Niğde'de KGK rüzgarı esti

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Niğde Medya Buluşması, 55 ilin temsilcilerinin katılımıyla Niğde’de gerçekleştirdi. Niğde Medya Buluşması kapsamında mesleki konular görüşüldü. Toplantının sonuç bildirgesi de kamuoyuna açıklandı

Niğde'de KGK rüzgarı esti
Niğde'de KGK rüzgarı esti
Haber albümü için resme tıklayın

Niğde'de KGK rüzgarı esti

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi'nin (KGK) Anadolu buluşmaları kapsamında düzenlenen KGK Niğde Medya Buluşması gerçekleştirildi. Dev buluşmaya KGK Yerel, Yaygın ve Dış Medya Temsilcileri ile KGK İl Temsilcilerinden oluşan 55 kişilik bir heyet katıldı. 
PROTOKOL ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve KGK Yönetim Kurulu üyeleri, programın ev sahipliğini yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret ederek Niğde temaslarına başladı. Genel Başkan Dim, Vali Şimşek’e kabulü ve mükemmel ev sahipliği için ayrıca teşekkür etti. Ziyaret sırasında bazı il temsilcileri, Vali Şimşek’e hediyeler verdi. Heyet daha sonra Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Bor Belediye Başkanı Serkan Baran’la bir araya geldi. KGK Genel Başkanı Dim, ziyaret sırasında KGK İl Temsilciliği’ne verdikleri destek için Başkan Özdemir ve Baran’a teşekkür etti.
DEMOKRASİ ŞEHİDİNİ ZİYARET ETTİLER
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK Yönetim Kurulu üyeleri, KGK Yerel, Yaygın ve Dış Medya Temsilcileri ile KGK İl Temsilcileri'nin katılımıyla Niğdeli 15 Temmuz Demokrasi Şehidi Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret etti. KGK heyeti, Demokrasi Şehidi Ömer Halisdemir'in ruhuna Fatiha hediye ettiler. 
Genel Başkan Dim, burada yaptığı değerlendirmede, İdlip, Van ve Hakkari şehitlerini rahmetle andığını belirterek, “KGK olarak her zaman şehit ailelerimiz ve gazilerimizin yanında olacağız. Güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesine sonuna kadar destek verdik, vermeye de devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
KGK heyeti, Niğde Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektör Vekili Prof. Dr. İlyas Gökhan’dan üniversite hakkında bilgi aldıktan sonra İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeleri ve öğrenciler ile soru cevap şeklinde bir panelde buluştu. 
KGK’NIN İLK İL TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI
KGK’nın ilk temsilciği Niğde'de açıldı. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Niğde Belediye Sarayı arkasındaki ofisin açılışında yaptığı konuşmada, konseyin kuruluşundan beri ilk temsilciliği Niğde'de açtıklarını söyledi. Temsilciliğin açılmasında emeği geçen Belediye Başkanı Emrah Özdemir'e teşekkür eden Dim, "Niğdeli meslektaşlarıma hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah burada güzel etkinliklere imza atacaksınız" dedi.
Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç ise ifade özgürlüğünün en temel insan haklarından biri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Bu özgürlüğün kullanımında da basının yadsınamaz bir görevi var. Çünkü basın kanalıyla insanlar ifadelerini yayarlar. Basın da bu görevini bu tip meslek örgütleriyle birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde daha başarılı yürütüyor. Türkiye'de bir takım meslek örgütlenmeleri var fakat Küresel Gazeteciler Konseyi bunun biraz daha üstünde, belki dünyayı da, civar ülkeleri de kucaklayacak şekilde rol ifa edecek. Mesleklerini daha iyi yapacaklar." 
Belediye Başkanı Emrah Özdemir de belediye olarak gazetecilerin çok daha güzel yerleri hak ettiği inancında olduklarını anlatarak, her zaman destek vermeye hazır olduklarını aktardı. KGK İl Temsilcisi Şerife Türkeş de açılıştan dolayı çok heyecanlı olduğunu söyledi. Konuşmaların ardında kurdele kesilerek açılış yapıldı. 
‘NİĞDE’NİN BİR HİKAYESİ OLMALI’ 
KGK heyeti akşam ise Ramada Otel'de Niğde Valiliği, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan "Marka Kent Proje Raporu ve Logo Lansmanı" programına katıldı. 
Programda bir konuşma yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Niğde’nin tanıtılması için Küresel Gazeteciler Konseyi olarak her türlü desteğe  hazır olduklarını söyledi. Hedeflenen kitleyi Niğde’ye çekebilmek için bir hikayeye ihtiyaç olduğunu anlatan Genel Başkan Dim, “Ben inanıyorum ki bizler gittiğimiz zaman gazetelerimizde, televizyonlarımızda, dergilerimizde ve sosyal medya hesaplarımızda yapacağımız yayınlarla Niğde’nin tanıtımına katkıda bulunacağız. KGK olarak  Niğde’yi Türkiye ile dünya ile paylaşacağız. Ben de bir turizm kentinin çocuğuyum. Markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir kişiyim. Öncelikle hedeflenen kitleyi buraya nasıl çağıracağınız önemlidir. Sosyal medya, medya iletişim kanalları var,  her alanda bunu kullana bilirsiniz. Ama bir hikayeniz olması lazım. Hedef kitleyi buraya çekecek bir hikayeniz olmalıdır. Bu hikayeyi sanki eksik gibi gördüm. Niğde kadim bir şehir. 10 bin yıla dayanan tarihi bir şehir. Bu şehirde inanıyorum ne hikayeler var. Alanya’da biz Kleopatra hikayesi ile bir plaj yarattık. Kleopatra’nın yüzdüğü plaja geliyor dünyanın her köşesinden insanlar. Bu bir hikayedir. Sizin de burada bir hikayenizin olması lazım. Bence bunu tamamlamak gerekiyor. Bu hikayeyi bulacağınıza inanıyorum” dedi. 
‘KENTİN AVANTAJLARINI FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Demirkazık Dağı’nın dünyada ve Türkiye'de en önemli dağcılık merkezlerinden biri olduğunu belirterek, projeyle kentin bu avantajlarını fırsata dönüştürerek şehri markalaştırmayı, orta vadede de turizm ve kültür kenti olmayı hedeflediklerini söyledi. Şimşek, proje kapsamında Niğde, Mersin, Adana, İzmir, İstanbul ve Ankara'da sekiz arama konferansı düzenlediklerine de işaret ederek "Valilik önünde kurulan çadırda üç hafta süreyle yüz yüze anket uyguladık. Ayrıca internet ortamında anketler düzenleyerek daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalıştık. Bu süreçte elde ettiğimiz sonuçları 20 Haziran 2019'da konunun uzmanlarından oluşan geniş katılımlı bir çalıştayda masaya yatırdık. Elde edilen bulguları bilimsel yöntemlerle analiz ederek sonuç raporunu hazırladık. Sonuç raporunu kitapçık haline getirerek tüm paydaşların ve bilgi kullanıcılarının yararlanmasını amaçladık. Büyük bir titizlikle hazırlanan proje sonuç raporunun ve ortaya konulan yol haritasının Niğde'nin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra yapmamız gereken oluşturulan bu yol haritasının ivedilikle uygulamaya konmasıdır" dedi. 
Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise, projenin sonuçları ve oluşturulan yol haritasının Niğde'nin geleceği için çok önemli olduğunu aktardı. 
‘KONTROLSÜZ ARTIŞ KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR’
Programın ikinci günü Kent Otel'de gerçekleştirilen KGK Toplantısı ile başladı. Niğde Medya Buluşması kapsamında gerçekleştirilen toplantıda KGK İl Temsilcileri ile mesleki konular görüşüldü. Herkesin söz aldığı toplantıda önemli konular ele alındı.  
Toplantının ardından heyet, Hacıabdullah Belediyesi ziyareti ve Niğde gezisi sonrası Grand Otel'de 'Niğde'nin En'leri' Ödül Töreni'ne katıldı. 
Plaket töreninde konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’nin En'leri programına katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Şimşek, ödül alanları ve programı organize edenleri tebrik etti.
'KGK'NIN FARKLI BİR MİSYONU VAR'
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ise “Küresel Gazeteciler Konseyi, uluslararası bir yapı ve bütün Türkiye'de olduğu gibi bütün dünyada örgütlenme biçimine ve hakkına sahiptir. Mart ayından sonra yurtdışı temsilcilerimizi atamaya başlayacağız" dedi.
Dim, "Misyonumuz çok farklı. Gazetecilik meslek örgütü olmanın yanı sıra ülkemizin kamu diplomasisine destek veren bir yapıyız. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın risk ve tehlikelerini ortaya koyduğumuz zaman tabi ki lobi faaliyetine ne kadar ihtiyacımızın olduğunu sizler takdir edersiniz. Bu noktada Küresel Gazeteciler Konseyi'nin farklı bir misyonu vardır" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından yılın başarılı yöneticilerine ve eğitim alanında başarı gösteren 11 kişiye plaket verildi.
Programın son günü ise KGK heyeti, Niğde Kardan Adam Şenliği'ne katıldı. 
KGK NİĞDE MEDYA BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ
Her önüne gelenin haber sitesi açtığı, sadece sosyal medyada paylaşım yaparak, gazeteciyim diyerek piyasaya çıkanların olduğu bir ortamı yaşadıklarını belirten Dim “Gazetecilikte sayıca artışın bu şekilde kontrolsüz oluşu kaliteyi düşürüyor. Bizim mesleki anlamda itibar kaybımızı hızlandırıyor. Bir an önce bu dijital dönüşüme yol verecek ve denetim mekanizmasını başlatacak olan yasanın çıkarılması gerekiyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Başkan Prof. Dr. Fahrettin Altun ile de dayanışma ve işbirliği içindeyiz" dedi. 
Dim, Elazığ depreminde üç gazetecinin konutlarının depremden etkilendiğini belirterek, bu gazetecilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda ilgili kurumlarla irtibata geçildiğini söyledi. Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun çok ağır müeyyideler getirdiğini belirten Genel Başkan Dim, “Bu kanunla, Kayseri’de bir meslektaşımıza 125 bin lira ceza kesildi. Biz mesleğin etik kurallarına elbette uyarız, uymalıyız. Ama bu cezalar da çok ağır” diye konuştu. Konseyin olağan kongre süreci hakkında da bilgi veren Dim, “Konseyi oluşturan Yerel, Yaygın ve Dış Medya Meclisi üyeleri, 21-22-23 Şubat tarihlerinde genel kurul yaparak tüm organlarını seçecek. Son olarak Mart ayı içerisinde KGK 1. Olağan Genel Kurulu’nu yapacağız” dedi. 
“Basın camiası uzun süredir zor günler yaşıyor. Dijital değişim ve dönüşüm geleneksel medyayı zorluyor. Meslektaşlarımızın bu değişim ve dönüşüme ayak uydurması lazım. TBMM’nin, sosyal medya ve dijital dönüşüm de dahil, bütün basın-yayın kuruluşlarını kapsayan genel bir yasayı ivedilikle çıkartması lazım. AB kriterlerine uygun olarak, yargı reformunun 2. paketinin de Meclis’e sevk edilerek, basın özgürlüğü ile ilgili düzenlemeleri yasalaştırmasını beklemekteyiz” diyen Dim, Küresel Gazeteciler (KGK) Niğde Medya Buluşması sonrasında aşağıdaki hususların sonuç bildirgesinde yer almasının kararlaştırıldığını açıkladı: 
1- Küresel Gazeteciler Konseyi olarak, bu yıl içerisinde yaşanan Elazığ merkezli deprem, Van’daki çığ faciası sonucu 82 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden derin bir üzüntü duyulmuştur. Deprem, Türkiye’nin bir gerçeğidir. Depremlerde, bir daha acı yaşamamamız için, kentsel dönüşümlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
2- Ülkemiz, uzun süredir terörle mücadele ediyor. Son olarak ne yazık ki Suriye’de 8 Mehmetçiğimizi şehit verdik. Ülkemiz başta olmak üzere, yakın coğrafyamızda Küresel güçlerin kendi menfaatlarını korumak amacıyla başlattıkları kaos ortamından bir an önce kurtulması için, devletimizin verdiği mücadelede sonuna kadar destekçiyiz. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin hak ve çıkarlarını korumaya yönelik atılan adımları da yerinde bulduğumuzu belirtmek isteriz. KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini de dikkatle izlemekteyiz. Türkiye karşıtı eylem ve söylemleri şiddetle kınıyoruz. 
3- Ülkemizde basın yasaları eskidi. Değişim ve dönüşümün çok gerisinde kalan basın yasalarının, meslek örgütleri ve üniversitelerden görüş alınarak, yeniden ve ivedi olarak TBMM gündemine getirilmesini beklemekteyiz. Son olarak yaşadığımız deprem ve çığ felaketinde, sosyal medyadaki sorumsuz paylaşımlar, böyle bir yasal düzenlemenin gerekliliğini çok net olarak ortaya koymuştur.
4- İçişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, adında medya, iletişim, gazetecilik ve basın sözcükleri geçen 400 civarında dernek, federasyon ve konfederasyon gibi yapılar bulunmaktadır. Bu tablo basın sektöründeki bölünmüşlüğün en bariz göstergesidir. Diğer mesleklerde olduğu gibi, basın sektöründe de her ilde gazetecileri tek çatı altında toplayacak mesleki örgütlenme biçimi konusunda bir an önce bir yasal düzenleme yapılmalıdır.
5- Yayınlanan yönetmeliğe bağlı olarak, yurt genelinde bin civarında IP TV’nin ruhsat için RTÜK’e başvurduğunu biliyoruz. Şubat ayı sonuna kadar eksik evraklarını tamamlaması gereken bu medya kuruluşları ile ilgili teknik denetim ve güvenlik soruşturması sürecinin hızlandırılmasını beklemekteyiz.
6- Uydu üzerinden yayın yapan TV ve Radyo kanallarından TÜRKSAT tarafından tahsil edilen kira ücretlerinin döviz değil, TL bazında uygulanmasını talep etmekteyiz.
7- Basın kartı değişikliği nedeniyle, farklı gerekçelerle yeni kartlarını alamayan meslektaşlarımızla ilgili sürecin bir an önce tamamlanmasını beklemekteyiz. (Haber Merkezi)

09 Şub 2020 - 11:27 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79
Çorum Haber