'Yeni rekorlara gebeyiz'

ATSO Başkanı Davut Çetin, turizmde zirve yılı olan 2014 yılı rakamlarının aşıldığını belirterek, turizm politikalarının yeniden geliştirilmesi gerektiğini kaydetti

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) haziran ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Davut Çetin, ülke ve Antalya ekonomisi hakkında bilgi verdi. Başkan Çetin, "Rusya ve Almanya pazarlarına, 'her şey dahil' deniz turizmine bağımlılığı azaltmaya çalışmalıyız. Artık deniz turizminde yeni yatak yatırımı yapılmamalıdır. Kent, kültür, kongre, sağlık, alışveriş, fuar ve spor turizmine odaklanmamız gerekmektedir. İşte bunun için bir uluslararası işbirliği projesine başvurduk. Avrupa Birliği'nden hibe alarak 'Butik Otelleri Geliştirme Projesi' yapmak istiyoruz. İspanya Ticaret, Sanayi, Hizmetler ve Denizcilik Odası bu projenin liderliğini yapacak. Malaga Ticaret, Sanayi, Hizmetler ve Denizcilik Odası partnerimiz olacak. İspanya kitle turizmi ile başlamış, fakat son yıllarda hızlı bir şekilde kültür turizmini, kırsal turizmi geliştirmiştir" dedi.
'EKONOMİK REFORMLAR ŞART'
Türkiye'nin büyük ve önemli bir seçimden çıktığını, Türk milletinin demokratik olgunluk içerisinde, yüksek bir katılımla seçimi gerçekleştirdiğini anımsatan Çetin, "Seçim sonuçlarının milletimize hayırlı olmasını diliyor, bütün siyasi partilerimizi ve milletvekillerimizi tebrik ediyoruz. Her seçim yeni bir başlangıç için bir vesiledir. Bu seçiminde Türkiye’nin gelişmesine yeni bir vesile olmasını diliyorum. Artık seçim atmosferi geride kalmalı ve icraat dönemi başlamalıdır. Bizim arzumuz bir an önce ekonomik reform takviminin ortaya konulmasıdır'' dedi.
'FİYAT ARTIŞINDA ÇOK FAKTÖR VAR'
Antalya ekonomisinde mali göstergelerde geçen yıla göre bir iyileşme devam ettiğini anlatan Çetin, şöyle devam etti: "Turizmde Türkiye ortalamasının üzerinde artış var. Kayıtlı istihdam artışında ilerideyiz. Türkiye’de yüzde 5.7, Antalya’da ise yüzde 12.3. Vergi tahsilatı, ihracat verilerimiz de olumludur. Ancak kayıtlı tarım üreticisi sayısındaki azalma dikkate alınmalıdır. Bugünlerde önce soğan, patates, Antep fıstığı fiyatları gündeme geldi. Son birkaç günde ise domates fiyatları artmaya başladı. Soğan, patates, Antep fıstığı gibi ürünlerde fiyatlar uçarken, son günlere kadar Antalya sebze fiyatları 1-2 liranın üzerine çıkmıyordu. Mayıs sonunda halde domates fiyatı 1.5 liraydı, bugünlerde 3 lirayı buldu. Domates güvesi üretimi düşürdü, diğer taraftan ihracatta artış oldu, ayrıca sera üretiminin sonuna yaklaştığımız için fiyatlar arttı."
'SORUMLULUK YEREL BİRİMLERE VERİLMELİ'
Tarım sektöründe et, fıstık, patates, domates gibi artık her üründe fiyatların aşırı dalgalanmaya başladığını, normalde Tarım Bakanlığı'nın arz ve talep dengesizliklerini önceden izlemesi ve önlem alması gerektiğine dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti: ''Tarımda üretim yapısı, destekleme sistemi, ihracat destekleri ve ithalat sistemi artık ihtiyaca cevap vermiyor. Ya bakanlık her ildeki durumu tam kontrol etmeli ya da bu görev yerel kurumlara verilmelidir. Bize verilse her yıl Antalya Ziraat Odası ve borsa bir araya geliriz, hangi üründe ne kadar ekim var, hangi sorun var bakarız ve üreticiyi uyarırız. Domates güvesi ya da tuta absoluta hastalığı sekiz yıl önce çıktı. O dönem ATSO olarak broşür basıp dağıttık, sekiz yıl sonra halen bu hastalığın bu kadar yaygın hale gelmesi sistemde bir sorun olduğunu gösteriyor. Artık bir köyün tarımından sorumlu olan yerel birimler olmalı, kooperatifler veya birlikler güçlü olmalı. Bunlar ekonomide yapısal reform bekleyen konulardır."
'4 YIL SONRA İLKLERİ YAŞIYORUZ'
Tarımda sorun yaşanırken turizmdeki gelişmenin bu yıl olumlu beklentileri doğruladığına dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, "Avrupa ülkelerinde Norveç dışında yüksek artışlar görüyoruz, Norveç artışı yüzde 14’te kalmış. Turizmde 2014 rakamlarını haziran ayı itibariyle ilk kez geçmiş bulunuyoruz. Yani, 2015'te düşüş başlamıştı, 2016 kriz yılıydı, 2017 toparlanma başladı ve daha yeni 2014 rakamlarını aşmaya başladık. Son iki cumartesi günü arka arkaya günlük turist girişi 79 bini aştı. Bu da 4 yıl sonra ilk kez gördüğümüz rakamlardır" ifadelerini kullandı.
'FESTİVAL VE FUARLAR SÜRECEK'
Artık sadece turist saymak istemediklerini belirten Çetin, ''Bakmamız gereken yer, katma değeri artırmaktır. Bunun için yeni ürünler geliştirmeye, turizmde inovasyona ihtiyacımız var. Son dönemde turizmde inovasyon sayılacak birkaç önemli konu var. Örneğin Belek’te eğlence parkı, Antalya’da bir otelimizin gastronomi günleri yapması, caz festivali, Perge'de sütun kaldırma kampanyası her biri turizmde bir inovasyondur. Antalya Open Tenis Turnuvası gibi organizasyonlar da güzel yeniliklerdir. Önemli olan bu tür yenilikleri çoğaltmaktır. Geçen yıl Moskova’da Türkiye Tanıtım Festivali yapılmıştı. Bu yıl seçimler nedeniyle gecikti ve Ağustos ayında yapılacak. Açık hava festivali olarak bu etkinlik fuardan daha etkili oluyor. Bu nedenle oda olarak destek olacağız" dedi.
'ANTALYA'YA İSPANYA MODELİNİ GETİRECEĞİZ'
ATSO Yönetim Kurulu olarak iki proje çalışmasına giriştiklerini dile getiren Çetin, "Turizmde bir proje başvurusu yaptık. Geçen yıl hedef olarak koyduğumuz ATSO İnovasyon ve Business Center projesi için de karar aldık. Tabii ki, bu arada Rusya ve Almanya pazarlarına, 'her şey dahil' deniz turizmine bağımlılığı azaltmaya çalışmalıyız. Artık deniz turizminde yeni yatak yatırımı yapılmamalıdır. Kent, kültür, kongre, sağlık, alışveriş, fuar ve spor turizmine odaklanmamız gerekmektedir. İşte bunun için bir uluslararası işbirliği projesine başvurduk. Avrupa Birliği'nden hibe alarak 'Butik Otelleri Geliştirme Projesi' yapmak istiyoruz. İspanya Ticaret, Sanayi, Hizmetler ve Denizcilik Odası bu projenin liderliğini yapacak. Malaga Ticaret, Sanayi, Hizmetler ve Denizcilik Odası partnerimiz olacak. İspanya kitle turizmi ile başlamış, fakat son yıllarda hızlı bir şekilde kültür turizmini, kırsal turizmi geliştirmiştir. Geçenlerde dünyanın en iyi restoranları listesi yayınlandı. İlk 100’de İspanya'dan 11, Türkiye’den 1 restoran var. İspanya artık turist istemeyecek noktaya geldi. Dolayısıyla kültür turizmi, kırsal turizm, gastronomi turizmi gibi konularda çok işimiz var. İspanya modelini inceleyip Antalya’da uygulamak için çalışacağız" diye konuştu.
'ALIŞVERİŞ FESTİVALLERİ DEVAM ETMELİ'
Turizmde başka yeni projelerin hem ATSO meslek komiteleri hem de Tanıtım A.Ş.’nin gündeminde olduğunu anlatan Davut Çetin, şöyle konuştu: "Tanıtım A.Ş. ve kuyumculuk sektörü ile birlikte Antalya Mücevher Festivali projesini ele alıyorlar. Kuyum, gümüş, saat sektöründe Cam Piramit gibi bir mekanda bir festival düşünüyoruz. Antalya'da alışveriş turizmini canlandırmak için kuyum veya mücevher festivali güzel bir fikirdir. Güzel bir mekanda, kuyumculuk sektörümüzün yönetiminde, Tanıtım A.Ş.'nin organizasyonuyla Türkiye'de, hatta yurtdışında ilgi çekecek bir mücevher festivalinin başarılı olacağına inanıyorum. Hatta bir tasarım yarışması da eklenebilir. Geçen yıllarda denenen Alışveriş Festivali'ne oda olarak büyük bütçe verdik, ancak beklediğimiz sonucu alamadık. Bütün Antalya genelinde alışveriş festivali yaptığımız zaman, bizim zorlamamızla olmuyor. Sektörün, esnafın sahip çıkması gerekiyor. Onuncu grubumuz da deri, ayakkabı sektöründe alışveriş festivali yapılabileceğini belirtiyor. Bir sektör, hatta bir cadde alışveriş festival, indirim günleri düzenleyebilir, biz de buna destek oluruz."

26 Haziran 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.