SGK’dan kadınlara müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' hakkında açıklamalarda bulundu

SOSYAL

GüvenlikKurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalpİlhan, 'EvdeÇocukBakımHizmetleri Yoluyla KayıtKadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan İlhan, "2015 yılının başında uygulamaya koymaya hazırlandığımız 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' var. Bu proje ile çocuk sahibi olan en az 5 bin kadının iş yaşamına dönmesi, aynı zamanda en az 5 bin çocuk bakıcısının kayıtlı olarak çalışmasını hedefliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Operasyonu Teknik Destek Bileşeni’nin açılış konferansı, SGK merkez ve taşra teşkilatı yöneticileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal tarafların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Crowne Plaza’da düzenlenen açılışta bir konuşma yapan SGK Başkanı İlhan, SGK olarak çok geniş bir alanda hizmet verdiklerini belirterek, "Kayıt dışı istihdamla mücadele bizim en önemli ve öncelikli alanlarımızdan birisi. Bu Türkiye işgücü piyasasının da yapısal, temel sorunlardan birisi. Bunlarla beraber vatandaşımızın refahı ve mutluluğu bizim için öncelikli. Kayıt dışılık güvenli gelecekten ve sosyal haklardan gerektiği şekilde yararlanamamak anlamına geliyor. En çok da bu sebepten ötürü kayıtlı istihdamı teşvike yönelik pek çok çalışmayı hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. İstihdam teşvikleri ve kayıt dışıyla mücadele neticesinde 2002’li yıllarda yüzde 52 oranında olan kayıt dışı istihdam oranı, 2014 Ağustos ayı itibariyle yüzde 36,4’e düşürüldü” diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 15'E İNDİRMEK

Çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürmeleri gerektiğini vurgulayan İlhan, şunları kaydetti:

“Ulusal İstihdam Stratejisi’nde yer aldığı gibi tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranını 2023 yılında yüzde 15’e indirmek gibi çok büyük bir hedefimiz var. Buna ilave olarak Türkiye’deki siyasi reform sürecinin ve mevcut sosyo-ekonomi dönüşümün sürdürülmesi ve güçlendirilmesi açısından oldukça önemli bir rehber niteliği taşıyan birinci aşama AB’ye katılım için ulusal eylem planında da kayıt dışı iş gücüne odaklanılması gerektiği üzerinde duruluyor. SGK olarak hem vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması, hem de AB yolundaki adımları daha sağlam ve kararlı atarak kendi üzerimize düşen görevleri büyük bir özveriyle yerine getirme gayreti içerisindeyiz.”

'BİR ADIM ÖNE TAŞIYACAĞIZ'

Kalıcı sonuçlara planlı, programlı hareket edilerek ulaşıldığını ifade eden İlhan, “Bu projemizle 2010 ve 2012 tarihleri arasında uyguladığımız AB finansmanlı birinci kayıt dışı istihdamın teşvik edilmesi projesinde edindiğimiz tecrübeleri bir adım daha öne taşımak hedefindeyiz” dedi.

ÇİZGİ FİLMLE BİLİNÇ OLUŞTURULDU

İlk projede yaptıklarını anlatan İlhan, “43 yerel projeye bölgelerinde kayıtlı istihdamı arttırmaları için hibe kaynak sağlandı. Bu hibeler kapsamında 5 binden fazla kişi mesleki eğitimler aldı. Yine etkinliklere katılan 3 binden fazla kişi ilk defa sigortalı olarak işe başladı. Yaklaşık 2 bin personelimiz ilgili taraflardan katılan çok sayıda temsilciler, bu konuda eğitimler aldı. 43 il müdürlüğümüzün çeşitli ihtiyaçları karşılandı. Sosyal güvenlik bilincini küçük yaşta edindirmek amacıyla hazırlanan sosyal güvenlik kahramanı KİT’in çizgi filmleri tüm ülkemizde yayınlandı. Farkındalık arttırma konferansları düzenlendi. Kurumumuz aracılığıyla 2017 sonu itibariyle toplam 76 euro dış kaynak transferi tüm projelerimiz aracılığıyla hibe olarak aynı zamanda ülkemize getirilmiş olacak. Bu miktarın 6 milyon 370 bin euro kurumumuz kapasite arttırımı için kullanılmış, geriye kalan tutar ise sosyal taraflar ve vatandaşlara hibe olarak kullandırılmış olacak” şeklinde konuştu.

'BİZİM İÇİN GURUR VERİCİ'

Bu projelerden Türkiye ve AB düzeyinde yayınlanan pek çok dokümanda bahsedilmesinin kendileri için gurur kaynağı olduğunu kaydeden İlhan, “Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2012 ilerleme raporunda kurumumuzun görev alanına giren işçilerin serbest dolaşımı faslı altında sosyal güvenlik sistemlerinin koordinasyonlarında çok ciddi ilerlemeler kaydedildiği yer alıyor” şeklinde konuştu.

'350 BİN EURO HİBE VERİLECEK' 

2013 yılı Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’nda da açıkça kurumun telaffuz edilerek kayıt dışı istihdama yönelik çabaların yoğun bir şekilde devam ettiği konularına da yer veriliğini bildiren İlhan, şöyle konuştu:

"15 buçuk milyon euro bütçeli 'KİT-UP II Projesi'yle sivil toplum kuruluşlarına ve ilgili yerel kurumlara hazırlamış olduğu projeler için 100 bin TL ile 350 bin euro arasında değişen miktarlarda hibe verme imkanımız olmuş olacak. Teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması ve ilgili birimlerin hareket imkanının geliştirilmesi için alımını yapacağımız 35 adet panelvan tipi araç ile Türkiye’nin ulaşamadığımız yerlere ve bölgelerine ulaşma imkanını elde etmiş olacağız. Müfettiş ve denetmenlerimizin kullanımına sunduğumuz 2 bin adet tablet bilgisayar ile denetimlerin daha hızlı ve etkin gerçekleşmesinde örnek bir uygulamayı da hayata geçirmiş olacağız."

'KADINA DESTEK VERMEK İSTİYORUZ'

Farkındalık arttırma faaliyetlerini ve kayıt dışı istihdam bilincini tüm toplumda yaygınlaştırmak istediklerine dikkat çeken İlhan, “2015 yılının başında uygulamaya koymaya hazırlandığımız 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' var. Bu projeyle çocuk sahibi olan en az 5 bin kadının iş yaşamına dönmesi, aynı zamanda en az 5 bin çocuk bakıcısının kayıtlı olarak çalışmasını hedefliyoruz. Bu projenin arkasında yatan sebep kadınları işgücü piyasasında daha çok görmek ve yer almalarını sağlamak, buna destek vermek. 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27,1 düzeyinde. Aynı yıl için işgücüne dahil olmayan 19 bin 523 kadının yüzde 59’unun ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almadıklarını görüyoruz. Bu projeyle bir yandan kayıtlı istihdamı teşvik ederken, bir yandan da kadınların istihdamının arttırılmasında etkin bir rol almaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

22 Kas 2014 - 06:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79

5 YILDIZLI OTELİMİZİN

SPA Bölümüne Bayan Kasiyer, Market Satış Elemanı ve Resepsiyonist alınacaktır. 

0 533 338 71 11
Çorum Haber