Cezaevine erkek girdi kadın çıktı

Transseksüel Yunus A.(27)... Çeşitli suçlardan cezaevinde. Mahkeme kararıyla adını değiştirdi. Aslı A. oldu

TRANSSEKSÜEL

 Yunus A.(27) yaşında çeşitli suçlardan cezaevinde. Mahkeme kararıyla adını değiştirdi. Aslı A. oldu.

Ardından da cinsiyet değişikliği için dava açtı. Mahkeme talebi kabul etti. Hastaneye gitti. "Cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesinin ruh sağlığı açısından gerekli" raporu düzenlendi. Ameliyat için infaz hakimliğine başvurdu. Hakim ameliyat olmasına karar verdi. Aslı A. ameliyattan sonra kadın cezaevine konacak.

Çeşitli suçlardan cezaevinde yatan transseksüel Yunus A. Önce mahkeme kararıyla adını değiştirdi ardından da cinsiyet değişikliği için dava açtı.

BÖYLE CEZAEVİ GÖRÜLMEDİ

Mahkeme, 27 yaşındaki Yunus A.'nın talebini kabul ederek cinsiyet değişikliğine karar verdi. Yunus A., ameliyat için İnfaz hakimliğine başvurdu. Hakim Yunus A'nın ameliyat olmasına karar verdi.

Maltepe 2 No'lu L Tipi cezaevinde uyuşturucu kullanma, yaralama, tehdit, yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından hükümlü olarak yatan 27 yaşındaki transseksüel Yunus. A. adını mahkeme kararıyla Aslı A. olarak değiştirdi. Daha sonra cinsiyet değişikliği için dava açtı.

Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, geçtiğimiz yıl cinsiyet değişikliğine izin verilmesine karar verdi. Marmara Üniversitesi eğitim ve Araştırma Hastanesi 'ne sevk edilen Aslı A.'ya, 'cinsel kimlik bozukluğu' tanısı konuldu.

CEZAEVİ KOŞULLARI CİNSEL KİMLİĞİNE UYĞUN HALE GETİRİLSİN

Hastane heyet raporunda Aslı A.'nın psikolojik cinsel kimliğine uygun şekilde biyolojik cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesinin ruh sağlığı açısından gerekli olduğunu belirtti. Hastane raporunda "Kişinin cezaevi koşullarının da cinsel kimliğine uygun hale getirilmesi, öz bakımı için gerekli malzemelerin temini konusunda gerekli kolaylıkların sağlanması ruh sağlığı açısından önemlidir ve gereklidir. Kişinin cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesi ve gereken operasyonlar için ruh sağlığı açısından bir engel bulunmadığı kanaatine varılmıştır' denildi.

Bunun üzerine Aslı A, 2013 yılında, cezaevinde kalan Deniz Ç. İsimli transseksüelin de kadın olmak için başvuru yaptığını ve bu başvurusunun kabul edildikten sonra ameliyatının yapılarak kadın olduğunu, kendisinin de ameliyatla kadın olmak istediğini belirterek, 5 Ocak 2015 tarihinde Anadolu Adalet Sarayı İnfaz Hakimliği'ne başvurdu.

Aslı A. İnfaz hakimliğine verdiği dilekçesinde, "aylardır sağlık hizmeti alamıyorum. Benim durumumla birebir aynı olan Deniz Ç. İsimli kişi, size yaptığı başvuru sonucu ameliyat oldu. Bulunduğum kurumda sağlık hizmeti alamıyorum. Deniz Ç'ye verilen sağlık hizmetinin bana da verilmesi gerekmektedir" dedi.

Talebini değerlendiren Anadolu 1. İnfaz Hakimi Servet Kartal, Aslı A.'nın ameliyat olması gerektiği yönünde karar verdi. Hakim Srvet Kartal kararda, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nce hükümlü hakkında düzenlenen sağlık raporunda, hükümlünün erkek kimliğine uygun rol ve davranışlara zorlanmasının ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği, bu zorlanmanın impuls kontrol problemi yaratacağı, hükümlünün düzenli ve doktor kontrolü altında hormon kullanımı tedavisi için endokrinoloji doktor kontrolü gerektiği ve cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesi için gereken operasyonlar için ruh sağlığı açısından bir engel bulunmadığı yönünde görüş bildirildiğini belirterek, hakimliğimizce, hükümlünün transseksüel bir yapıda olması sebebi ile acilen cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesinin verilen doktor raporunda da belirtildiği gibi ruhsal sorunlara yol açabileceği ve fiziki görünüşleri nedeni ile sıkıntı yaşayan insanların hissettiği derin üzüntü ve utanç duygusunun da dikkate alındığında, hükümlünün ruh sağlığında meydana gelebilecek olumsuzluklar nedeni ile telafisi sonradan mümkün olmayan, istenmeyen sonuçların yaşanabileceği, bu durumun da en az fiziki olarak yaşanan ağlık sorunları kadar önem arz ettiği, kaldı ki, Anayasamızın 17. Maddesi yaşam hakkının korunması ve kutsallığının her alanda korunması gerektiği, hükümlünün cezaevinde olmasının veya dışarıda bulunmasının bu konuda yaşamını riske sokabileceği anlaşılan bu ameliyattan uzak tutulmasını anlatıldığı gibi ileride ruhsal çöküntüler sonucu hayatını tamamen tehlikeye sokabileceğinden infazının bitmesinin beklenmesinin bu riski getirebileceği anlaşıldığından zaten önemli bir operasyonunun infazdan kaçış olarak görülmemesi ve yine aynı şekilde infazının devam edeceği göz önüne alınarak tıbben cinsel kimlik bozukluğu tanısı konulan hükümlünün doktor raporlarına göre cezaevi koşulları içinde tercihine aykırı olarak halen kimliğini devam ettirmesi infaz sırasında da olsa kendisine bu hakkın mutlaka tanınması gerektiği, Avrupa İnsan Hakları ve ulusal hukukta da bunlara çok açık bir şekilde değinildiği anlaşılmakla kişinin tercihine uygun olarak yaşama hakkının verilebilmesi açısından bu cinsiyet değişikliğinin cezaevindeyken de yapılabileceği değerlendirildiğinde talebin kabulü ile yapılacak tedavi için gerekli masrafın hükümlü tarafından karşılanması halinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak, lüzumlu görülmesi halinde özel hastaneye ya da ameliyatın yapılması mümkün olan tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevkinin sağlanması, doktor raporunda da belirtildiği gibi, ruh sağlığında meydana gelebilecek olumsuzluklar nedeni ile telafisi sonradan mümkün olmayan, istenmeye n sonuçların yaşanabileceği, bu durumunda en fazla fiziki olarak yaşanan sağlık sorunları kadar önem arz ettiği ve aciliyetinin olduğu düşünüldüğünden talebin kabulüne karar verdi.

21 Oca 2015 - 10:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?