALKÜ'ye tahsis eder" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Çavuşoğlu'ndan 'AHEP' açıklaması

11 Ağu 2017 - 14:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?